| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

In care moment din burta mamei ne da Dumnezeu viata?

Un spermatozoid si un ovul sunt vii. Sunt celule, produc diferite procese, deci sunt vii. Moarte ar fi daca n-ar produce niciun proces.

Zigotul reprezinta imbinarea dintre spermatozoid si ovul. Amble vii, deci si zigotul este viu.

In 15 zile, zigotul se divide, formandu-se embrionul. Embrionul la randul lui viu pentru ca fiecare celula din el este vie.

Dupa 2 luni si doua saptamani, embrionul se va numi fat. Fatul este si el la randul lui viu.

La 5 luni, fatul tot viu e.

La 7 luni, tot viu.

Inainte de nastere, viu. Imediat dupa nastere, tot viu.

(Nu am luat in calcul posibilitatea de a muri in uterul mamei sau de a se naste mort. M-am referit la ceea ce se intampla in cele mai multe cazuri)

In ce stadiu ii mai da Dumnezeu viata, daca celulele ce formeaza zigotul/embrionul/fetusul/nou-nascutul sunt din start vii? Sau este Dumnezeu la fel ca toti idiotii care se dau mari pe munca altora?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In biblie scrie doar ca Iahve a facut omul din lut pe adam apoi pe eva din coasta lui adam atat, cred ca apoi a lasat natura sa isi faca treaba, in iudaism nu exista pacatul originar, ne nastem puri, fara de pacate

| SG1995 a răspuns:

Păi teoretic celulele componente nu sunt vii deoarece nu se reproduc, n-au metabolism. Zigotul e o celulă nouă care se clonează. Deci optez pentru embrion.

| Inferno a răspuns (pentru SG1995):

Orice celula functionala din organism este vie, se reproduce si are metabolism.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică:

Niciun crestin? sad Toti afirmati ca Dumnezeu ne da viata, dar cand ne da El viata?

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

In momentul creeari zigotului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici creatorii sunt un barbat si o femeie. Unde il vezi tu pe Dumnezeu aici? E ceva biologic, nu intervine Dumnezeu in asa ceva. Femeia da viata, nu Dumnezeu.