| mentholinks a întrebat:

In ce mod s-ar schimba gandirea daca ar avea certitudinea existentei lui Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| LiK3 a răspuns:

Pai iti zic eu ca lumea s-ar opri din comis pacate cum ar fi crime jafuri batai violuri si alte minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am certitudinea asta a existentei lui Dumnezeu.nu ai cum sa stii cum m-am schimbat ca nu ma cunosti.la 15ani eram ateu si sustinator al stiintei, cuceririi cosmosului, si al luptei impotriva bombei nucleare si cu neutroni.acu am 48 si sant crestin intors la turma si ma straduiesc cat pot. daca ma simt altfel? DA.mai bun, mai destept, mai ingaduitor, mai sigur.

| Alphawolf a răspuns:

In capul meu ar crea haos!
Paradoxuri, minuni, duhuri si draci care ar prinde viata fara sa am sansa de a le putea intelege. Nici macar aceasta realitate nu as mai putea sa o inteleg.
Noway, nici nu vreau sa ma gandesc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In niciun fel, uita-te la evreii care au fost vindecati de Hristos si tot L-au rastignit

| Mikhtarian a răspuns:

Intr-un mod oarecum placut.
Dar fiind omenirea cazuta in pacat, doar revenirea lui Iisus Hristos ne-ar scoate din aceasta viata..plina de pacat

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Erai ateu din cauza sistemului comunist, ceva semanator si cu copiii care sunt "prostiti" de parinti ca exista dumnezeu

| reihiuke a răspuns:

S-ar sinucide happy Gandeste-te si de ce.

| cristi202 a răspuns:

Cu siguranta. De 20 de ani am aceasta certitudine, si ea imi schimba mintea tot mai mult. In ce mod? La 20 de ani eram o pramatie, un tip pe care nu dadeai 2 bani. Acum certitudinea ca exist Dumnezeu m-a facut sa traiesc frumos, cuminte, sa caut binele, in special pentru cei apropiati mie, cit si pentru mine, daca se poate, si nu numai binele, ci si progresul.
Adevarul e ca certitudinea existentei lui Dumnezeu, odata primita, te schimba. Total. In primul rind, devii constient de raul din inima si viata ta. Stii cit de rau poti sa fii. Apoi acest lucru te duce la stabilirea relatiei cu Dumnezeu, care va face ca intreaga viata sa urmeze un curs ascendent, va elimina raul si va aduce lucruri la care doar poate ai putut sa visezi, nicidecum sa gindesti ca pot fi reale. Devii mai calm, mai linistit, mai puternic in fata necazurilor si loviturilor vietii. Capeti un sens, o directie in viata. Stii de ce traiesti, si traiesti din plin. Au fost momente in viata mea cind, in citeva zile, am simtit ca traiesc cit in luni de zile, nu, nu exagerez deloc!, desi nu am facut nimic deosebit in acele zile. Stiam ca Dumnezeu e cu mine, si inima si mintea mea pulsa de viata, efectiv traiam!

| Calininio a răspuns:

Nu ar mai exista atei / agnostici, si ar exista doar o singura religie, una reala. Momentan, toate sunt false. Cat timp acea certitudine nu exista, raman agnostic.