| Impaller_Ivan_1987 a întrebat:

In biblie este mentionata una din planetele sistemului nostru solar in afara de Pamanat.Rog raspunsuri fara injurii happy

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Nu, dar putem astepta de la crestinii initiati ceva versete pe care mintea noastra inchisa nu le-a interpretat bine, ca de exemplu "fiii domnului" care placeau fiicele omului, erau extraterestri. smug Cei care au scris biblia nu stiau ca Soarele e o stea, sau macar ca stelele nu sunt cat smochinele.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Daca ai fi citit Biblia ai fi scris ceva util si ai fi descoperit lucruri uimitoare dar nu cred ca a fost acesta "scopul" intrebarii. Citeste restul intrebarilor si vei afla raspunsul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Eu am citit biblia, dar poate m-a legat satan la ochi cand am ajuns la versetele respective si de asta nu le-am vazut, poti sa mi le zici tu?batting eyelashes

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iov38:31-33. În original, numele constelaţiilor sunt Chima, Chesil, Mazarot şi Aş. De obicei, constelaţia Chima este considerată a fi Pleiadele, iar constelaţia Chesil, grupul stelar numit Orion.

| milan9 a răspuns:

Luceafărul-de-Dimineață (Venus), Luna ca satelit, celelalte sunt cuprinse în expresii precum "luminătorii nopţii", etc...
Dacă s-ar fi revelat mai multe informaţii, nu ar fi ştiut oamenii de atunci la ce anume se face referire... happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Vrei sa spui ca respectivii stiau ca luceafarul de dimineata e planeta Venus? De ce sa nu fi stiut daca le-ar fi explicat frumos? Adica l-au inteles pe dumnezeu, nu puteau intelege lucruri mai simple ca de exemplu ca ei stau pe o planeta si ca mai sunt planete?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Divinitatea crestina este, chiar prin definitie, infinit mai complexa decat niste simple notiuni astronomice. Conceptul de trinitate este incomprehensibil chiar si pentru teologii moderni.
Daca oamenii din acele timpuri erau incapabili sa conceapa pamantul ca planeta iar stele ca sori, lucruri relativ simple, cum ar fi putut intelege ei ideea de Dumnezeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, altfel oamenii ar fi cautat prin orice mijloace sa ajunga la ele

| sublime89 a răspuns:

Cei care au scris biblia nu stiau ce e aia o planeta, deci nu prea aveau cum sa mentioneze asa ceva.

| Impaller_Ivan_1987 explică (pentru sublime89):

Am pus aceasta intrebare deoarece Biblia este considerata cartea atotstiutoare, si ma gandeam ca...

| sublime89 a răspuns (pentru Impaller_Ivan_1987):

E considerata gresit laughing

| Silviuloan a răspuns (pentru Impaller_Ivan_1987):

Citeste Hexaimeronul.