| anonim_4396 a întrebat:

In capitolul 1 din geneza, dumnezeu a facut animalele dupa care l-a facut barbatul si femeia. In capitolul 2, prima data l-a facut pe barbat dupa care a facut animalele si cand a vazut ca nu e bine, a facut femeia.

Deci care varianta este corecta?
Animale - Barbat+Femeie sau Barbat-Animale-Femeie

11 răspunsuri:
| wales a răspuns:

În primul rând, Biblia nu conţine acest termen: `` si cand a vazut ca nu e bine ``. Probabil este modul tău de exprimare.

De fapt, ce spune Biblia: Animalele marine au fost create în ziua a 5-a `` vezi Genesa 1:21-23 ``. În ziua a 6-a, Dumnezeu a creat mai întâi animalele terestre după soiul lor `` vezi Genesa 1:24, 25 ``. După care, Biblia chiar specifică: APOI Dumnezeu a zis `` Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră `` Genesa 1:26.

Aşadar, omul este ultimul creat şi cel mai important înaintea Lui Dumnezeu. Ce găseşti scris în Genesa cap. 2, este o descriere mai amănunţită a facerii omului, fără a aminti şi despre animale. De altfel, toată creaţia se încheie în primul capitol.

Animalele marine - Animalele terestre - Bărbatul - Femeia.

| danay72 a răspuns:

In capitolul1 e prezentata ordinea in care au fost creati, pe zile.Prima data animalele, barbatul, femeia. Apoi in Geneza2:4 spune ca asta e istoria, dupa care intra in detaliu cu privire la creerea Edenului si a femeii.

| RAY a răspuns:

Nu stiu ce e, posibil nici ca nu exista

| Ion_Ionut_1996 a răspuns (pentru RAY):

Eu vad ca tu nu vrei sa crezi in nimic dar gandeste-te ca intr-o zi nu o sa mai fii eu nu inteleg ce gindire ai tu

| RAY a răspuns (pentru Ion_Ionut_1996):

Asta e o amenitare omule nici nu ma cunosti si ma ameinti imi imaginez ce om esti

| umbrax a răspuns:

thinkingthinkingthinking

| Kaleo a răspuns:

Ce dioptrii ai?

| anonim_4396 explică (pentru Kaleo):

Ce zici daca incerci sa dai un raspuns folositor?

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei un raspuns mai folositor de atat? Ma gandeam ca nu vezi bine. Ce putem concluziona daca mai intai citesti și ce nu este (a vazut ca nu e bine) iar apoi nu poti descoperi singur ordinea corecta?

Bai, unii încearcă sa para destepti. Respecte pentru cei care si pot! happy

| sweetapril a răspuns:

Daca te uiti mai atent in Genesa capitolul 1, versetul 27, scriebig grinumnezeu a facut pe om dupa chipul sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu, parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut. Iar la sf capitolului scrie aceasta a fost yiua a sasea. Deci in ziua a 5 a facut vietuitoarele marii, iar in ziua a 6 a facut vietuitoarele pamantului si omul f+b! in capitolul 2 scrie istoria cerurilor si a pamantului, doarece in cap1 a fost prezentat succint, si de la versetul 18 incolo arata ca dupa crearea omului au fost aduse animalele la el si le dadea nume la fiecare, si de asemenea in cap 2 de la v 18 este prezentat mai in detaliu facerea femeii, dar ea a fost facuta in ziua a 6, dupa animale si dupa barbat. Deci vietuitoarele pamantului, barbatul si femeia.

| Ion_Ionut_1996 a răspuns:

Barbat+Femeie asa cred eu