| RAY a întrebat:

In ce categorie sunteti?

01. Ateu gnostic (sunt sigur ca nu exista d-zeu/d-zei)
02. Monoteist gnostic (sunt sigur ca exista doar un anume d-zeu)
03. Politeist gnostic (sunt sigur ca exista mai mult de un singur d-zeu)
04. Panteist gnostic (sunt sigur ca totul este d-zeu)
05. Deist gnostic (sunt sigur ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el)

06. Ateu agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca nu exista d-zeu/d-zei)
07. Monoteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista doar un anume d-zeu)
08. Politeist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista mai mult de un singur d-zeu)
09. Panteist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca totul este d-zeu)
10. Deist agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el)

11. Ateu ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil nu exista d-zeu/d-zei)
12. Monoteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista doar un anume d-zeu)
13. Politeist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista mai mult de un singur d-zeu)
14. Panteist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil totul este d-zeu)
15. Deist ignostic (dat fiind ca ideea de d-zeu e confuza probabil exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el)

16. Ateu apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca nu exista)
17. Monoteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista un anume d-zeu)
18. Politeist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista mai mult de un singur d-zeu)
19. Panteist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca totul este d-zeu)
20. Deist apnostic (nu-mi pasa daca exista d-zeu/d-zei, dar presupun ca exista un d-zeu care a creat universul insa nu intervine in el)

)

Răspuns Câştigător
| n0matterman a răspuns:

Este imposibil sa fii sigur ca exista/nu exista.Asta daca ai o minte sanatoasa.
06.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Fie 09, fie 14.

| RAY explică:

Nu inteleg de ce uitati de forma ateismului puternic de ce trebuie sa pui si gnostic in fata nu e destul ateu?

| Liviu a răspuns:

01 laughingthe best.

| Lizzu a răspuns:

Sunt prea multe

| RAY explică (pentru Lizzu):

06. Ateu agnostic (nu sunt sigur, dar cred ca nu exista d-zeu/d-zei)
ce spui de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateu gnostic. De ce? Dat fiindca cercetariile actuale ne da multe raspusuri cu privire la univers, sunt zero sanse sa existe vreun zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agnostic apnostic - Nu stiu daca exista sau nu un creator, un zeu sau o forta superioara si nici nu imi pasa.

| contαbαndonαt a răspuns:

Dragul meu panteistii nicidecum n-au credinta in D-zeu.
Vrei sa-ti dau def. din Dex pentru. asa ceva?
Bine, poftim:„PANTEÍSM, s. n. Concepție filozofică monistă care identifică divinitatea cu întreaga natură."Aceasta ar cam fi singura def. valabila pentru aceasta dogma.
Mai exact, un panteist identifica Divinitatea cu intreaga Natura.
Un mic ex.:
"Fara Natura nimeni si nimic n-ar fi fost posibil (si aici nu ma refer doar la nat. planetara); Aceasta reprezinta adev. Divinitate, Viata in sine!"
Asa cum un crestin, spe ex., isi venereaza D-zeul asa si un panteist isi manifesta sentimentele de pretuire si de respect fata de a lui credinta, fata de Mama Natura.
P.s: De nihilisti nu te-ai indurat sa mentionezi delocraised eyebrows.

| RAY explică (pentru contαbαndonαt):

Scuze ca n-am stiutca exista asa ceva, deci am auzit o data

| Crâstoşelul a răspuns:

Ateu gnostic.

| AwaZoh98 a răspuns:

Niciuna! straight face
Imi pasa daca exista Dumnezeu si sunt sigura ca exista!
So... ce categorie respecta principiile mele? straight face

| RAY explică (pentru AwaZoh98):

02. Monoteist gnostic (sunt sigur ca exista doar un anume d-zeu)

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Mersi frumos! big grin

| andreiush25 a răspuns:

Ateu

| BlitzkriegJack a răspuns:

Probabil 06.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu vor vedea ca exista unul, la judecata de apoi.

| RAY explică (pentru VOLVO4LIFE):

Fara amenitari la intrebarea mea

| VOLVO4LIFE a răspuns (pentru RAY):

Nu e o amenintare, e adevarul!

| traiescdeciexist a răspuns:

01. Ateu gnostic

| Vale111 a răspuns:

Prima categorie pentru ca oricum nu conteaza daca ala 0, 1 se adevereste intr un fel sau altul sa fie ceva ca o zeitate pentru ca noi traim in ceva relativ doar perceptia noastra proasta ne facem sa zicem ca ala e negru si ala alb dar nu ne intrebam cat de negru si cat de alb este o chestie...