| Theo94 a întrebat:

In biserica se foloseste limbaj de lemn?

Limba de lemn în Biserică:"Adrian Cocosila scria: Limba de lemn este o limbă incremenită. Ea nu-l face pe om să vibreze la auzul vorbelor. A fi de lemn înseamnă a nu simți nimic, a fi insensibil. Așa se face, și nu trebuie să ne ascundem să afirmăm, că întâlnim și în Biserică un limbaj uscat. Avem și aici de-a face cu persoane care au cules diverse formule pe care le reproduc mecanic. Nu e vorba că nu mai gândesc, ci tristețea stă în faptul că nu mai sunt vii pentru Dumnezeu"

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Biserica îngrădește mult voința personală a omului, sentimentele sincere ale acestuia, gândurile lui. Îl face să creadă că nu e în stare să gândească și singur așa că devine ca o oaie, ascultătoare și mânată de alții. Creștinii și în religia lor sunt asociați cu oile, își recunosc statutul. Nu cred că avem creierul ăla ca să fie mânat orbește de alții ci ca să îl folosim, să arătăm că se pot face lucruri uimitoare cu acesta atât pe plan emoțional cât și pe plan rațional. Nu știu ce fel de limbaj se folosește în biserică dar m-am referit la general.

| SG1995 a răspuns:

Limbaj de lemn, în sensul și preoți au un argou al lor.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Biserica nu foloseste astfel de limbajuri, fiecare intelege in felul sau. Nu suntem egali nici la chip si nici la minte. Daca vrem sa auzim cuvinte plinevde dragoste, auzim cuvinte pline de dragoste, daca vrem sa auzim si vedem manipulare, asta
ni se va parea ca vedem asta.