| mentholinks a întrebat:

In Biblie scrie ca Dumnezeu a creat omul parte barbateasca si parte femeiasca dupa Chipul si Asemanarea Sa. Atunci Dumnezeu ce fel de parte este?

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cam tot ceea ce exista printre noi, chiar si noi happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Gresesti. In Biblie scrie ca Dumnezeu a creat omul dupa Chipul si Asemanarea Sa. In vechime, cand se numeau barbatul si femeia era asa: omul acela si femeia aceia. Trage concluzia.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv de poveste si daca nu e precizat sexul in poveste, atunci ramane fara sex.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este Duh. Prin ''chipul si asemanarea'' se refera la constiinta, ratiune, sentimente, emotii, vointa etc.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

Nu neg, dar nu scrie nicaieri ca nu are si trup.

| DonEduardo a răspuns:

E Dumnezeu. Posate fi orice vrea el oricand vrea el.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DonEduardo):

Poate fi milostiv dar pedepseste pacatele pana la 7-a spita. Poate fi iertator, dar nu iarta nimic.
POVESTI de supus prostimea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan 4:24 VDC
Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh și în adevăr."

| AndrElle a răspuns:

Lumina.

| Savu4iosif a răspuns:

Dumnezeu nu este om! Nu e nici fata nici baiat! el a venit pe pamant sub forma de om (mai exact barbat) dar el este un spirit! Noi nu putem itelege cum gandeste el deoarece noi suntem fiinte umane.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Savu4iosif):

Dumnezeu nu a venit pe pamant. Unde ai citit asa ceva? Daca Dumnezeu este un duh (spirit) atunci cand se face cruce se spune: In numele tatalui, al fiului si sfantului duh (spirit spun catolicii). Deci este sfanta treime. De ce toate chipurile sunt sub infatisare de barbat. De ce toti slujitorii hirotoniti sunt barbati?
Pai noi nu putem stii cum gandeste nici o fiinta.