| Neverrrrrr a întrebat:

In ce religie daca un credincios murea omorand alte persoane acesta ajungea in rai? religia musulmana?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu știu, cum Biblia condamna acest lucru.

| RAY a răspuns:

In nici una ca in biblie nu exista rai asta find inventat de religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciuna pentru ca raiul ca dimensiune pentru suflete nu exista.

| Neverrrrrr explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca am auzit undeva, stai calm, sunt ateu, doar vreau sa stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

As zice ca in iudaism. Este un citat in biblie care zice ca evreilor li se iarta toate pacatele (adica si toate masacrele pe care le-au comis de-a lungul timpului) si scrie si in talmudul evreiesc ca un evreu poate face mai ce vrea cu un "ne-evreu". Nu este deloc o coincidenta ca nu gasesc pe internet talmudul in format pdf.

| Idris a răspuns:

De cand si pana unde exista religia musulmana? Poate vrei sa spui despre religia Islamica. Cum poti mentiona o religie, cand nici nu stii cum se numeste? Tu, cel de religie atee big grinbig grin

| fanernest123 a răspuns:

Îți recomand să citești, când ai timp, „Război, pace și comerț în Islam. Țările române și dreptul otoman al popoarelor" de Viorel Panaite. O să ți se explice mai bine acolo care e faza cu „omorâtul" în credința islamică. E cam mult de explicat într-un singur comentariu aici. big grin

| HyperionMarcus a răspuns:

Cam toate religiile au promobat uciderea, in anumite perioafe istorice.
Crestinii, de exemplu, in timpul cruciadelor spuneau ca este bine sa ucizi musulmani.