| mentholinks a întrebat:

In cartea Isaia, capitolul 42, se vorbeste despre un rob care va aseza dreptatea pe pamant. Crestinii sustin ca s-ar referi la Isus acele prorocii dar e clar ca nu este asa fiindca el nu a facut nicio dreptate, nicio branza nimic. Mai este scris in biblie ca fecioara va naste un fiu si ii vor pune numele Emanuel, prorocie care din nou, este atribuita lui Isus doar ca pe el nu il cheama Emanuel. Este posibil asadar ca Isus sa fi fost doar un impostor si ucenicii chiar sa-i fi furat trupul si sa spuna ca a inviat asa cum se sugereaza in evanghelie?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cercetatorii universitari ai Bibliei, care au studiat teologie si citesc diverse manuscrise ale Bibliei in limbile in care au fost scrise, sustin majoritar ca aceste versete fie nu sunt profetii (ele nu sustin ca ar prooroci ceva), fie nu se refera la Mesia (nu mentioneaza cuvantul Mesia).

Surse: Professor Bart D. Ehrman, The Historical Jesus. Part I. The Teaching Company, 2000, p. 36.

Ehrman, Bart D. (2009). "7. Who Invented Christianity? A Suffering Messiah. Jewish Expectations of the Messiah". Jesus, Interrupted: Revealing the Hidden Contradictions in the Bible (And Why We Don't Know About Them). HarperCollins, USA. pp. 228–229. ISBN 978-0-06-186327-1.

| danay72 a răspuns:

Isus a manifestat dreptate fata de cei din jurul sau, iar cei care l-au urmat au procedat la fel. Apoi, legat de nume, Matei1:21-23 arata ca profeția lui Isaia se împlinea în persoana lui Isus. Cât despre învierea sa, ca sa fie siguri ca nu vor fura trupul lui Isus, fariseii chiar au pus paznici la mormânt.Nimeni nu a putut contesta învierea lui Isus, el s-a arătat unor persoane dar și grupuri mari, după inviere.

| minrest a răspuns:

Nu se putea fura trupul datorita garzii romane care il pazea. Daca ar fi fost atacati, legionarii ar fi dat alarma si, in asteptarea intaririlor, aceste masini de ucis ar fi aparat cei doi metri patrati alocati fiecaruia de regulamentul militar pana la moarte. Daca ar fi lasat sa li se fure trupul, ar fi fost condamnati la o moarte rusinoasa, lucru de nesuportat pentru ei, caci i-ar fi compromis in ochii camarazilor.

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia, prin Vechiul Testament face o istorie a vremii, coerenta, altfel nu s-ar fi stiut mai nimic. Pe de alta parte, prin celelalte carti au afirmat si au profetit Mantuirea, precum si, prin profetii stiuti, a mai facut cunoscuta Nasterea Pruncului (Christos), care -si va asuma Mantuirea.
Sigur, fiind diferenta de secole si milenii intre scripturi, limbajul a fost modificat, pierdut intelesurile pentru profani.Creerea de neaintelegeri si confuzii.
Totusi, biserica crestina, avand continuitate, a pastrat intelesurile si asa numite traditii care au asigurat in aceasta lunga perioada CREDINTA(pentru mine echivalenta cu continuitatea existentei umanitatii pe pamant!).
Pentru cercetatorii de ieri si azi (recenti), Emanuel este forma ezoterica de descriere a Lui Christos, la acea vreme! Ca sa ma exprim mai clar, etimologia duce spre, totusi, concluzia asta!

| SuNaM a răspuns:

Prin aceste două nume Dumnezeu a vrut să comunice lumii că în persoana Fiului Său, Dumnezeu este cu noi (Emanuel) şi a venit ca să mântuiască pe poporul Lui de păcatele Sale (Iisus).

| Ciusca a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca a fost doar o inventie dar nu pot sa dovedesc asta.