| anonomam a întrebat:

In cate sectiuni este impartita GENEZA?

5 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Multe, de exemplu sunt 5 versete pe care le poti numi "sectiune" pentru ca ai ce invata(destul) de la ele.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai intr-una din parti este istorisita facerea, Istoria inceputului. Iar in alta se vorbeste despre patriarhat, despre patriari, cum ar fi: Avraam, Isaac, Iacob. Deci in doua parti.

| Yukidaruma a răspuns:

Depinde la ce te referi prin "secțiuni", dacă te referi la prima carte a Bibliei, are 50 de capitole.
Dacă te referi la geneză în sine, aș putea spune 7, din punct de vedere religios (7 zile), dacă vorbim de mitlogie, aș putea spune 9 (datorită copacului Yggdrasil), dacă mergem spre China, spre Yin și Yang, aș putea spune 2 (Datorită lui "Dao") și așa mai departe. Despre mitul creației poți găsi foarte multe în cărți și pe internet.

O seară frumoasă!

| Octavian199 a răspuns (pentru Yukidaruma):

Deci.Dumnezeu nu potea face pamantul si celelalte imediat? rolling on the floor

| Yukidaruma a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sunt o persoană religioasă și nici nu am cunoștințele sau interesul de a afla mai mult. Poți căuta singur mai multe despre acest aspect dacă întradevăr te interesează subiectul. Eu am oferit răspunsul referindu-mă la informații standard. Din câte știu, era vorba că Dumnezeu a creat lumea în 6 zile și în a 7 s-a odihnit. Cel mai bine, întreabă un preot.
Zi frumoasă!