| Antisistem11 a întrebat:

In Biblie de ce a permis Dumnezeu ca iov sa sufere asa mult? Care era sensul sau logica?

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca sa`i testeze credinta

| Antisistem11 explică (pentru ania):

Ce rost avea? Daca dumnezeu e atotștiutor nu stia deja ce se va întâmpla? Ce rost avea testul?

| ania a răspuns (pentru Antisistem11):

Ii testeaza credinta si i se maturizeaza caracterul.Rezistemta la ispite si la suferinte naste creste rabdarea, credinta, dragostea si Dumnezeu considera ca e important pentru un om sa le dobandeasca.

| RAY a răspuns:

Au facut pariu,dar dz stia rezultatul,asa ca stia ce o sa pățească iov,satana s-a pus pe treaba, ia omorat nevasta, copii, animalele dar apoi dz a vazut ca chiar era bun credincios, dar nu i-a dat nimic inapoi, asta da pariu divin

| RAY a răspuns:

Ania,daca dz iti ucide barbatul,copii, animalele, casa, o sa fii fericita, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Te dor ochii sa citesti tu insuti?
Parca voua ateilor va place sa cercetati, nu sa credeti orbeste.
Atunci de ce nu cercetezi tu fain frumos Biblia in loc sa crezi orbeste in ce iti zic utilizatorii TPU?

| Werrich a răspuns:

Dumnezeu i-a spus lui Satan ca Iov este cel mai credincios supus al Lui. Satan voia să-i arate lui Dumnezeu ca atunci când Iov va avea necazuri acesta își va pierde credința în Dumnezeu. Dar Dumnezeu a avut încredere în Iov ca nu îl va trăda. Dumnezeu l-a lăsat pe Satan sa ii răpească tot lui Iov în afara de sufletul lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e prima data când au colaborat. Nu l-a dus Satan pe Isus în pustie și i-a promis ca-i va da tot dacă Isus i se va închina lui?

| Antisistem11 explică (pentru Werrich):

Vrei sa spui ca Dumnezeu care nu ispitește pe nimeni si nu poate fi ispitit a colaborat ca fiul sau sa fie ispitit de Diavol?

| Werrich a răspuns (pentru Antisistem11):

Da, Satan nu avea putere fără consimțământul lui Dumnezeu. Potrivit Evangheliilor după Luca, Matei și Marcu, după botez, Isus a petrecut patruzeci de zile și de nopți în Deșertul Iudeei. În această perioadă, Lucifer a apărut în fața lui Isus și a încercat să-l ispitească (ispita pâinii, ispita minunii și ispita bogățiilor și a slavei lumii). Isus a refuzat fiecare ispită, Lucifer a plecat iar îngerii au venit de i-au adus hrană lui Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Werrich):

Cum adica a avut incredere daca el stia rezultatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să-l poată binecuvânta mai mult după aceea; ca Iov să aprecieze savoarea Binelui după ce a îndurat atât de mult timp Răul.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia luat familia, animalele, casa, ce bine i-a facut

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar apoi i-a dat altele, mai multe decât cele anterioare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule ca a dat ca nu a dat legea tot acelasi a ramas, ar fi o blasfemie sa spui ca a schimbat cv

| LupusDei1993 a răspuns:

Deoarece zeul iudeu este sadic. Dar din fericire este un personaj fictiv.

| alex598 a răspuns:

De ce nu ar fi permis?