| AteulPaSchimbaNumeleInAteul a întrebat:

In Biblie scrie sa fie omorati ateii, cei de alta religie, prostituatele, persoanele LGBTQ+, etc. De ce aceasta porunca nu e respectată?
BTW, nu sustin aceasta porunca, doar sunt curios de ce nu e pusa in practică, la fel ca multe alte porunci ce indemna la crima.

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Pentru că din fericire, nu mai trăim într-o teocrație creștină. Am trecut prin era iluminismului. Nu înseamnă că creștinii încă nu încalcă drepturile persoanelor enumerate de tine. Cred că toți ne amintim referendumul ăla nenorocit care ne-a arătat cât de regresivi și de încuiați suntem ca țară. Cam toate partidele politice majore, cu câteva excepții s-au folosit și se folosesc de biserică pentru interesele lor, mârșave și avem un partid fascist în Parlament. Din păcate religie încă este predată în școli în ciuda faptului că este o violare a constituției. Cât despre prostituate, mi se pare amuzant și trist că noi suntem una din singurele țări care interzic complet prostituția pe motive de moralitate, dar suntem țara cu cea mai mare rețea de export de prostituate din toată Europa.
Dacă studiem cu adevărat toate legile din biblie atât cele din vechiul testament cât și cele din noul testament, este clar că oricine le-ar folosi ca un ghid de morală ar fi un criminal în fiecare țară de pe această planetă!

| CIaudiu a răspuns (pentru chuckmanson):

Ma aplec in fata ta, bine spus!

| chuckmanson a răspuns (pentru CIaudiu):

Mersi happy

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Prostitutia in Romania este doar contraventie, nu infractiune.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Plus ca din punctul de vedere al Halakhah lesbianismul are aceeasi gravitate cu a face pipi-n parc, fara sa-ti expui organele la vederea publicului.

| doctorandus a răspuns (pentru CIaudiu):

Biblia ebraica (Vechiul Testament) nu prevede nicio pedeapsa pentru lesbiene. Si nu prevede varsare de sange (sacrificiu de animale) pentru ispasirea lesbianismului, deci nici macar nu se pune drept pacat.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stiam ca scrie ca o fiica de preot care se prostituteaza trebuie omorata. Nu cred ca scrie ca prostituatele in general trebuie omorate.

Nu scrie nicaieri ca trebuie omorate lesbienele. Era vorba de a omori doar barbatii homosexuali.

Iar poligamia este incurajata in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca Evul Mediu a trecut de mult.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca spun pentru a mia oara chestia asta.
Aceste legi erau date in perioada Vechiului Testament, iar legile mozaice ritualice au fost abolite prin crearea Noului Legământ.

Si a doua precizare. Acelea nu sunt legi cum intelegem noi legile de azi. Erau mai mult un ghid moral care sa prezinte gravitatea unei fapte. Unde scrie ca persoana vinovata trebuie sa fie omorata nu inseamna neaparat ca intotdeauna a fost omorata. Asta era doar pedeapsa maxima si nu se aplica tot timpul ci in functie de loc și circumstante.

| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai înseamnă că biblia se contrazice singura dacă nu respectam în totalitate vechiul testament. Adică respectam cele 10 porunci și de restul ne leapădăm ca asa vrem noi?

| doctorandus a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Ai vazut The Handmaid's Tale? Aia e o societate bazata pe Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Dap, sa fie si la noi ca-n Iran sau Arabia Saudita...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Nu se contrazice fiindca fix Biblia spune ca legile mozaice si-au avut timpul lor si au fost implinite prin intruparea Mantuitorului.

Daca eu spun ca pentru o perioada de timp trebuie sa faci ceva si dupa nu mai trebuie sa faci inseamna ca ma contrazic?

| mastadont a răspuns:

Pentru că biblia este demult depășită și nu mai are nici o relevanță pentru vremurile în care trăim. Pe atunci oamenii nu aveau un sistem de legi, nu aveau organizarea polițienească pe care o avem acum și fiecare își făcea dreptate cum putea bazându-se pe singurele legi pe care le cunoșteau și pe care le considerau sfinte, adică pe cele biblice. Astăzi însă avem sisteme legislative definite mult mai clar și concis, avem sisteme care să asigure egalitatea între oameni indiferent de orientarea sexuală sau de culoarea pielii așa că nu mai este nevoie să se respecte niște legi primitive.

| CIaudiu a răspuns:

Ce-ai cu mine Memu? De cand Martorii lui Iehova injura?

| CIaudiu a răspuns:

Ia zi-mi, ce parere ai despre secta Martorii lui Iehova?

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Încearca și el sa se prefacă rolling on the floor

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Stiu.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

E din Vaslui rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca porunca/poruncile acelea erau constitutia poporului evreu?
Nici nu stiu daca scria ca LGBT, ateii, prostituatele trebuiau ucisi, de vreme ce evreii traiau impreuna cu ei.