| Amphytrion a întrebat:

In biblie, Luca si Matei iar se contrazic!?
Luca 24:2-3 citim: „Au gasit piatra rasturnata de pe mormant, au intrat inlauntrul si n-au gasit trupul lui Domnului Isus."
Matei 28:1, 2 – „...Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul. Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a pogorat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului, si a sezut pe ea." Deci aici piatra de la mormant se da la o parte de față cu femeile, iar in Luca 24:2-3, piatra era deja rasturnata cand au ajuns femeile! Deci piatra era sau nu rasturnata cand au ajuns femeile?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Macar asa ai sa citesti si tu toata Biblia... Spor la lectura.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Am citit-o, DAR parcă mai interesantă e 1001 de nopti!
Apropo', ai citit 1001 de nopți? acelasi SF ca si in biblie!

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

1001 de nopti am citit pe la 12 ani. Tu poti sa le citesti si la 40, daca sunt de valoare pentru mintea ta.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Tocmai! chiar nu ai inteles aluzia? cam greu!
Am dat de inteles că, chiar cele 1001 de nopți sunt mai interesante,cu toate că se spune din,,lume'' că biblia e carte,, sfanta''!
Deci am făcut o aluzie! Daca vrei discutam si pe subiectul cărti citite! ce zici? Ce spui de : Amintiri, vise, reflectii de Carl Gustav Jung? Măcar ai auzit cine a fost Jung si cu ce se,, mănâncă''?

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

Cat stii si tu cu ce se mananca Francois Jacob.

Ma mir ca a incaput printre volumele tale din 1001 nopti si Carl Jung. Insa nu cred ca ai inteles nimic nici din primele.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Voi o seama face-ti haz de necaz, vai voua, slabi sunteti, dar lucra Satan la mintea voastra cu succes, si el rade de voi, ca faceti voia lui si nu a lui Dumnezeu (PROVERBELE 27:11). Dar tu nu stii ca Matei a fost unul dintre martorii prezenti, la evenimente, iar Luca a specificat, ca a scris din ceea ce a auzit. dar tu de fapt ce cauti, in ce te priveste, in ce te poticnesti, in ceea ce nu cunosti?

| Amphytrion explică (pentru PorumbRodica1965):

Te gandesti,cei ce au scris DUPĂ Luca ( deci nu a scris el), nici macar ăia nu stiau sigur ce au scris, deoarece s-au luat după lume, din gură in gură! Scoate si tu o bârfă, si vezi peste 3 zile ce măgarie se aude! DECI?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Amphytrion):

Ei, doar Luca, a avut secretar, si a adunat argumente adevarate, de fapt a intarit mesajul transmis pana in zilele lui, el a fost medic. Dar cartea care ii poarta numele face parte din Sfintele Scripturi, deci a fost inspirat de Dumnezeu, si a facut lucru de folos, pentru cei ce cred, iar pentru cei necredinciosi, sa le slujasca de marturie, nu-i obliga nimeni sa se conformeze, fiecare cu oala lui isi fierbe creierul.

| Amphytrion explică (pentru PorumbRodica1965):

Pe vrăjeala asta se bazeaza iudeo-crestinismul: scripturile au fost inspirate de Dumnezeu! Ma intreb cei care le-au tradus,care le-au modificat,care le-au selectat,TOT din,, inspiratia'' lui Dumnezeu au facut-o? sau de fapt au facut-o la,, inspiratia'' altora -forte politico-religioase -gen Constantin cel,, mare''care in timp ce punea bazele crestinismului institutionalizat, el comanda si statui lui Apollo!

| Danaberciu a răspuns:

Ti-am mai spus, fiecare a scirs din perspectiva sa, deci...