| Ecea a întrebat:

In Biblie de ce nu mentioneaza nimeni nimic de dinozauri?
Avem o gramada de dovezi ca au existat, dar biblia nu spune nimic despre ei.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca este important pentru mantuirea noastra.

| Rapunzell a răspuns (pentru EmaS):

Chiar daca in Biblie sunt mentionati dinozaurii, ai mare dreptate. Nu ne foloseste la mantuire sa stim cu exactitate anumite lucruri.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru EmaS):

Ce are mantuirea cu dinozaurii?

| EmaS a răspuns:

Pai la ce era necesar sa scrie despre dinozauri, pisici, caini si cai? Scrie ce este esential pentru mantuirea noastra.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Biblia=basme...
De ce ar scrie intr-o carte cu basme despre dinozauri?

| Angel0 a răspuns:

Poate au mentionat ateii in cartile lor de acum 4000 de ani, sau mai degraba nu.Ateii ce faceau cand altii scriau Biblia? Tot cu gura mare?

| Rapunzell a răspuns:

Ba spune, dar nu stiti unde sa cautati. A mai fost tratat acest subiect.

In Biblie nu este mentionat nicaieri cuvantul "dinozaur", in schimb intalnim cuvantul tanniyn, care inseamna, in traducere, balaur mare, sarpe sau dragon. Un fel de reptila gigant, de apa sau de uscat. Termenul este folosit cateva ori in Vechiul Testament. Tot in biblie se aduce vorba despre Behemoth, cea mai mareata dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant cu 4 picioare si cu o coada mare cat un cedru. In Biblia romaneasca, acest termen de Behemoth s-a tradus cu "hipopotam", dar se intelege clar ca este vorba de cu totul alt animal, deoarece hipopotamul are coada scurta si subtire, nicidecum groasa cat un copac. Despre acest animal puteti citi la Iov 40. La Iov 41 cititi despre levitan, alt animal maret, marin de data asta. Dinozaurii au existat, dar cei terestii au murit la potop, iar cei marini nu au voie sa iasa din adancuri decat la sfarsitul lumii. Se spune ca Muntele Athos va fi invadat de balauri marini, calugarii de acolo plecand plutind pe ape. Si in marile Chinei exista dragoni. Nu degeaba au ei legendele respective. Au existat si monstrii (dinozauri) de pamant carora intr-adevar li se aducea jertfa umana, in special fecioare.

| JimmyThePunk a răspuns (pentru Rapunzell):

Fi serioasa... tipii aia s-au gandit la acele creaturi intr-o betie
Eu am vazut o broasca rasta care vorbea cu mine, stiam ca nu e reala dar vorbea cu mine si o auzeam clar deci... trage singura concluzii

| Rapunzell a răspuns (pentru JimmyThePunk):

Te cred ca ai auzit-o. Dracii iau adesea diferite forme si ni se pot adresa.

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

Ecea esti in mare ratacire.Pe vremea lui Solomon evreii carau VT al lor pe 1000 de magari. Fiecare magar se indoia sub povara manuscriselor.Necazul este ca au navalit peste ei turcii cu Soliman Turcitul in frunte. Evreii au avut ghinionul sa dea in magari o boala numita "damblaua magarilor" cadeau magarii din picioare si dadeau ortul popii Sa nu piarda ei toate manuscrisele le-au ascuns pe unde au vazut cu ochii.Cruciatii au gasit si ei destule carute de manuscrise. Gurile rele spuneau ca in ele era descrisa la perfectie toata facerea erau si poze cu dinozauri.chiar si bomba atomica era descrisa.Nu lipsea nici procesorul Intel cu toata arhitectura lui.Ce au gindit ei : Daca lasam atita informatie, Stefan cel Mare o sa faca bomba atomica ca era plina moldova de cazane de apa de foc (apa grea de cap) si da cu ea dupa turci si ajung turcii in rai si Stefan cel Mare nu mai ajunge sa fie Canonizat Sfint.Au facut ei mare sfat si dupa o lunga si adinca chibzuiala, au hotarit sa dea foc la manuscrise Cica erau si numerle cistigatoare la loto 6/49 ba si genetica era explicata fir a par Acum se adevereste conf geneticii ca evolutionismul este cam in genul colibei de paie a purcelului puturos. Genetica este ca lupul care spulbera sandramaua unde sta purcelul cu initiatorul evolutiei.O sa zici cum, Pai simplu (genetica reprezinta lupul) lupul nu este prost sa sufle in coloba pina ii cad nadragii in vine O sa zici de ce Re mincase fasole asa ca ia el cu coada linia de ochire indreapta esapamentul spre coliba cu evolutionistul sef si purcelul si incepe sa faca lupul ca motoreta Carpati si sar "plotoagele" din sandrama si darvin cu purcelul in barte sunt gazati si lati pe jos.O sa zici pai stai cum rezista lupul la asa de mare recul, Re lupul era destept statea in 4 labe cu ghiarele infipte in pamint si tragea la foc cu foc ca tunul de 180 facut la Resita ala pe 4 roti

| Ecea explică:

Era vorba de geneza cretinei mici.
Daca nu are nici o relevanta, atunci de ce mai exista geneza?
Din cate imi aduc eu aminte in geneza spune ceva de genul "dumnezeu a creat pasarile sa zboare pe cerul..."
De ce nu spune acolo, dumnezeu a creat dinozauri?
Vai de credinta si cultura voastra.

| Swifthammer a răspuns:

Da, e foarte gresita, astfel ca s-au gasit pinguini vii la Polul Sud, datati cu peste 9000 de ani, tine minte, pinguini VII cu 9000 de ani. Sau mase vulcanice ce se stiau a fi foarte recente (in jur de 200 de ani, in niste insule din pacific) care au fost datate avand intre 150 de milioane de ani si 1, 5 miliarde, si ce sa crezi, au facut suma si au impartit la 2 si gata varsta de 825 milioane de ani, asta da stiinta! Si faza cu straturile e iar eronata tare, s-au descoperit fosile de dinozauri care erau prinse intre 2 sau chiar 3 straturi geologice, presupuse desigur a fi de peste cateva sute de milioane de ani.

Referitor la intrebare, Biblia pomeneste de creaturi precum leviathanul sau balauri, nu foloseste termenul de "dinozauri" pentru ca nu era pe atunci.

| costis a răspuns:

Nu scrie nici de crocodili sau berze. Si nici despre OZN uri sau cum "functioneaza" soarele. Scrie ce e important pentru schimbarea omului, pentru o alta atitudine fata de Dumnezeu si fata de cei din jur.

| Yppy a răspuns:

Nu spune deoarece este irelevant.

| Ecea explică (pentru Yppy):

Dar gainile au avut o relevanta mare nu?

| NoKidding a răspuns:

Tot ce vezi in jurul tau a fost creeat in 6 zile, bine'nteles ca si animalele...conform bibliei.
Dar... dinozaurii au existat(dovedit) cu milioane de ani inaintea omului.
Ce poti sa intelegi de aici?
Ca biblia este o carte de povesti...

| seppuku a răspuns:

Pentru ca Biblia e o mare minciuna.

| RafaielLaur a răspuns (pentru seppuku):

Biblia e o mare minciună în capul tău imbecil!

| RafaielLaur a răspuns (pentru seppuku):

Biblia o mare minciună? Asta tu și neamul tău prost să o crezi Copile asta, asta dacă pui mana vei vedea că în biblie spune tot adevărul absolut!

| YumiSukinanda a răspuns:

Ma bibilia este tot ce a facut isus este despre vietile apostolilor si ce facea el zi de zi cum sa scrie despre dinozauri da cei bibilia? enciclopedie gandeste oleaca

| JimmyThePunk a răspuns:

1) Cretacicul s-a incheiat acum 65 de MILIOANE de ani iar biblia povesteste de acum maxim 10 mii
2) Alcolistii din acea vreme nu aveau cum sa descopere fosile deci nici un apostol nu avea cum sa scrie de ele

| badboyvlad a răspuns:

Biblia nu a fost niciodata foarte clara...pana la urma e scrisa tot de oameni a caror minte e finita. Universul este infinit.Intrebarile astea nu si-au si nici nu isi vor gasi raspuns.
Chestia cu religia e asa: ('NU AI CE PIERDE daca crezi in Dumnezeu.Dar daca intr-adevar exista [asta numai tu poti decide] ai de castigat')

| RafaielLaur a răspuns (pentru badboyvlad):

Așa-,i e adevărat Biblia este greu să o descifrezi dar nu înseamnă că e imposibil asta să știi, trebuie în primul rând să te rogi la Dumnezeu să îți de-a duhul sfânt peste tine să o poți înțelege, până și știința da crezare și adeverește tot ce ce spune Biblia

| rjrj a răspuns:

Salut.Hmm buna intrebare, pai nu prea stiubig grin un preot ti-ar putea da raspunsul cred iar da ca esti sectant ii intrebi pe cei care se ocupa de voi acolo nu stiu cum se numesc frati sau asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In schimb spune despe leviatan.ca fiind cel mai puternic animal de pe pamant. unii au dedus ca ar fi cracadilul sau un stramos al lui mai mare.biblia nu este un almanah biologic.este cuvantul lui Dumnezeu catre oameni scris de oameni la indicatiile lui Dumnezeu sau inspirat de duhul sfant.cate speci au disparut sau vor mai dispare vor ramane in analele istoriei dar atunci? cine se ocupa? au ramas macar desene pe peretii pesterilor pe undeva? inseamna ca nu au fost nici vazuti nici vanati de catre oameni pana sa dispara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma refer la desene cu dinozauri sau reprezentand dinozauri.ca alte animale am vazut desenate si scene de vanatoare.

| Ecea explică (pentru anonim_4396):

Wow,ce dragut.
Eu intrebam de biblie, nu de ce scrie pe site-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Eu ti-am dat ce am gasit si subiectu era despre dinozauri, asa ca poate te uiti happy daca vrei

Răspuns utilizator avertizat
| RafaielLaur a răspuns:

Basme la tine în cap Copile, ia pune mâna și citește Biblia și apoi să o crezi tu dacă Biblia e la tine basm!