| Anonim796 a întrebat:

Imi tot trece prin cap ideea ca nu exista ratiune, si acele momente cand razi sau cand plangi sau cand judeci, pur si simplu mi se pare ca sunt niste lucruri manipulate adica atunci cand judec nu imi dau seama ca judec pentru ca nu judec, suntem ca niste roboti

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Creierul are 3 parti
primul este cel reptilean -sexul,supravetuire
cel emotional - iubire,sentimente, socializare,judecata, ras
cel rational -ratiune, logica, inteligenta, creativitate
omul isi foloseste ratiunea in doar 5% din cazuri
http://www.descopera.org/erorile-cognitive/
cu toti facem erori congitive, gandim emotional, cu cat o persoana e mai inteligenta cu atat isi va folosi mintea rationala mai mult

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Sau mai anti-sociala, psihopatia e cel mai bun exemplu de evolutie, e un mecanism de aparare emotional.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ai dreotate, dar nu poti trai fara a simti o bucurie, un sentiment, o iubire., eu imi iubesc parinti si surorile si frati cam atat in rest simt doar indiferenta, iubirea te ucide.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vorbește în numele tău. Ce pot să zic e că totuși ai făcut un pas înainte, chiar și așa.

| Mclaren12 a răspuns:

Încă nu suntem roboți. O să fim roboți dacă o să ne lăsăm cipați.
Dacă ai fi manipulat ai putea să începi chiar în momentul ăsta de râzi sau să plângi fără vreun motiv anume.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca plangi sau razi fara motiv nu esti manipulat, ci doar bipolar.

| Cris888 a răspuns:

Defineste ratiune, defineste judecare...