| Inferno a întrebat:

In calitate de crestini responsabili credeti ca, pe langa Dumnezeu,e important sa nu pocim limba romana,sa putem face deductii cat de cat logice si sa avem un strop de cultura generala?
Sau tot ce conteaza pe lumea aceasta este Dumnezeu,si nu are nici-o importanta daca suntem inculti, analfabeti si neinteligenti atat timp cat aceasta existenta este "trecatoare"?

14 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da ai dreptate trebuie si mai mult bunsimt pe langa cele enumerate de tine, degeaba ai cultura generala si inteligenta daca le folosesti rauintentionat

| Alcyon a răspuns:

Lasa, ca nici ateii nu mai sunt ce-au fost. Am intalnit si pe-aici atei certati cu limba romana. Asa ca nu mai generaliza.

| Delmoniko a răspuns:

E o religie de masa, nu? Vrei academicieni, filosofi, ingineri NASA? Ai gresit locul. Am observat si eu acelasi lucru, mai ales la anumite secte.
Nu vor sa vada si sa auda decat biblia. Parca daca ar citi ceva in plus le-ar dauna. Poate mass-media denatureaza adevarul. Sunt de accord cu asta. Prostim poporul cu televizorul. Dar o carte buna, un film vechi nu I-ar face mai prosti.
Cultura generala e pentru ei un moft. Inteleg ca provin dintr-un anumit mediu, dar asta nu inseamna ca nu te poti ridica mai sus.

| DeusCorrupti a răspuns:

Tie profesorul de religie nu ti-a citit basmele cu saraci, tarani si analfabeti si amarati care ajung in rai doar pentru ca sunt saraci si analfabeti?

(erau nevinovati de unde pana unde?)

| CarlSagan a răspuns:

Fericiti cei saraci cu duhul pentru ca a lor va fi imparatia cerurilor, ceva de genul parca era. Ignoranta nu e o optiune pentru un lider intr-adevar puternic. Iisus e doar o paradigma.Nu un om care s-a zbatut sa ajunga zeu ci un zeu care s-a facut o fiinta slaba ca sa traiasca in umilinta.El e doar o paradigma pentru mediocri.

| alexandru1234567890 a răspuns:

Dar Iisus Hristos desi era analfabet ca si cei care au scris biblia, erau intelepti, cu mult mai intelepti decat multi carturari care faceau numai orori.Cugetarile lor rasuna si astazi ca un traznet in sufletele celor buni.

| alexandru1234567890 a răspuns:

Sunt atat de multe versete impresionante in biblie! Nu erau culti dar aveau contact direct cu Cel Sfant.

| alexandru1234567890 a răspuns:

Intrebare e de ce isi bate joc Dumnezeu de cei care nu cred nimic si fac numai prostii si nu ii indreapta cum o facea cu evreii?

| alexandru1234567890 a răspuns:

Ce parere aveti domnule inferno de raspunsurile mele? De unde stiau acei primitivi cum ii numiti dvs. ateii atat de multe lucruri?

| Inferno explică (pentru alexandru1234567890):

Prin "tat de multe lucruri" te referi al "erau intelepti"?

| alexandru1234567890 a răspuns (pentru Inferno):

Da!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Pai mai baiatube, daca eu inventez si predic aceea inventie, normal ca o sa stiu totul despre ea. Daca le spun si altora inventia mea normal ca si ei or sa stie tot adevarul spus de mine.E un cerc vicios in care o minciuna se propaga de la om la om, sau mai bine zis de la fraier la fraier!

| alexandru1234567890 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ma rog, fiecare a venit cu ceva nou si pareau siguri cu totii de ceea ce spun in biblie.
Mama mea a avut moarte clinica si lumina se confirma, si un tunel, iar iluzia desprinderii de corp cand murim ar putea fi miracolul asteptat de mai bine de 2000 ani.Pacat ca nu ati citit biblia!

| killer212121 a răspuns:

Uite cateva versete si te las sa meditez asupra lor:" Căci nebunia lui Dumnezeu este mai înţeleaptă decât oamenii; şi slăbiciunea lui Dumnezeu este mai tare decât oamenii.
26 De pildă, fraţilor, uitaţi-vă la voi care aţi fost chemaţi: printre voi nu sunt mulţi înţelepţi în felul lumii, nici mulţi puternici, nici mulţi de neam ales.
Ioan 7.48;
27 Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele înţelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele tari.
Mat 11.25; Iac 2.5; Ps 8.2;
28 Şi Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii şi lucrurile dispreţuite, ba încă lucrurile care nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt;
Rom 4.17; 1Cor 2.6;
29 pentru ca nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu."