| adisuper a întrebat:

Îmi puteţi spune şi mie ce înseamnă acest simbol?
http://tinypic.com/r/w0ovmv/5
p,s, am întrebat în categoria asta că sunt şanse să fie un simbol religios

11 răspunsuri:
| albaKiara a răspuns:

Daca ar avea un P ce incepe de la punctul unde se intalnesc liniile ar fi un simbol crestin ortodox dar asa nu inseamna nimic.

| adisuper explică (pentru albaKiara):

Ştiam acel simbol, dar nu este aşa.M-a rugat o prietenă să aflu ce este şi chiar nu mai ştiu unde să caut...

evenso
| evenso a răspuns:

Asta nu este un simbol.

| adisuper explică (pentru evenso):

Atunci ce este? happy

| CISCO a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/search au fost folosite ca un important simbol religios de către babilonieni și de pitagoreici în Grecia antică. Pentagrams are used today as a symbol of faith by many Neopagans, akin to the use of the cross by Christians and the Star of David by Jews, and may be found in jewelry incorporating the symbol. Pentagrame sunt folosite în prezent ca un simbol de credință, de multe Neopagans, înrudită cu folosirea cruce de către creștini și Steaua lui David de evrei, și poate fi găsit în bijuterii care încorporează simbolul. Several faiths also associate the pentagram with magic. Christians in the past commonly used the pentagram to represent the five wounds of Jesus, [ 1 ] [ 2 ] and it has associations with Freemasonry. [ 3 ] Mai multe credințe asocia, de asemenea, pentagrama cu magia. creștinii în trecut utilizate în mod obișnuit pentagrama pentru a reprezenta cele cinci răni ale lui Iisus, [1] [2] și are asocieri cu Francmasoneria. [3]

evenso
| evenso a răspuns (pentru adisuper):

Un simplu desen.
M-am uitat pe net la simbolurile, dar nicaieri nu apare exact asta, in schimb una este un pic asemanator :)

http://stirileprotv.ro/......imbol.html

| adisuper explică (pentru evenso):

Da,ştiu că pare un simplu desen, dar dacă stăm să ne uităm multe simboluri sunt formate din linii(cum ar fi svastica). Oricum mulţumesc că te-ai interesat.

evenso
| evenso a răspuns (pentru adisuper):

Incearca sa cauti si tu pe net, eu am cautat la simbolurile in general si la cele cu cercuri.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu cred ca insemna nimic. Just a plain circle...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți l-am recunoscut eu. Este... "Weather Symbol"
http://i.imgur.com/XoPjLjn.png