| EmaS a întrebat:

In aceste zile se vorbeste mai mult ca oricand de a doua venire a Domnului Isus, de sfarsitul lumii. Multi trateaza acest subiect cu indiferenta si nepasare, dar eu stiu ca acest eveniment este iminent. Tit2:13,, Aşteptând fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor Isus Hristos,, Noi, cei rascumparati de Domnul care avem aceasta nadejde si traim cu scopul de a ajunge acasa, acolo unde S-a dus Domnul Isus ca sa ne pregateasca un loc, unde vom umbla pe strazi de aur si durere nu va mai fi. Care este nadejdea ta?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Dumnezeu este mai important ca orice.

48 răspunsuri:
| EmaS explică:

Sau poate ca intr-o zi te vei convinge ca eu am avut dreptate, sau poate ca atunci cand vei realiza acest lucru va fi prea tarziu.

| Esperança a răspuns:

Nadejdea mea este aceeasti nadejde pe care au avut-o apostolii si care o au si crestinii din ziua de azi si anume sa ne intalnim cu Mantuitorul si Rascumparatorul nostru!
La inaltarea lui Isus la Cer apostolii s-au intristat caci au crezut ca nu vor mai putea comunica cu Dumnezeu,dar Isus Hristos a zis ca le va la trimite pe Mangaietorul,adica Duhul Sfant, si prin El pot comunica cu Dumnezeu si prin Duhul Sfant primim calauzire pe cararea noastra si tot El ne inveseleste sufletul.
Dumnezeu sa ne dea putere si intelepciune sa ne traim viata dupa placul Sau si sa facem Voia Sa, iar cand Isus va revenii pe norii cerului noi sa facem parte din Biserica, care va fi ridicata impreuna cu El.
Dumnezeu sa va binecuvanteze!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Deci, cine e la avatar?

| Dumnezău a răspuns:

Nadejdea mea nu include niciun Iisus, si nicio a doua venire a lui.Nici macar nu stim daca a existat prima, deci putem linistiti privi acest subiect cu susceptibilitate.Nu este iminent,dar putem face o paralela intre teoria biblica,ce zice ca o sa fie nasol,si realitatea ce ne inconjoara acum,care e plina de prostie,si anumite non-sensuri ce sunt luate de bune, si adoptate, cum ar fi swingerismul.Mantuirea,slava,toate ideile astea sunt cum a zis si @MortemAeternum,niste himere cu care voi va amagiti si le luati de bune,cand foarte bine,ati putea face ceva pe lumea asta,ca sa impiedicati oamenii de la a deveni prosti,superficiali sau ipocriti, ca astea sunt boli grave, care o sa aduca omenirea in pragul distrugerii mentale.Nu si fizice, totusi, cum se zice in Biblie.Nadejdea mea este ca poate o sa reusesc sa deschid ochii unor prosti, inainte ca "operatia" asta sa devina inutila.

| MortemAeternum a răspuns:

Citeste sau vizioneaza piesa "Aşteptându-l pe Godot", este foarte buna si o sa te regasesti in ea.

| EmaS explică (pentru MortemAeternum):

Trimite-mi te rog un link.

| Dumnezău a răspuns (pentru MortemAeternum):

Pff,ownage suprem cu replica asta, Morteme! laughing Sa inteleg ca mantuirea e fix Godot, si crestinii sunt idiotii aia doi de-l asteapta?

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Http://www.docstoc.com/docs/document-preview.aspx?doc_id=11135383

Sau piesa jucata(nu este foarte bine jucata, dar daca nu ai chef sa citesti o urmaresti)
http://www.youtube.com/watch?v=XPbTt8e1vsw

| MortemAeternum a răspuns (pentru Dumnezău):

Pai este o speranta, care le da un motiv sa traiasca, nu pot spune ca cele 2 personaje sunt chiar atat de idioate, este putin trist si amuzant.

| Dumnezău a răspuns (pentru MortemAeternum):

Dar nu putem sa nu recunoastem ca e o speranta efemera si himerica...Mie mi se pare o cauza pierduta sa astepti ceva atat de mult,cum asteapta crestinii mantuirea,cand nu ai siguranta acelui lucru ce-l astepti,si e cu atat mai stupid,sa continui sa astepti aiurea, cu toate ca nu vine niciun avantaj, cum faceau cei doi din carte.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Ai ajuns intr-o stare extrem de grava, din care nu mai poti fi scoasa, uite de aia nu sunt eu de acord cu religia, ca ii aduce pe oameni in halul tau.

| EmaS explică (pentru Vladuthz):

De exemplu, ce ti se pare tie ca ar fi grav?

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Esti foarte hipnotizata, esti intr-o stare foarte profunda de ignoranta. Nu este bine asa, de asta nu sunt de acord cu religia, si sper ca intr-o buna zi ma vei intelege, la un moment dat religia ii aduce pe oameni intr-un hal de ignoranta iesit din comun, si ii face sa-si limiteze capacitatile mentale foarte mult, posibil intr-un stadiu de ireversibilitate.

| DrunkenRat a răspuns:

Si consideri sfarsitul lumii (Biblic) ca fiind in legatura cu 21.12. 2012 raised eyebrows?

| Hombre a răspuns:

E adevarat ca vine Isus la fel cat e de adevarat ca in poza de la avatar esti tu.De 2 000 de ani va tot mintiti ca va vine mesia. Strazile alea de aur sa vi le bagati in fund, prefer strada mea ci iarba prin santuri si ronturi de flori pe langa garduri.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Nici nu am pretins ca sunt eu la avatar. Cat despre Domnul Isus, sa stii ca va veni, nu mai este mult.

| Inferno a răspuns:

Nu mai am nici-o nadejde. A disparut.sad sad
sad

| anonim4565 a răspuns (pentru Inferno):

Cum adica? parca erai crestin.

| EmaS explică (pentru Inferno):

Isus este nadejdea, speranta adevarata.

| anonim4565 a răspuns:

Aceea din verset

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns:

Lasa prostiile si zi-mi cine e in pozahee hee

| EmaS explică (pentru IMC90):

Nimeni si nimic nu este mai important decat mantuirea sufletului.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Daca n-ai mai fi obsedata de ceva neadevarat si ai incerca mai mult sa socializezi, probabil ai fi chiar ''de treaba''winking
Lasa aberatiile si traieste-ti viata, fiindca numai una ai si este pacat s-o pierzi asa...

| EmaS explică (pentru IMC90):

Dar eu chiar sunt o persoana sociabila, amabila ''de treaba'', ceea ce nu va place voua, sunt convingerile mele religioase, dar eu va iert, pentru ca nici eu nu eram mai buna decat voi. Sa ai o zi buna!

| William a răspuns (pentru EmaS):

Dar tot nu i-ai zis lui IMC90 cine e in poza big grin

| EmaS explică (pentru William):

Dar,de ce, te intereseaza?

| William a răspuns (pentru EmaS):

Eram si eu curios ( nu sunt singurul), nu trebuie sa te enervezi.

| EmaS explică (pentru EmaS):

Dar nu m-am enervat.

| mgtow a răspuns (pentru William):

Angelina Jolie e in poza. Dar in spatele ei nu stim cine e.

| William a răspuns (pentru mgtow):

Cum ti-ai dat seama?

| mgtow a răspuns (pentru William):

Parca nu o stii de o viata intreaga, nu e greu sa te prinzi ce actrita e asta dai click pe poza si o vezi mai mare.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu este mai important ca orice.

| Coconutz a răspuns:

Voi fi pedepsit de Dumnezeu ca nu cred in el, chiar daca eu am dus o viata buna si cinstita?

| a1doru a răspuns:

Ce poa' sa faca etnobotanicele astea, si ignoranta, din unii.rolling on the floor.
ps.mantuiti-va ''pacatosilor'', ca in decembrie, la si 15' vine SFARSITUL rolling on the floor

| CristiB93 a răspuns:

Esti ortodoxa?

| Dandanache a răspuns:

"mai mult ca oricand"? Nu. Se vede ca nu esti documentata.

| eandopuncttk a răspuns:

"In aceste zile se vorbeste mai mult ca oricand de a doua venire a Domnului Isus, de sfarsitul lumii." cred ca ai gresit exprimarea draga "prietena". eu am impresia ca TU si cu ai tai POKEMONI vorbiti mai mult ca oricand!

| EmaS explică (pentru eandopuncttk):

Inseamna ca tu esti absent la tot ceea ce se vorbeste in mass-media.Ce vrei sa spui ca numai eu vorbesc despre semnele sfarsitului? Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi ca ne apropiem cu pasi repezi spre el.

| emmyl a răspuns:

Nădejdea mea este Domnul, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt...
E destul de clar că singura noastră nădejde este milostivirea lui Dumnezeu. Mai e varianta de a ajunge la Desăvârșire. Dar drumul spre aceasta este destul de anevoios, mai ales în aceste vremuri și cei mai mulți, din cei ce doresc aceasta, ajung pe undeva pe la jumătate și se opresc sau o iau înapoi. Peste tot în Biblie e plin de povețe. "Respectă poruncile!" Dar eu cred că la fel de important este dobândirea Virtuților Sufletești.
Vreu să te întreb totuși: Care e scopul întrebării tale? Nu vreau să vin cu răspunsuri probabile, vreau răspunsul tău.

| hellchild a răspuns:

Frate lasa asta pe mana masonilor... hihihihihihihih!

| Prapacea a răspuns:

În aceste zile vă vorbește mai mult ca oricând de a doua venire a Domnului Isus ăla de-l numiți voi pastor și vă cere 10 % din venituri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce-ar vrea Dumnezeu sa distruga o lume pe care a creat-o el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in aceste zile caut sa merg la scoala sa invat ceva nu sa imi cumpar sicriu sa defilez cu el prin oras ca nebunu ca vine un semi zeu sa omoare 7 mld de oamenii dar e bun, iubitor ne iubeste pe toti de aia ne va arde cand va veni din iubire, pocaitiva si ardeti in pace amin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nadejdea mea este sa nu vina sfarsitul lumii. Daca se pogoara numai bunul Dumnezeu, e suficient, zic eu. De ce zic asta?
Pai sunt foarte multi care cred numai cu un colt al inimii in bunul Dumnezeu, iar un miracol le-ar fi suficient sa se schimbe, sa devina mai buni. Ce vina am eu ca Sfintii Apostoli au avut onoarea sa Il vada, si eu nu? Si unii dintre ei erau oameni rai inainte sa Il cunoasca, si le-a trecut, de frica. Deci Da, sa vina, sa ne sperie, dar sa nu ne arunce planeta in aer, ce naiba!

| RazvanStan99 a răspuns:

Dumnezeu este cel mai important.E tatal tuturor.