| AvalohAlyn a întrebat:

In Biblie Dumnezeu vorbea oamenilor, acum de ce nu le mai vorbește? Mă refer sa strige din cer că în Biblie(pare hazliu stiu)Cum putem ști că Biblia e chiar Cuvantul lui Dumnezeu? I se da o autoritate enorma și doar mă întreb de ce.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De cand a aparut Iisus, totul s-a schimbat (din cate am observat eu). In ziua de astazi predomina tehnologia in vietiile noastre, iar daca chiar ne indoim de existenta lui Dumnezeu, suntem liberi sa cercetam! Biblia este diferita fata de alte carti care se contrazic, iar daca vei cauta atent, vei descoperi ca in Biblie sunt scrise evenimente stiintifice (adevarate) care oamenii vremurilor acelora nu aveau atata carte incat sa scrie asa cevawinking.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ar striga si chiar l-ai auzi, nu te vei indoii, crezând ca nu El striga? Te întreb, deoarece din toate întrebările pe care le pui, am dedus ca ești un om care se îndoiește de orice, fie ca e vorba de Dumnezeu, de Isus, de sănătate si pana la urma cred ca de orice. Daca inca nu ai citit Biblia, ca sa îți poți da seama cine este Dumnezeu, cum îți vei da seama ca ceea ce striga Dumnezeu este conform cu Biblia. Isus a răspuns bogatului care murise ca oamenii care nu vor sa asculte de Biblie si de prooroci, nu vor asculta nici daca ar învia cineva din morți. Adica, ar trebui sa îți placa sa trăiești după principii si nu de frica.

| Michael11 a răspuns:

Dumnezeu a vorbit evreilor dupa ce scapasera de robia egipteana. Odata a vorbit cam in felul in care spui tu. Dar ei au zis lui Moise: „Vorbeşte-ne* tu însuţi, şi te vom asculta, dar să** nu ne mai vorbească Dumnezeu, ca să nu murim."(Exodul 20:19)Dumnezeu vorbeste si astazi in multe feluri. Fiecare om are o constiinta. Apoi Dumnezeu le vorbeste prin Biblie, prin oameni, prin vise, prin Universul pe care l-a creat etc.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si are intr-adevar o autoritate enorma.Citeste-o si roaga-te ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca.