| CinevaAnonimă a întrebat:

In ce cazuri cuvantul,, biblie" se scrie cu majuscula si in ce cazuri se scrie cu minuscula?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi creștinii îl scriem totdeauna cu majuscule.

| VelaJohnny a răspuns:

Din cate am inteles eu, se scrie cu majuscula la inceput pentru a arata sfintenia, gen cand te referi la Dumnezeul Bibliei, scrii cum am scris acum, cu „D", insa cand te referi la alti dumnezei, scrii cu „d". Nu stiu de unde au aparut regulile astea, nu cred ca-s oficiale, ci populare. Legat de Biblie, se scrie mereu cu litera mare, din moment ce e titlul unei carti.

| geronimo11 a răspuns:

Nu sunt chiar 100% dar banuiesc ca e asa :
- Vlad citeste din Biblie.
- Vlad citeste o biblie primita in dar de la bunica lui.
Cuvantul Biblie nu se refera doar la Scripturi, biblia poate fi si o carte fundamentala a unei literaturi sau stiinte, si in cazul asta se foloseste cu litera mica.

| RebecaRahelaAbigail a răspuns:

Doar cu majuscula.