| anonim_4396 a întrebat:

In biblie scrie despre malahie (msturbare) daca cineva se masurbeaza fara sa se uite la filme (sa pofteasca femei) e la fel de grav pacatul?

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Dacă nu ai o femeie cu care să te satisfaci asta chiar te ajută. Adică altfel te uiți la o femeie înainte și după să te masturbezi. Să zicem că devii mai rațional, e o detensionare a stimulului sexual. Cui îi pasă dacă e păcat sau nu atâta timp cât e bine? Și cui îi pasă pe ce o faci? Nu-ți stopa anumite plăceri doar pentru că e păcat. E normal să îți placă femeile și chiar sunt fantezii normale(nu vrei să le știi pe ale mele). Oamenii care fac asta deși cred că religia lor le face bine cred că sunt destul de triști pe interior, zic în general, în tentativa lor de a își distruge viața trăind pe principii fanatice.

| mentholinks a răspuns:

In biblie scrie ca daca poftesti o femeie sa-ti scoti ochiul.

| Clockwork a răspuns (pentru mentholinks):

Atunci de ce e interzis sa fii homosexual daca nu e voie sa poftesti o femeie?

| mentholinks a răspuns (pentru Clockwork):

Pai sodomitii n-au nicio sansa de mantuire. De aceea nici nu se mai mentioneaza.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Este spus la figurat.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Este spus la propriu si chiar intarit de afirmatia ca mai bine sa fii ciung sau orb decat sa mergi in focul gheenei.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Asta e cu totul altceva. Sa-ti faci rau singur tot este un pacat, adica sa iti scoti ochii. Se are in vedere ca trebuie sa renunti la acele pacate pe care le faci cu privirea, adica sa pui frau placerilor. In nici un caz nu trebuie sa iti scoti ochii.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa interpretezi tu dar Isus a spus destul de clar. Oricum, cei ce se vor mantui dintre neamuri vor sluji evreilor asa ca mai bine nu te mantuiesti.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Vrei sa talmacesti Scripturile? happy Ce slujire evreilor? In rai nu slujesti evreilor. Si da, Iisus a fost evreu, dar cu firea Sa omeneasca. Cu firea Sa dumnezeiasca nu este evreu.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Oamenii vor trai pe pamantul nou, nici nu prea exista raiul, si vor aduce jertfe si daruri de mancare. Scrie tot in VT. NT este ceva coruptie la adresa Dumnezeului lui Israel daca chiar exista. Isus este posibil sa fi fost trimis de diavol ca sa faca oamenii sa pacatuiasca inchinandu-se la el fiindca se stie ca Iahweh are probleme cu inchinarea la alti dumnezei.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

N-ai fost ortodox, asta e clar. Iisus nu a fost trimis de diavol, doar nu degeaba a zis:,, Piei Satana din ochii mei". Si daca era trimis de diavol, Dumnezeu ne atentiona inainte de venirea Lui. Unde scrie in Biblie ca in rai oamenii vor aduce jertfe? Sau in general, unde scrie asta? Si jertfe pentru ce, pentru impacare? Pentru iertare de pacate? In rai nu exista nici pacate si nici cearta. Nu cred ca vom duce jertfe daca mergem acolo. Pentru toate pacatele noastre a fost data o jertfa: Mantuitorul. Daca era trimis de diavol, atunci nu ne mai invata Tatal Nostru si nici nu mai invia din morti.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RobertG101):

Cine sa stie Biblia asa de bine? El? Unde scrie de cei 2800 de sclavi?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RobertG101):

Unde scrie ca fiecare evreu va avea cate 2800 de sclavi?

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Scrie in Talmudul evreilor... le mai incurca.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Raiul este o inventie, oamenii tot pe pamant vor trai. Chiar in apocalipsa scrie ca cetatea sfanta coboara din cer pe pamant.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Da versetul!

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Apocalipsa 21:1, 2

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Poate mai multi. Isaia 60:12 "Căci neamul şi împărăţia care nu-ţi vor sluji vor pieri şi neamurile acelea vor fi în totul nimicite."

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Apocalipsa este o carte greu de inteles, dar important este ca raiul nu e o inventie. Va fi alt pamant, probabil tot acolo va fi si raiul. Inca nu am studiat despre asta.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dar doamna de religie ce ti-a zis la scoala?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Nu facem religia. In RM nu e o ora obligatorie.

| Clorox a răspuns:

Este ceva biologic, trebuie sa faci asta. Lasa prostiile si nu te mai lua dupa o carte scrisa de oameni, fa ce vrei daca mai ai cativa neuroni...

| mudokins78 a răspuns:

E hai că asta-i bună.
Dacă vreau să-mi trag o labă, nu pot ca să nu ajung în iad...
Da extratereştri? Ăia de ce fac copii în laborator?

| Nilsson a răspuns:

Parerea mea e ca se exagereaza prea mult pe acest subiect, asta e marea problema a necredinciosilor, ca nu se pot autosatisface fara remuscari din cauza religiei.
Chiar si din punct de vedere psihologic, malahia nu e recomandata, iti oferi o satisfactie fara sa depui niciun efort, iar in final mai tare te deprima si iti scade increderea de sine si energia.
Uite un clip interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=-oM6wDxaXI0

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Primesti superputeri daca nu faci l. Serios? Chiar asa de naivi pot fi unii? Si nu, in Biblie, l. nici macar nu e pomenita, darmite interzisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Live4Ride a răspuns:

Cred ca e la fel de grav, dar ce conteaza ce scrie in biblie sunt numai minciuni! crede si nu cerceta? adica fii prost si ramai asa! e ceva gen nu cred in unicorni ca exista dar cred in Dumnezeu. de ce nu crezi in unicorni ca ar exista? pentru ca nu am vazut niciodata unul. aaa da? dar pe Dumnezeu l-ai vazut?! aaa nu, dar toata lumea crede in el... intelegi ideea?

| AC4S4 a răspuns (pentru Live4Ride):

In Biblie nu scrie "crede si nu cerceta".

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Da, corect. Nici de malahie nu scrie nimic, dar prostii stiu ei mai bine ca aia care predau Biblia la universitate. Vezi raspunsul meu pentru DubbleD.

| ZacheuN a răspuns:

Văd că știi ce înseamnă masturbarea, e ceva ca măgarul sau calul aflat în erecție prelungită.

Poți genera și menține această stare de suprasolicitare și prin atașarea la obsesie sexuală, închipuindu-ți tot felul de aventuri amoroase.

În felul acesta îți risipești energia vitală necesară menținerii unei relații normale cu partenera de viață, și desigur că e păcat.

| DubbleD a răspuns:

In biblie primul care face malahie este Onan pentru a nu lasa urmaşi fratelui mort.
(Era obiceiul ca nevasta fratelui mort sa primeasca mostenirea doar daca avea urmasi /putea dupa moartea sotului sa primeasca urmasi de la fratele soțului)
D-zeu a considerat rautate fapta lui Onan şi l-a pedepsit
În biserică onania se considera fie rautare fie slabirea vointei (vointa se considera ca desparte omul de animal) fie necurație.
Deci afara de duhovnic malahia nu cunoaşte absolvire.

| doctorandus a răspuns (pentru DubbleD):

Daca gasesti, spune-i si lui James Dobson unde scrie, ca el de cand ii conduce pe evanghelici si se consulta cu teologii tot n-a aflat. El saracu' n-a citit Biblia din scoarta-n scoarta decat de 50 de ori, deci: de unde era sa afle cum au tradus ortodocsii din Romania?