| georgi91 a întrebat:

In Biblie scrie ca este pacat sa mananci carne de porc, deoarece este un animal necurat. Daca este un pacat sa mananc carne de porc, de ce la noi, credinciosii ortodocsi este o traditie sa fie sacrficat si consumat acest animal de sarbatorile de iarna?!

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sta scris in Vechiul Testament, legea dupa care au trait evreii inainte de venirea lui Mesia. Nu vei gasi nici o astfel de mentiune in Noul Testament, legea noua pe care Isus a dat-o crestinilor si care sta la baza tuturor confesiunilor crestine.

| georgi91 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos pentru raspuns. Mai am putin de citit din Vechiul Testament si acest lucru imi era oarecum neclar. Nu stiam ca este o clarificare, ca sa spun asa, in Noul Testament. Va multumesc inca o data pentru raspuns.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru georgi91):

Vezi sa nu pierzi bucatile cele mai suculente :D dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| Inferno a răspuns (pentru Brigaela):

Pe semne ca intre timp Dumnezeu a curatit porcul.

| sublime89 a răspuns (pentru georgi91):

Apropo, o alta "lege" pe care Isus a dat-o crestinilor e sa nu se spele pe maini inainte de masa. Spre deosebire de ceilalti evrei non-crestini, el stia ca e mai bine sa nu te speli pe maini inainte sa mananci, tocmai ca sa dai sansa tuturor bacteriilor daunatoare create de "tatal lui" sa te omoare. Dar se pare ca el n-a auzit de existenta acestor bacterii. Asa ca daca crestinii vor sa-l asculte pe Isus, ar trebui sa manance tot timpul cu mainile murdare. Bun sfat de la "atotstiutorul" mesia.

| Brigaela a răspuns (pentru Inferno):

Nu, dar tabuurile religioase sunt dificil de inteles si interpretat, la fel si modificarea lor. Nu ne mai putem reproduce absolut deloc modul de gandire al stramosilor nostri care le-au stabilit si, prin urmare, este aproape imposibil sa stim care sunt mecanismele care au dus la renuntarea la acest tabuu

| 7days2die a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Frate te rog e a 4 oara cauta alte raspunsuri.

| 7days2die a răspuns (pentru Brigaela):

Despre care lege noua data de Isus vorbesti Isus nu a dat legi el a facut un nou legamant cu intregul pamant, vechiul testament nu inseamna ca e invechit sau ca nu mai e la moda, "testament insemnand si legamant" l-a trimis in toata lumea ca fiecare sa stim cuvantul lui Dumnezeu deci nu mai e ceva local acum cele 10 porunci si restul se aplica si pentru noi.

| muffinXXL a răspuns (pentru Brigaela):

De acord cu tine. Se face o confuzie enormă între regulile din vechiul t. și cele din noul t.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu funcționează linkurile.

| danay72 a răspuns:

Evreii nu aveau voie, dar cand a venit Isus, a anulat legea mozaica. Romani10:4

| drutzix a răspuns:

Totul e pacat in cartea aia laughing. Ex:
Sa nu porti haine din materiale diferite (deuteronom 22:11)
Sa nu semeni in gradina mai multe feluri de plante (levitic 19:19)
Fara tatuaje (levitic 19:28)
Daca un barbat se culca cu nevasta care e la 'perioada' amandoi trebuie omorati (levitic 20:18)
Omorati homosexualii (levitic 20:13) etc.
Nu cred ca e nevoie sa spun mai mult laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a spus foarte clar ca nicio mancare nu spurca pe om, ci gandurile si vorbele pacatoase.

Marcu 7:15 Nu este nimic din afara de om care, intrand in el, sa poata sa-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care il spurca.
Matei 15:18 Iar cele ce ies din gura pornesc din inima si acelea spurca pe om.
Matei 15:19 Caci din inima ies: ganduri rele, ucideri, adultere, desfranari, furtisaguri, marturii mincinoase, hule.

Nu este un pacat sa mananci carne de porc, asa cum pretind sectele iudaizante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita ca tot in biblie este scris; ce a sfintit Dumnezeu, sa nu numesti spurcat.deci porcul poate fi mancat.

| Marcubella a răspuns (pentru anonim_4396):

Nute supăra dar Biblia este greu de anteles porcu rămâne spurcat și toate animalele necurate rămân necurata până la sfârșitul lumi

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiM77 a răspuns:

Nu este pacat sa mananci carne de porc.
In zona in care traiau israelitii ere foarte calda ziua cat si noaptea. Daca tai un prc cand afara sun 40-45 grade celsius, carnea de porc incepe sa se altereze sa intre in putrefactie, de aceea era considerat un animal necurat, fata de un miel care daca il taia nu se strica repede, daca il puneau la uscat se facea pastrama.
Asa este si astazi, daca tai un porc vara, sansele sa se infecteze cu tot felul de bactrii care sunt periculoasa omului sunt mult mai mari vara decat iarna.

| EmilTraian95 a răspuns:

In primul rand sacrificarea porcului ne este obicei crestin e o traditie romaneasca coincide cu perioada cand e sarbatoarea dar nu face parte din desfasurarea ei, in al doilea rand Iisus Hristos a venit ca un inovator pe pamant si a schimbat multe obiceiuri evreiesti prin care aveste restrictii la carne, este permisa dar in fine nu e sanatoasa oricum, poate era mai bine sa fii respectat cum era inainte

| Angeloxd a răspuns:

Pentru ca ortodoxia este o religie care neaga jerta facuta de isus hristos pentru a te elibera din robie si pacat.

| victorasM a răspuns:

Dacă o să citeşti cartea Faptele Apostolilor o să vezi că Sfântul Apostol Petru are o viziune în care i se spune că "Nimic din ce a curăţit Dumnezeu să nu mai numeşti necurat". Însă cred că la noi e o tradiţie împrumutată de la păgâni care considerau Crăciunul, ziua naşterii Soarelui şi îi aduceau jertfe. Însă prin Crăciun nu trebuie văzută doar partea materială şi comercială...

| 7days2die a răspuns:

In vechiul testament Dumnezeu considera porcul ca fiind un animal spurcat de aceea le spune evreilor sa nu manance, In noul testament Isus spune ca nu a venit sa schimbe ce a spus Tatal ci sa indeplineasca. Oare s-a razgandit Dumnezeu in privinta porcului?

| Matei23iulian a răspuns:

In esenta suntem Daci, si asta e o traditie dacica din vremurile vechi.
In ce priveste religia ortodoxa, putine de spus, vreme ce mii si mii de ani stramosi nostri venerau zei. Punct big grin

| Marcubella a răspuns:

Isus care sa coborât din cer nu adesfintat legea referitor la animale de cat zapisu lu moise referitor la porunci omenești nici odată carnea necurata an fata lui nu vafi curata asta este legea lui Dumnezeu și asta nu poate fi desființată Dumnezeu este sfânt și cei necurat nici odată el nu a făcut-o curata indiferent de părerea omului Biblia este sfântă