| Nonono a întrebat:

In care credeti : Creatie sau evolutie? Dumnezeu ori Diavol? (ce stiti despre charles darwin si cartile lui despre teoria evolutiei) etc. Vreau argumente si pareri... ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Bia_8599 a răspuns:

Dacă cineva respinge până şi posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, atunci orice dovadă s-ar aduce, el o poate demonta, respingând-o printr-o explicaţie sau alta. Este ca atunci când cineva refuză din principiu să creadă că oamenii au ajuns pe Luna şi, oricâte informaţii ar primi, nu se va răzgândi. Fotografii ale astronauţilor în timp ce merg pe Lună, interviuri cu astronauţii, roci selenare... toate dovezile n-ar avea nici o valoare dacă persoana respectivă a ajuns deja la concluzia că oamenii nu pot ajunge pe Lună.

Când vine vorba de posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbuşe adevărul despre Dumnezeu. Pe de altă parte, acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit."
http://www.everystudent.ro/a/exista.html

Te-ai gândit vreodată la început? La ce anume? întrebi. La acel lucru care a apărut primul, sau care a existat în cel mai timpuriu moment din istorie. Ţi-ai stors vreodată creierii ca să te gândeşti la acest lucru?

Stai puţin, zici, nu este oare posibil ca la început să nu fi existat nimic? Nu este cumva posibil să nu fi existat absolut nimic cu catralioane de ani în urmă? Cu siguranţă, aceasta este o teorie pe care trebuie să o luăm în considerare. Deci haideţi să o analizăm - mai întâi prin analogie.
Citeste continuarea aici http://www.everystudent.ro/a/nimic.html

Răspuns utilizator avertizat
68 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred în evoluționism deși tind să cred că omul nu a evoluat din maimuță ci dintr-un strămoș comun cu maimuța.
Și nu cred nici în Satana nici în Dumnezeu și nici în alți zei, sunt atee, cred doar în mine.

| AragorN88 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pai teoria evolutiei asta si zice, ca ne tragem dintr-un stramos comun cu maimutele.

| FucktheSystem a răspuns (pentru AragorN88):

Da, știu. Doar că unii creștini o interpretează că am evoluat din maimuță în sine.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

De ce? Argumentează, dă-mi minim 3 argumente, fi explicit la fiecare din ele și atunci te cred.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Pentru o argumentare ca asta, ai lua nota 3, felicitări!
Să sperăm că nu o să-ți pice la bac o argumentare.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Dacă am primit atâtea argumente ai putea să-mi faci o favoare să-mi dai un copy paste după 3 din ele și să mi le explici, asta te-am rugat să faci, n-ai fost în stare și ai abătut de la subiect. Încă aștept cele 3 argumente, acum dacă mi-au fost oferite atâtea te invit să alegi 3 dintre ele și să mi le day copy-paste. Dar argumente logice, dovedite, nu „uită-te în jurul tău" sau „cine crezi că te-a creat", ăstea nu-s argumente. Eu sunt o fire ndesichisă, dacă-mi dai 3 argumente logice, dovedite primit că mă fac credincioasă.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Deci nu ești în stare să dai 3 argumente logice asupra credinței tale, notat.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Eu te aștept cu 3 argumente, văd că nu mi le dai așa că am dedus că nu ești în stare să dai 3 argumente să-ți susți teoria. Dovedește-mi că mă înșel.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Cum acestea nu sunt argumente dovedite ( nu s-a dovedit niciodată că biblia a fost scrisă sub infulența Duhului Sfânt sau că Dumnezeu este creator) nu prea pot fi luate în considerare, dar merci de strădanie, meriți un vot folositor.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Nu,ar fi axiomă dacă n-ar exista evoluționismul. O axiomă este un adevărul fundamental pentru care nu s-a găsit o altă demonstrație, în schimb pnetru creaționism s-a găsit, se numește evoluționism.
Existența unui zeu nu este și nu va fi o axiomă, niciodată.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

De unde ai mai scos-o și pe asta, cică Darwin era creștin, de pe sfaturiortodoxe.ro?
Și orice teorie care este infirmată de altă teorie nu poate fi numită axiomă până în momentul în care cea de-a doua teorie este dovedit științific că este greșită. Cum asta nu s-a întâmplat, mai visează...

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono explică (pentru Mitch):

Mitch... Nu ai cum sa o scoti la capat cu astia! Nu se informeaza, nu citesc, se uita la tot felul de documentare idioate si cand vede pe cineva ca pune o intrebare din asta, repede sar toti cu gura si se contrazic si orice argument palpabil si adevarat le dai...tot gasesc ceva contra. E ca si cum te-ai lupta cu morile de vant.
La sfarsit vor fi multi care vor crede, dar prea tarziu. Eu, tu si altii ca noi suntem "speciali" si asa ar trebui sa ramanem printre atatia sceptici, fanatici, prosti. Acesti oameni ca noi suntem facuti ca sa primim imparatia cerurilor, cei care au crezut mereu in EL...asa imi place sa cred. Nu ne mai ramane decat sa cersim mila Lui Dumnezeu sa ne ierte pacatele, sa nu ingenunchem nimanui in afara de Dumnezeu si sa castigam cat mai multe suflete convingandu-i pe acesti rataciti, pagani, atei sa se trezeasca caci cremea e aproape, se simte in aer deja.

| Nonono explică (pentru Nonono):

Vremea*...scuze!

| Nonono explică (pentru lolosaurus):

Lolozilla... eu spun sa te mai informezi, mai citeste ceva si incerca sa gandesti, caci ce spui tu nu are nici un sens.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Mitch):

Poi dacă o teorie dovedită, infirmă creaționismul, asta înseamnă că nu e axiomă, axioma e unainm acceptată, eu nu accept creaționismul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono explică (pentru lolosaurus):

Lolozilla, tu crezi ca stii tot? Nu stii nici un sfert din ce zici tu acolo si nici nu e adevarat.
Sa presupunem ca stii jumatate din ce spui (mult spus jumatate dar na). Este posibil ca Dumnezeu sa existe in jumatatea pe care nu o cunosti? ia gandeste-te la asta.

| Nonono explică (pentru Mitch):

N-am nevoie de funda...e bine de stiut ca mai sunt si oameni "treziti" care cunosc adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono explică (pentru Mitch):

Idem Mitch!

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono explică (pentru lolosaurus):

Stii ceva? Las-o moarta...crezi ce vrei, nu ma intereseaza ce mai crezi. Vad ca nu o mai scot la capat. Ce incerci sa demonstrezi? Ramai la ideile tale si gata, nu asa se face. Daca vrei un raspuns du-te frate si linge tu in cur pe toata lumea si poate asa il obtii.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono explică (pentru lolosaurus):

Ok, am inteles. Am terminat discutia!

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

BIBLIA ESTE ADEVĂRUL

Biblia nu se poate asemui cu nici o carte care a fost scrisă vreodată. Afirmaţiile Bibliei sunt deosebite de ale oricărei alte cărţi şi de fapt, ea nu este o carte omenească! Dumnezeu a spus despre Cuvântul Său că este viu. De aceea, până ce nu vă veţi lua un angajament neclintit faţă de adevăr, Biblia nu vă va schimba viaţa, iar cuvintele ei vor rămâne înecate într-o mare de alte cuvinte, a altor cărţi ce le-aţi citit!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Evolutie
2.Nici unul (daca crezi in Dumnezeu automat crezi si in Diavol)

| Esperança a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Tu esti omul care s-a nascut intai? Te-ai nascut inaintea dealurilor? Unde erai tu cand s-a intemeiat pamantul? Ai patruns tu pana la izvoarele marii? Sau te-ai plimbat tu prin fundurile adancului? Ai cuprins tu cu privirea intinderea pamantului? Cunosti tu legile cerului? Vorbeste daca stii toate aceste lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaAmalia31 a răspuns:

A) teoria evolutionista
- A fost lansata in 1859 de catre Charles Darwin
- Omul a evoluat din maimute si face parte din ordinul primatelor.
- Omul a aparut in Africa unde, padurea a fost inlocuita de savana.

TRANSFORMAREA SUFERITA DE MAIMUTE
- se scurteaza mainile ( ne avand cum sa se mai catere in copaci )
- se lungesc picioarele
- cade parul ( fiind savana, era mult mai cald si nu mai aveau nevoie de atat blana)
-se micsoreaza maxilarul ( descoperind focul, nu mai trebuiau sa manancea ne fripta carnea)
-se mareste creierul ( tot descoperind lucruri noi, le-a crescut inteligenta si creierul )
- apar : verticalitatea, bipedia si limbajul articulat

b) Teoria creationala
- Dumnezeu l-a creat pe om ( Adam si Eva ) in ziua a VI-a ( Biblia-Vechiul testament "Facerea"

Sincer, eu cred ca Dumnezeu a creeat maimutele, ca din ele sa apara omul. Si asa e toata lumea multumita. laughing

| Squirtle a răspuns (pentru AnaAmalia31):

Conform teoriei evolutioniste omul a evolut din PRIMATE.iar primatele NU sunt maimute...e diferenta in secventa ADN

| Kazimir a răspuns:

Oamenii au evoluat din rațe gigant! Am vazut eu pe Discovery...

| Nonono explică:

Uitati cateva materiale : Nu sunteti obligati sa credeti, dar macar vedeti ce spune acolo si trageti concluzii!

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U