| mentholinks a întrebat:

In 1 Corinteni 9 cu 5 Pavel intreaba retoric "N-avem dreptul să ducem cu noi o soră, care să fie nevasta noastră, cum fac ceilalţi apostoli şi fraţii Domnului, şi Chifa?" Ce vrea Pavel sa spuna? Cum interpretati detaliat?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca citim de la inceputul capitolului, apostolul Pavel se adreseaza cu un cuvant de aparare impotriva celor care au inceput sa-l judece, dupa cum spune el insus in versetul 3: "Iata raspunsul meu de aparare impotriva celor ce ma cerceteaza."
Nu pot sa imi dau seama de ce a fost el judecat de catre unii, si a fost nevoit sa se apere in felul acesta, marturisind ca nu s-a bucurat de toate privilegiile lui apostol, asa cum se bucura ceilalti apostoli (ex. Petru).
Pavel putea sa se casatoreasca. Dar el si-a refuzat acest drept, tocmai ca sa poata face mai multa lucrare misionara. Din pricina pacatului, cunoastem ca de cele mai multe ori femeia nu atinge standardul biblic de la inceput, asa cum este ea numita in Geneza: "un ajutor potrivit" pentru barbatul ei. (Normal ca nici barbatul nu este ceea ce ar fi trebuit sa fie; dar acesta este cu totul un alt subiect de discutie).
Evanghelistul Luca a fost medic, si a mers permanent cu apostolul Pavel ingrijindu-i ranile. Luca este cel care a si scris cartea "Faptele Apostolilor".

| Wr3nch a răspuns:

Se refera la libertate ca apostol. In versiunea citata de tine sora e folosit in loc de sotie. Probabil e o critica a faptului ca apostolii traiau din mila oamenolor care se lasau convertiti, fara sa aiba o familie, o casa sau bunuri si fara sa munceasca pentru a castiga bani.

| minrest a răspuns (pentru Wr3nch):

Apostolul care facea propaganda si intemeia biserici era Paul; in deceniul sapte biserica din Ierusalim era mica, din ea faceau parte toti apostolii ramasi, dar era condusa de fratii lui Isus, care nu crezusera in el. Nu aveau din banii cui sa traiasca! Lucrau. Bine, a cerut Pavel bani de la toate bisericile pentrru ei, cum a fost intelegerea, caci Petru nu prea vedea rostul propavaduirii lui Pavel, dar cu conditia de a propovadui legile lui Noe si de a ajuta bisrica din Ierusalim, si-a dat acordul.

| minrest a răspuns:

Adica ar avea dreptul sa fie casatorit, avand in vedere ca Petru, ceilalti apostoli si fratii lui Isus sunt casatoriti. Sora aici nu poate insemna decat crestina, altfel nu are sens. Dar e interesant ca scoate ochii convertitilor cu faptul ca nu e insurat! Pai si daca nu esti insurat, e vina mea? Bani ai, esti o personalitate printre crestini, poti sa te insori cand vrei. Aa, esti asexual; asta nu e vina noastra; stai necasatorit, dar nu ne scoate ochii noua cu asta.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Am citit un pic si din romani si el mergea pe principiul ca e bine sa ramai cum erai cand ai fost chemat, daca erai necasatorit sa nu-ti cauti nevasta daca era o fecioara sa ramana asa, probabil de aceea scotea ochii. A zis la un moment dat chiar si faptul ca e mai bine pentru un barbat sa nu aiba femeie ceea ce cam contrazice geneza.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Da, el consididera ca e bine ca omul sa nu se casatoreasca, si spune si de ce; credea ca a venirea lui Isus este foarte aproape. Dar aici, spune ca ar putea sa se insoare, dar de dragul celor carora le predica, nu o face.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru mentholinks):

Gresit, Pavel sustine ideea ca in vremurile de astazi, si de atunci, este mai usor ca omul sa fie necasatorit, dar tot Pavel spune ca ''din pricina curviei, fiecare sa isi aiba nevasta lui'' Isus spune, cine are darul de a fi singur, sa ramana singur, cine nu poate, sa se casatoreasca, daca poti singur, e bine, daca nu, nu. Biblia nu pune interdictii aici. Doar ca in aceste vremuri este mau usor sa fii singur, nu ai atatea lupte.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

N-am zis ca pune interdictii ci ca spune ca e mai bine sa fie singur, dar Dumnezeu a spus ca nu e bine ca omul sa fie singur si de aceea i-a facut femeia.

| wpetterssone a răspuns:

„Şi Isus, intrând în casa lui Petru, a văzut-o pe soacra lui zăcând şi având febră" (Matei 8:14).
Cum ar fi putut avea Pavel soacră dacă nu era căsătorit?
Era căsătorit. Acest fapt minor este susţinut de Pavel, care a scris: „Avem dreptul să ducem cu noi o soră ca soţie, la fel ca ceilalţi apostoli... şi Chifa, nu-i aşa?" (1 Corinteni 9:5).
CHIFA este echivalentul semitic pentru PETRU. Citește Ioan 1:42.

| gogu220 a răspuns:

Aşa e când ai prea mult timp liber. Nu mai bine cauţi ceva comic?