| mentholinks a întrebat:

In biblie, Isaia zice ca Isus va imparti prada cu cei puternici. Despre ce prada este vorba?

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cei care vor domnii cu EL in vesnicie:
Apocalipsa 3, 21. Celui ce va birui, îi voi da sã sadã cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupã cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatãl Meu pe scaunul Lui de domnie.
Mai pe inteles, CONDUCEREA Universului.

| doctorandus a răspuns:

Isaia nu zice nimic despre Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Isaia au fost 3 si pe niciunul nu-l chema Isaia.
Si au redactat porcaria aia de text in decursul a 250 de ani.
"Cercetătorii Bibliei consideră că a existat un Proto-Isaia, care a scris capitolele 1-39, conținând cuvintele din sec. VIII î.e.n. ale unui profet, amplificate în secolul al VII-lea î.e.n., care conform autorilor evanghelici ar fi creat o adevărată școală de gândire în perioada 740 – 701, un Deutero-Isaia (cap. 40-55) care a scris în secolul al VI-lea î.e.n., spre sfârșitul captivității babiloniene și un Trito-Isaia (cap. 56-66), care ar putea fi de fapt mai mulți autori, a/au scris la Ierusalim după întoarcerea din exil."
Pana si wiki stie.
Dar scrie si in Biblie la Isaia in josul paginii cu scris marunt.