| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Imi puteti spune data exacta a nasterii lui Mithra? Adica anul, am deja luna si ziua.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.
sa amintim ca zeul asta a fost inainte de isus

| RAY a răspuns:

Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.

- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca "Regele Regilor", "Unicul fiu zamislit de Dumnezeu", Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.

- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

| RAY a răspuns:

Nu s-a nascut niciodata, ce an daca e un mit, Cultul lui Mithra a fost introdus de regele persan Artaxerxes al II-lea (405-362 î.Hr.).

Răspuns utilizator avertizat