| YoannaYoanne22 a întrebat:

In biblie ni se povestesc intamplarile in urmatoarea ordine cronologica:
1.Adam si Eva sunt izgoniti din rai.
2.Intretin relatii sexuale din care rezulta Cain si Abel
3.Cain il omoara pe Abel
4.Cain devine fugar, si face copil cu o femeie.
6.Eva il naste pe Seth(spunand ca Dumnezeu i-a daruit alt copil in locul lui Abel).

Deci,mai intai Cain il omoara pe Abel apoi se imperecheaza cu o femeie apoi Eva naste pe Seth.

Cine era femeia lui Cain,avand in vedere ca singurii oameni erau:Eva,Adam si Cain?
Seth e precizat ca s-a nascut dupa moartea lui Abel, deci dupa imperecherea lui Cain cu FemeiaMinuneAparutaDeNicaieri.

18 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ioanne, mi se pare ca te preocupa mai mult imperecherea decat Biblia.
Ai grija cu cine te imparechezi tu.

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie util acest articol.
De unde şi-a luat Cain soţie?
▪ „Dacă Adam şi Eva au avut doi fii, Cain şi Abel, de unde şi-a luat Cain soţie?" Această întrebare-capcană este pusă deseori de cei care privesc Biblia cu scepticism, dar Cuvântul lui Dumnezeu prezintă suficiente detalii ca să putem da un răspuns pe deplin satisfăcător.
În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).
Astăzi ne despart câteva mii de ani de starea de perfecţiune de care s-au bucurat iniţial primii noştri părinţi. S-ar putea ca efectul pe care factorul genetic şi cel ereditar îl au asupra noastră să nu fi existat în cazul lor. În plus, unele studii recente, cum este cel publicat în revista Journal of Genetic Counseling, arată că, prin încheierea unor căsătorii între veri primari, riscul de a avea copii cu anomalii congenitale nu este atât de mare cum se crede în general. Este raţional să considerăm că astfel de căsătorii n-au constituit o problemă nici în timpul vieţii lui Adam şi nici înainte de zilele lui Noe. Putem trage deci concluzia că soţia lui Cain a fost o femeie dintre rudele sale.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

De ce minti? biblia asa spune ca cain sa insrurat cu aia dupa ce la omorat pe abel, mai tarziu iar sau impreunat si au dat nastere unor noi copii adam si eva, pana atunci deya erau multe neamuri

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Biblia spune acest lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura explicatie logica e incestul, de fapt asta e singura explicatie de care lasa loc biblia

| Perseverance a răspuns (pentru suntserios):

Da sau cum spun asa zisi,, crestini'' evenimentele sunt intamplate mai trz deci cCain se intalnete miraculos cu o femeie care este tot sora lui.

| suntserios a răspuns (pentru Perseverance):

Ee ca face sex cu mama sau cu sora... detalii

| RAY a răspuns (pentru Perseverance):

Ce sora din moment ce astia se impreuneaza mai tarziu in biblie _

| Xpressurself a răspuns (pentru suntserios):

Daca faci un studiu asupra istoriei religiilor vei descoperi ca este vorba de scrieri specifice acelei zone. Ia vezi cine au fost primii oameni la chinezi, dar la indieni, dar pe continentul american, dar budistii ce zic, dar musulmanii. apoi ai sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si dupa adam si eva, practic noi toti traim incestuos, fiindca EVA insamna mama a celor vii.Toti ne tragem de acolo.iar in ziua de azi, cand se *** toti in toate partile cu cine cade sa nu vorbesti de incest. adica nu vorbi de funie in casa spanzuratilor.ca daca faci o statistica cam cand isi pierd fetele virginitatea si cu cine, o sa ramai uimit si-o sa-ti cada falca.

| fllu07 a răspuns:

Nu, se putea sa fie o sora sau o nepoata de-a lui.
in geneza 5:4 se spune ca asam si eva au avut fii si FIICE.
spun ca poate fi o versioara, sau o nepoata, pentru ca nu se poate estima cat timp a fost fugar, sau cat timp o durat de la moartea lui abel pana la casatoria lui cain.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vechea lege incestul nu era pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit cu picioarele toata biblia de n-ai intales nimic? intai si intai prima crima in biblie este crima de frate.asta trebuie gandit si filozofat.iar adam si eva au avut multi fii si fiice care nu sant pomeniti in context, fiindca omorul se petrece intre cei doi deci ceilalti nu au nici un rol in capitolul respectiv.iar fetele, femeile in general nu pre sant pomenite in biblie fiindca femeia era marginalizata oarecum in societatea de atunci.ele nu erau trecute in cartile neamurilor lor.

| Xpressurself a răspuns:

Este ca si cum ai citi legendele olimpului si ai crede ca asa si este.
bibliei ii lipsesc foarte multe pasaje, chiar capitole intregi. Si copii observa asta si este printre primele intrebari pe care le pun. De exemplu unde a fost Isus intre 12 si 33 de ani?
Insa invatati sa cititi printre randuri. Este vorba aici despre a intelege in profunzime si nu ad literam, la suprafata.
Este vorba ne omul hain, neimplinit si nefericit si ce ajunge sa faca.
Daca citesti cu atentie scrie clar
"Si s-a dus Cain de la fata lui Dumnezeu si a locuit in tinutul Nod, la rasarit de Eden.
Si Cain a cunoscut-o pe femeia sa; si ea, zamislind, l-a nascut pe Enoh; si a zidit o cetate si a numit cetatea dupa numele fiului sau, Enoh."
Acuma daca nu- i zice numele acelei femei minte ta ce intelege?
Si tu intr-o zi vei cunoaste pe barbatul tau. Daca nu iti spun numele inseamna ca va vi ori cain ori abel? Nicidecum.
Asadar nu era doar o singura femeie. Mai erau ele pe acolo, mai multe.
Adam si Eva sunt primii dar simbolic. nu au fost primii oameni pe pamint. Ar trebui sa studiezi istoria religiilor ca sa vezi ca aceste povesti sunt particulare anumitor zone. De exemplu vechiul si noul testament sunt caracteristice Israelului. Tari din vecinatate au alte credinte, bazate pe alte scrieri. Vezi tu, noi le cunoastem pe cele mai raspandite. Asadar avem crestini, musulmani, budisti, hindusi. Egiptul are alte credinte, daca ne mutam pe alte continente descoperim alte credinte si culte. Mayasii, Aztecii. Priveste putin asupra chinei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xpressurself):

Esti intr-o grava ratacire daca poti sa pretinzi ca Adam si Eva nu au fost primii oamenii de pe pamant! Citeste-l pe Sf. Ap. Pavel care spune: "Caci Adam a fost zidit intai, apoi Eva." (I Timotei 2:13)
si "Precum si este scris: "Facutu-s-a omul cel dintai, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urma cu duh datator de viata" (I Corinteni 15:45)

| Xpressurself a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa nu mai dai verdicte doar pentru ca cineva nu este de acord cu tine. te va ajuta mult in viata.

| Mașka98 a răspuns:

De unde şi-a luat Cain soţie?

▪ „Dacă Adam şi Eva au avut doi fii, Cain şi Abel, de unde şi-a luat Cain soţie?" Această întrebare-capcană este pusă deseori de cei care privesc Biblia cu scepticism, dar Cuvântul lui Dumnezeu prezintă suficiente detalii ca să putem da un răspuns pe deplin satisfăcător.
În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".
Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17, 24).
Astăzi ne despart câteva mii de ani de starea de perfecţiune de care s-au bucurat iniţial primii noştri părinţi. S-ar putea ca efectul pe care factorul genetic şi cel ereditar îl au asupra noastră să nu fi existat în cazul lor. În plus, unele studii recente, cum este cel publicat în revista Journal of Genetic Counseling, arată că, prin încheierea unor căsătorii între veri primari, riscul de a avea copii cu anomalii congenitale nu este atât de mare cum se crede în general. Este raţional să considerăm că astfel de căsătorii n-au constituit o problemă nici în timpul vieţii lui Adam şi nici înainte de zilele lui Noe. Putem trage deci concluzia că soţia lui Cain a fost o femeie dintre rudele sale.