| Roam a întrebat:

In cat timp credeti ca religia ortodoxa va disparea?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu suficient de repede. Doar a supravietuit sute de ani. In plus vezi bine ca in loc sa traim intr-un stat laic traim intr-o pseudo-dictatura religioasa, existand multiple discriminari negative, pozitive si neutre legate de credinta fiecaruia dintre noi.

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O religie dispare in momentul in care nu mai are adepti. Iar momentul in care o religie nu mai are adepti este atunci cand benevol si numai benevol adeptii o parasesc.

In majoritatea cazurilor oamenii renunta la oo convingere cand aceasta devine perimata si nu le mai poate oferi nimic nou, dovada de superficialitate si prostie.

Pe mine, spre exemplu, crestinismul m-a plictisit, gasesc mult mai interesante vechile credinte : Mitologia greaca de exemplu.
N-am avut privilegiul sa cred in Zeus si asta se simte.

| Inferno a răspuns:

Caragiale spunea: Prostii mor, prostia ramane.

Disparitia crestinismului nu ar ajuta prea mult.

| costis a răspuns:

Cand vor fi vreo 20 ca Stalin in lume. Dar si atunci vor mai ramane robi ascunsi.

| Elvina a răspuns:

Atat timp cat o religie are adepti, ea va dupravietui. Pana ce nu va fi acaparata de alta religie, la fel, va continua sa existe. Sa dea Domnul sa dispara cat mai repede, desi nu cred ca va fi prea curand.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu ii mai dau inca 500-1000 de ani

| Roam explică (pentru Narcis2007):

De ce? Ce te face sa crezi? Daca ai zis 1000 de ani, inseamna ca dupa parererea ta, pana la urma va disparea. De ce atunci si nu mai devreme?

| Narcis2007 a răspuns (pentru Roam):

O religie nu dispare asa de usor, la noi ortodoxismul e foarte bine fixat in mintea oamenilor si este transmis de la generatie la generatie, foarte putini isi vor rupe legaturile religioase
conform recensamintelor ortodocsii au scazut in numar cu doar 1% in 10 ani, chiar daca rata abandonarii religiei va fi mult accelerata nu vad sa dispara complet in mai putin de 500 de ani

| OnuOnulică a răspuns:

În maxim 50 de ani.

| Holiday a răspuns:

Nu foarte curand, dar cu fiecare generatie vor fi tot mai putini care vor mai fi pacaliti, asta fiind valabil pentru toate religiile. Pana la urma va disparea, la fel ca multe alte religii de-a lungul timpului.

| sublime89 a răspuns:

Ortodoxismul va disparea atunci cand va exista educatie de calitate in toate tarile est-europene. Tot mai putini vor crede, dar va mai dura ceva pana sa se inchida bisericile de tot.

| Jardelin a răspuns:

Astazi sint religii in lume care se impun cu kalahsnikov-ul! Vezi ce fac ISIL, Boko Haram, s.a.

Pedeapsa lui Dunmezeu este crunta! Sa ne fereasca Cel de Sus ca in loc de Ortodoxia noastra pasnica, sa apara niste ISIL si niste Boko Harami pe la noi!

Cind iti sta in git Ortodoxia si-i doresti disparitia s-ar putea ca apoi sa ai parte de cel mai negru cosmar al tau!

| Roam explică (pentru Jardelin):

Dar nu poate aparea o religie cu forta. dupa cu vezi si crestinismul din Romania este sustinut de adeptii sai. fara acei banuti facuti din icoane, lumanari si cutia milei nu ar rezista... din pacate statul si consiliile judetene sustin biserica tot mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roam):

"Dar nu poate aparea o religie cu forta"... crestinismul a fost raspandit cu forta.

| Roam explică (pentru anonim_4396):

De unde stii?

| Jardelin a răspuns (pentru Roam):

Ba a aparut, amice, mai documenteaza-te! Islamul s-a impus numai cu sabia! Astazi se impune cu tancurile si kalshnikov-ul!

| Jardelin a răspuns (pentru Roam):

"fara acei banuti facuti din icoane, lumanari si cutia milei nu ar rezista..."

Chiar asa? Esti tare in afaceri, amice! Prevad ca ai sa mori sarac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roam):

Da si tu un mic search pe guagal. Ba mai mult de atat, daca esti la scoala, intreaba-ti profesorul de "doar crestinism" (apropo, la scoala nu inveti "religie", inveti "religia crestina"). Daca stie putina religie si putina istorie, iti confirma ce ti-am zis eu mai sus.

Erai "liber" sa alegi intre 2 variante : crestin sau mort.

| Roam explică (pentru Jardelin):

Imi pare rau ca trebuie sa vorbim asa... dar crede-ma ca biserica este sustinuta de adeptii sai happy Daca nu crezi asta, singuru lucru din care ar putea sa mai faca bani ar fi afaceri cu statul... nimic mai mult.

| Jardelin a răspuns (pentru Roam):

"Imi pare rau ca trebuie sa vorbim asa..."

Si mie, imi cer scuze...

"dar crede-ma ca biserica este sustinuta de adeptii sai "

Toate bisericile din toata lumea asta sint sustinute de adeptii sai. Pentru ca trupul bisericilor este constituit din oameni. O biserica, oriunde in lumea asta, nu se poate sustine doar prin ea insasi! Nu are cum. De unde bani pentru intretinere, curent electric, taxe, acte caritabile, tiparituri, salarii pentru personal auxiliar, etc, etc?

Sint mai multe mijloace prin care bisericile se autofinanteaza, iar in cazul bisericii noastre ortodoxe da, o parte din finantare se face si prin vinzarea de icoane, luminari, cutia milei. Insa din pacate nu sint suficienti doar acesti bani.

| deea9707 a răspuns (pentru Jardelin):

Iti dai seama ca noi avem mai multe biserici decat spitale?
Daca da masina peste tine vine Dumnezeu si te ingrijeste?

| Roam explică (pentru deea9707):

Bisericile fac mai multi bani deci automat e mai eficient sa construiesti biserici happy Oricum biserica nu are legatura cu Dumnezeu... nu inteleg de ce ai putea sa asociezi o institutie de genu cu Dumnezeu, doar pentru ca ei pretind ca acolo e esenta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand toti oamenii in viata vor deveni animale.
Curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata, din pacate.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu cred ca se va intampla prea curand...

| Ichnat a răspuns:

O sa aiba ei grija sa nu se intample repede

| Aiwendil a răspuns:

De disparut pentru totdeauna, nu cred ca se va intampla.Dar cred ca va realiza ca trebuie sa se schimbe niste principii.

| Roam explică (pentru Aiwendil):

Foarte, foarte putini oameni respecta princiipiile crestine happy si eu zic ca doar ei sunt cu adevarat crestiniwinking

| Ben00 a răspuns:

Tare va mai deranjeaza pe voi ortodocsii. Ce rau v-o fi facand ortodoxul cand isi face rugaciunea de 20 min in camera lui? Ce rau va face ortodoxul daca se duce Duminica 2 ore la Biserica?

| Roam explică (pentru Ben00):

Nu ma deranjeaza happy De fapt vad ca oamenii sustin din ce in ce mai putin biserica. Generatiile se schimba, multa lume nu mai are nevoie de un templu unde sa se roage... si atunci la ce mai avem nevoie de biserici peste biserici? Pe parcursul timpului au existat religii care dupa cum vezi au disparut. Inca odata, eu nu am nimic cu ortodocsii, eu unul nu ma consider unu dintre ei. sper ca nu te-am suparat.

| NemNUZ a răspuns (pentru Roam):

,,avem nevoie de biserici peste biserici?,, Asa este, oare de ce atata prostie cand putem sa construim spitale, nu? Dar de faptul ca intr-un oras sunt 10 cluburi si un spital nu prea are treaba nimeni, dar ce sa vezi, in acel oras exista si doua biserici. Inacceptabil! happy

| NemNUZ a răspuns (pentru NemNUZ):

,,O religie dispare in momentul in care nu mai are adepti,,. Logica de clasa I
,, gasesc mult mai interesante vechile credinte : Mitologia greaca,,. Din pacate Grecia a evoluat, dovada este ca 90% din populatie este ortodoxa happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

A evoluat, tu esti ruda cu Po(a)nta? "Cresterea economica" in loc de "cresterea scaderii economice". laughing

Cluburile nu sunt construite pe bani publici, sunt impozitate, venitul e impozitat, statul e obligat sa sustina concurenta intre agentii economici, care e in beneficiul consumatorului, bisericile sunt niste lipitori, sau un fel de femela Anopheles laughing, suge bani si "seamana" boli psihice.

| NemNUZ a răspuns (pentru Mădă0611):

In legatura cu prima afirmatie, inca nu m-am prins ce legatura are, marog.Nu ma refer la faptul ca acele cluburi sunt construite pe bani publici sau nu, ma refer la faptul ca noi avem nevoie de cluburi( care sunt pentru unii oameni precum biserica pentru atei ). Daca nu, nu ar exista cate 10 intr-un oras...

| Mădă0611 a răspuns (pentru NemNUZ):

Logic ca nu te-ai prins. laughing Cat despre bisericile ateilor, ia da o fuguta intr-un club si intreaba oamenii de acolo daca cred in dumnezeu. smug 10 sunt putine in comparatie cu bisericile, care sunt facute pe bani publici, si sunt sigura ca n-ai inteles nici ce ziceam de concurenta, ar trebui sa multumesti ca sunt multe (cluburi).

| eliael a răspuns (pentru Ben00):

Pardon, dar din cate stiu eu, cel putin in bisericile de la sat, o slujba dureaza de la 9 la 12 dimineata, de exemplu

| Ben00 a răspuns (pentru eliael):

Bine, si daca sta 3 ore la biserica ce rau iti face tie? Nu-ti poti manca tartina din cauza asta?

| Silviuloan a răspuns:

Niciodata.

| Anonymous999 a răspuns:

Nu cred ca va disparea si nici nu trebuie sa dispara nu?

| Roam explică (pentru Anonymous999):

Eu am pus aceasta intrebare in urma unor lucuri constatate de minehappy Am vrut sa aud si parerile altora.

| KaSS a răspuns:

Daca romanii se trezesc la realitate...in scurt timp.