| Meme10Memu a întrebat:

Împărăția lui Dumnezeu e de fapt împărăția unor oameni care pentru speranța lor vor sa guverneze peste alți oameni?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Excelenta formulare, omule; ai darul de a sintetiza, vad. Da, asta cred ca este Imparatia la care se face referire in NT, CEL PUTIN asa a fost folosit conceptul asta intodeauna. Dar nu as fi putut sa spun atat de bine.

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

Când au ciolanul pe masa ei spun: "nu suntem ca prostii sau sărmanii aia pe care-i instruim sau guvernam cu cartea în mana". Când li se pune cuțitul la gât sau pistolul la tâmplă sau sunt aproape să-și de-a duhul în ultimele clipe de viață spun ca sa se scuze pe ei înșiși: "am stăpânit sau guvernat pentru speranța noastră și pentru speranța supușilor noștrii". Omul moare cu speranța. Omul suferă cu speranța. Omul se lasă calcat în picioare cu speranța că cei din urmă sau cei călcați în picioare vor fi cei dintâi. Omul judeca pe alții sau chiar pe sine cu speranța.

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o promisiune facuta de biserica pentru a oferi ceva la schimb pentru loialitatea si banii naivilor. Dar ai prins bine ideea, ei cred in final ca vor fi superiori celor care traiesc ancorati in realitate.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Se cred superiori celor care speră că promisiunile sunt reale. happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| DeyCj a răspuns:

Da.Defapt e o inveție, la fel ca și persoana Dumnezeu.Nu exista dovezi cum că aceasta persoană de sex masculin ce vede scrie și știe tot despre fiecare din noi, există real; Bibilia? Tocmai că nu exista dovezi sustenabile cum ca acea carte reprezintă real cuvântul unei persoane supreme de sex masculin asemeni unui bărbat.

| Bizon95 a răspuns:

Cica, ca raiul ar fi imparatia lui D-zeu, adica NU lumea asta

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Iisus s-au rugat sa vina impărăția lui dumnezeu și pe pământ sau înainte să moară omul. Însă guvernanții spirituali spun că impărăția lui dumnezeu va fi numai după ce moare omul sau că omul va intra în impărăția lui dumnezeu numai după moarte după ce vor părăsi pamantul prin văzduh dincolo de universul vizibil și foarte departe de pământ. Iisus s-a rugat degeaba în rugăciunea model tatăl nostru?

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci, asadar si DE ACEEA!
PE SCURT
imparatia lu' D-zeu e lumea asta sau ailalta?
15 explicatii cu dogme si cu un ton de "ce tare e ce a facut ala si alalalt" sunt vorba multa si degeaba tongue

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Imparatia lui dumnezeu e peste tot si oricand. Si cand se omoara aia in Afganistan tot imparatia lui dumnezeu e. Si cand omul guverneaza alt om tot imparatia lui dumnezeu e. Dumnezeu imaginat. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu am intrebat ceva iar tu raspunzi indirect
iar in Afganistan nu e imparatia lui D-zeu ci a lui Allah, daca nu ma crezi du-te acolo si intreaba! big grin

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Imparatia lui dumnezeu e aceasta lume. Nu exista alta lume dincolo de moarte. Dumnezeu e omul.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista lume dincolo de moarte
dar asta e impratatia lu' D-zeu
deci esti sau nu credincios ca se bat cap in cap ce zici tu!

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Asta e imparatia omului mai evoluat care e dumnezeu. Un sectant care e in fruntea turmei e un om mai evoluat decat restul turmei.

| adryang78 a răspuns:

Împărăția lui Dumnezeu este o utopie prin care instituția bisericească controlează marea turmă a credincioșilor.

| Meme10Memu explică (pentru adryang78):

Faza și mai tare e că și ei se lasă controlați de aceasta utopie. Utopia asta e de fapt instinctul de supraviețuire dus la extrem până dincolo de limita dintre real și ireal. Deosebirea între ei și supușii lor e că ei vor sa fie in fruntea turmei și sa agate cele mai frumoase femei, cele mai luxoase mașini, cele mai luxoase case.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Mai degraba am vedea cu totii partea stiintifica si cum Dumnezeu ne indeamna la cunoastere, decat sa vedem partea de infricosare a omului. Daca mentalitatae ta este ca Dumnezeu ca sa isi arate autoritatea "proslaveste persoanele rele", asa cum ma exprim si eu cand ma irita cineva te inseli. Acum depinde la ce "dumnezeu" ne referim, ca putem spune ca noi suntem dumnezei peste propriile noastre vieti si tu cand spui ca o persoana pe care o urasti este "Dumnezeu", de fapt spui ca este stapanul vietii tale, dar un Dumnezeu adevarat este al tuturor si vrea sa traim uniti, in pace unii cu ceilalti, "iubesti aproapele ca pe tine insuti". In fine, eu nu mi-as da viata pentru o persoana, dar nici nu as dispretui-o.
Deci dupa cum observi in viata ta apar tot felul de "dumnezei", caci noi spunem de-a lungul vietii: dumnezeu al stiintei, dumnezeu care nu este de acord cu stiinta [sau] dumnezeu al unui grup restrans de oameni, evrei, sau dumnezeu al tuturor oamenilor, pana si al extraterestrilor sa spunem, daca ei exista. Asa evidentiem un "Dumnezeu al urii", pe care altii ar avea tupeul din perspectiva lor despre Dumnezeu sa il numeasca Satan, deci tu observi ca noi nu stim ce este acela Dumnezeu. El tocmai fiindca este de neconceput este greu sa ne imaginem Cine este El de fapt.
Un om credincios care ar citi ceea ce zic eu si ar intelege ideea trasmisa ar putea spune: "Vai in cate moduri putem sa intelegem ideea de Dumnezeu in functie de evenimentele vietii noastre, dar Dumnezeu dupa cum spune biblia trebuie sa fie doar bun".

Acum fiind vorba de Imparatia lui Dumnezeu. Imparatia lui Dumnezeu ar putea fi din punct de vedere biblic chiar o alta realitate diferita de realitatea noastra, cu notiunile existenta si inexistenta; inexistenta avand doar rol de conturare a realitatii.

Deci realitatea noastra este dualista axata pe o notiune pozitiva si una negativa strict supusa celei pozitive, iar acum nu ma refer nicideum la + si - de la electromagnetism si spun de baza existentei. Iar aceste doua notiuni se definesc mai intai separat, pozitiv existential si negativ existential separat, iar apoi intr-un oarecare sens unit, ca sa dea nastere senzatiei de realitate completa, sau senzatie atotcuprinzatoare. Iar din aceste notiuni se defineste informatia structurii spatio-temporale si a tot ce exista conform ideilor mele; iar simbolul in biblie pentru realitatea noastra este pomul cunoasterii binelui si raului, iar pentru realitatea divina este pomul vietii din descrierea din Geneza.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Omul mănâncă din pomul vieții până moare. Când moare sau e pe patul de moarte cunoaște și raul la superlativ sau mănâncă până se satura și din pomul binelui și raului.

Lumina poate exista fără întuneric. Întunericul nu exista fără lumină.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta fiindca in biblie Viata Vesnica apare sub forma unui simbol lumesc, iar tot ce e lumesc e pieritor dupa credinta imortalitatii, a tuturor religiilor, deci trebuie luat doar ca un simbol; dar acesta reprezinta realitatea divina.

| Atlantic007 a răspuns:

Imparatia lui dumnezeu este tot universul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Atlantic007):

Cu tot cu iadul sau fara? big grin

| suntserios a răspuns (pentru Atlantic007):

Si ala al hindusilor?

| Meme10Memu explică (pentru Atlantic007):

Și unde se omoară aia in Afganistan e Împărăția lui Dumnezeu. Unde viermele mănâncă puțintică cărniță de om?