| Alexandrionelu a întrebat:

In ce cult religios au fost prinși cei mai mulți preoți pedofili? Ortodoxie sau Catolicism?
Dar raportat la numărul total de credincioși, care conduce la pedofilie?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza e ca la ortodoxi te poti insura iar la catolici nu

| RAY a răspuns:

Milan9 preoti nu sunt preoti sunt niste viermi obsedati de bani,avere, de asta multi parasesc biserica, cunosc cazuri in care o femeie a ramas cu doi copii popa a venit dupa bani atat, inmormantarea pe bani, ma lasi cu viermi astia

| milan9 a răspuns:

In afara de cei doi idioti din vara trecuta eu din fericire nu am mai auzit in Romania de alte cazuri aberante... Stiu in schimb ca mass-mediei nu-i scapa nimic, mai ales cand e vorba de Biserica. Se si spune despre preot, ca are CASA CU PERETI DE STICLA. De abia se asteapta vreo scapare in tinuta si conduita ca imediat faptul e si preluat de "radio sant" si nu numai...

Cu ce te ajuta pe tine sa faci astfel de statistici? Gunoiul din ochiul vecinului se poate oare sa ne tina noua cumva de cald?

| Alexandrionelu explică (pentru milan9):

Apropo, ce mai ști de Pomohaciu? Tot în libertate este? Cum se face ca un pedofil dovedit a scăpat de pârnaie?
Iar legat de întrebarea ta, sunt și eu curios, ce n-am voie sa fiu?

| milan9 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu am facut nici o recomandare legata de cum sa fie/sa nu fie cineva. Spuneam doar : "Cu ce te ajuta pe tine sa faci astfel de statistici? Gunoiul din ochiul vecinului se poate oare sa ne tina noua cumva de cald?"

Spre exemplu, la catolici aceasta este o problema foarte dureroasa. Ei s-au incapatanat sa interzica (contrar marturiilor Noului Testament) casatoria preotilor, intrand astfel in contradictie cu Biserica Rasariteana (chiar inainte de aparitia schismei). Iata ca pretul platit pentru acest lucru este imens.

Pe la martorii lui Iehova din Australia citisem la un moment dat de vreo 13000 de cazuri de pedofilie in randul asa zisilor lor pastori. Nu stiu la ce foloseste sa ne folosim in randul fiecarui cult/ secta de astfel de cifre...

| Alexandrionelu explică (pentru milan9):

Pe mine ma ajuta astfel de statistici și îți mulțumesc. Ma ajuta sa îmi definitivez convingerile în materie de spiritism. Vezi tu, pe undeva toți suntem ca niște furnicute într-un mușuroi. Fiecare face ceva și toți conlucra împreună pentru progresul societății. Dacă reușești sa vezi imaginea de ansamblu, te vei întreba care este rolul preoților și ajutoarelor lor în acest mușuroi. Oare facnmai mult bine decât rău sau invers? Oare investiția pe care noi toți o facem indirect pentru a tine aceasta armata în straie aurii pe spatele nostru este una benefica?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu exista oare atati crestini cu numele? Pai normal ca se boteaza de la nastere, n-au de-ales.

| bogdan207 a răspuns:

Nu înțeleg la ce te ajută să știi asta?

| Alexandrionelu explică (pentru bogdan207):

Exact pentru ce ziceam in răspunsul meu de mai sus. În plus faza cu "crede și nu cerceta" mi se pare o modalitate stupida de a duce de nas oamenii naivi în lipsa argumentelor.