| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In ce mod ati parasi lumea in care traim? Printr-un accident s-au loviti de tren ori masina, fie de batranete macinati de boala grea sau sarind de la etaj?

Credeti ca acel loc frumos, linistit plin de verdeata si lumina exista cu adevarat? https://www.youtube.com/watch?v=HQbcobF7alM

Eu in adancul sufetului chiar cred ca acel loc exista cu adevarat cu totii ne dorim sa fim liberi cu adevarat scapati de toata suferinta si rautatea care exista in lumea asta https://www.youtube.com/watch?v=CA_N_QVxbKg

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu mi-am încredințat viaţa și moartea în mâna Creatorului meu, nu vreau să aleg.

| milan9 a răspuns:

Cand vine la timpul potrivit (la BATRANETE) moartea nici nu mai poarta poate cu sine intreaga povara de apasare sufleteasca de care este insotita... Intotdeauna trebuie vazuta dincolo de ea viata eterna, nemuritoare a sufletului!

- Mântuitorul Hristos ne-a învăţat că nici cele mai grele suferinţe nu îndreptăţesc distrugerea vieţii, căci orice clipă a ei are valoare infinita, contand pentru mantuirea sufletului, influentand deci viata eterna.
- Sub aspect moral, fiecare moment al vieţii contribuie la timpul necesar vindecării şi mântuirii sufletului pentru veşnicie.
- Pierzând sensul şi scopul etern, vesnic al fiinţei umane, omul modern nu mai este capabil să recunoască valoarea inviolabilă a propriei vieti ajungând astfel în situaţia de a propune eliberarea de viaţă ca şi cum ea ar fi un simplu obiect.

| DeyCj a răspuns:

Nu există aşa ceva.Viaţa în corpul fizic e făcută pentru ca spiritul să evolueze până la perfecţiunea cea interzisă de creştinism.
Sinuciderea nu face nimic altceva decât să întoarcă spiritul în alt corp fizic pentru ac acesta să devină ceea ce trebuie să fie, şi anume perfect.E un cerc vicios controlat de energia universal-creatoare.

| StrongHeart a răspuns (pentru DeyCj):

Poti sa elaborezi?

| SG1995 a răspuns:

Ideeal de old age, dar viața e imprevizibilă, deci nu știu, probabil dacă am noroc o să mor eutanasiat la 50-60 de an.

| Nilsson a răspuns:

Aș vrea să prind cea de-au doua venire a lui Iisus Hristos. Dar sa nu uiți că viața veșnică este pentru cei ce îndură suferințele până la capăt.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De bătrânețe

| CinevaAnonimă a răspuns:

Să mă culc și să nu mă mai trezesc.