| CinevaAnonimă a întrebat:

Imparatul David si cel care l-a ucis pe Goliat sunt aceeasi persoana? Unde scrie in Biblie despre David si Goliat?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Alti autori ai Bibliei sunt de parere ca Goliat a fost ucis de Elhanan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Împăratul David este adultul David, cel ce l-a ucis pe Goliat cu pietre. Citește din Biblie 1 Samuel 17: 1-54.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da sunt aceeasi persoana. Aceeasi persoana pe care a uns-o Samuel imparat dupa Saul l-a omorat pe Goliat. Citeste mai atent.

| Golyat18 a răspuns:

Mi-ai vazut numele si ti-a venit sa intrebi asa-i?
1.Samuel 17:12

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Da este aceeași persoană. citeste la Regi in Vechiul Testament.A fost uns de către Sfântul Prooroc Samuel în timpul domniei regelui Saul