| anonim_4396 a întrebat:

In Biblie scrie ca femeile trebuie sa-si confectioneze singure hainele si sa se supuna sotului
Si trebuie sa stea departe de sot si de altii cand e "necurata"
Nu e Dumnezeu cam misogin?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cam foarte. laughing

| iurii75 a răspuns:

Dacă ai analiza tot ce spun scripturile cu referire la femei ai înţelege că nu sunt nicidecum considerate " de mâna a doua".

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Incearca tu sa respecti toate regulile din Biblie si sa ne spui cum a fost

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja. Excelent.

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Sa ai grija sa n-ai polutii nocturme, e pacat sa irosesti sperma.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degrabă ne păcat să vorbeşti aiurea despre un subiect pe care nu-l deţii.

| Holiday a răspuns (pentru iurii75):

"Deja. Excelent."

Parca in povestea voastra zice si sa nu minti...laughing

| iurii75 a răspuns (pentru Holiday):

Mai scrie şi : "Nu-i răspunde celui fără minte după nebunia lui, ca să nu fii şi tu ca el."

| Holiday a răspuns (pentru iurii75):

Irelevant. In stilul crestin, deviezi de la subiect. Dar macar ai confirmat indirect ca minti. Cine e capabil sa inteleaga, a inteles.winking

| iurii75 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă erai capabil să înţelegi nu puneai întrebări stupide. Iar irelevantă e afirmaţia ta referitoare la minciuni.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Biblia e scrisa de altii iar multe din ea sunt copiate de prin alte carti e lucru dovedit. Si alea au fost scrise ca asa gandeau aia la acel moment sa invete omul cu multe sfaturi utile si alte sfaturi erau ca sa-l faca sa inteleaga ca este o oaie sau ceva asemanator ca sa-i bage niste lucruri in cap care azi s-ar traduce cu expresia e asa cum vrem noi nu cum vrei tu.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, conditia femeii e adaptata normelor sociale de atunci. Cand femeia era,, necurata'', implicit nu putea frecventa spatiile publice. Ea avea rolul de a sta acasa, ingrijindu-se de buna dezvoltare a urmasilor, in timp ce barbatul depunea efort fizic pentru a intretine familie. In timpul menstruatiei femeia nu poate ramane insarcinata si de asemenea are dureri, de aceea s-a dorit sa,, stea departe de sot''.

E o sabie cu doua taisuri, barbatii depundeau mult mai mult efort fizic, iar femeile erau mai putin emancipate.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

In biblie spune ca omului ii este imposibil sa se mantuiasca:
"25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicand: Dar cine poate sa se mantuiasca?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputinta, la Dumnezeu insa toate sunt cu putinta." - Matei 19
Deci este imposibil sa nu pacatuiesti.

Alt pasaj spune ca orice este din necredinta este pacat.

| Stell99 a răspuns:

"Dumnezeul" de acum mii de ani era un Alien ca in poza mea de profil.
Deci era misogin! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Stell99):

Ai o parere asemanatoare cu a mea laughing

| Logic101 a răspuns:

Dumnezeu sau "Domnul" asa cum ii place sa fie numit e a doua cea mai misogina entitate de care am auzit; prima fiind Allah laughing