| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce zi a creat Dumnezeu apa? Ca zice clar ca Pamntul era gol si pustiu "La început, Dumnezeu[a] a creat cerurile şi pământul. 2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului era întuneric, iar Duhul lui Dumnezeu plutea peste întinderea apelor."Ca sa vedeti ca exista apa inainte de crearea ei de catre Dumnezeu.Pamantul era gol si pustiu, dar exista apa.rolling on the floor

40 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este poveste. Nu îți este clar că este o poveste? Nu știi că citești o carte de povești? Așa că de ce mai întrebi? Ca să arăți că tu știi că ce scrie acolo nu este adevărat? Și să arăți că cei ce cred ce scrie acolo sunt proști sau nebuni, numai tu ești ăla deștept și întreg la minte dintre toți pe lumea asta? La ce îți folosește să te dai grozav aici?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci te fac cumva invers, să arate că ești prost? Sau că faci pe prostul?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa o să și fac, dar te întreb, ce ai vrut de fapt, dacă tot e vorba de vrute și nevrute, când ai pus aici această întrebare?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te înțeleg, dar eu sunt de un an pe TPU. Aici sunt credincioși, pentru care Biblia e sfântă, orice ar scrie în ea. Mai sunt atei, ca mine și ca tine. Când te legi de Biblie începe o ceartă cu tot ce poate fi mai urât și mai rău, asta am observat. ură, blesteme, etâcâ. Acest site este să ne ajutăm unii pe alții. Pe ei nu îi schimbi. Dar asemenea dispute murdăresc, poluează situl. Ixulescu de pe site poate fi un credincios, care o dată te poate ajuta cu un sfat, sau cu o informație, dar tu nu mai poți interacționa cu el, căci te-ai certat, și el te ignoră. De aceea eu recomand să te abții, să nu provoci asemenea certuri aici.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te iubesc. Online, of course.

| anonimg a răspuns:

Daca Limba si literatura romana este studiata intens, cu cat mai mult ar trebui sa fie Biblia, care este si mai veche decat limba romana.
Exegeza si hermeneutica nu ar trebui sa lipseasca din studiul Bibliei. Acestea sunt ca sarea in bucate.
"Trimiterile" au si ele un rol foarte important.
In Noul testament, apostolul Petru ne spune ca "oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant." (2Petru.1:21) Comoara cereasca a fost pusa intr-un vas de lut.
Ce a scris Dumnezeu cu mana Lui au fost doar cele zece porunci. Restul a fost scris de oameni. Si oamenii au scris ceea ce au vazut (Amos.8:2), doar ceea ce le-a aratat Dumnezeu.
Nici Moise nu a fost de fata la facerea pamantului. Nici macar Adam, care putea sa spuna lui Dumnezeu: "De unde sa stiu eu ca Tu m-ai facut?" Daca m-a facut mama natura? Adevarul este ca de la mama natura am capatat natura ei de ravratire impotriva lui Dumnezeu; mama natura este de fapt diavolul intr-un foarte bun camuflaj pentru necredinciosie si razvratire. Mama natura este un substitut al creatiunii, dar nesatios.
Cand stam cu unul dintre parinti, in mod automat vom capata natura lui de impotrivire fata de celalalt parinte. Noi oamenii am stat mult timp si departe de Dumnezeu, Facatorul nostru. De aceea ne este greu sa-L acceptam.
Adam si Eva au fost strans legati de Dumnezeu. Caderea in pacat, indoiala a pricinuit aceasta despartire. Cain a cunoscut pe Dumnezeu; si cu toate acestea lasandu-se stapanit de spiritul de razvratire, a actionat impotriva constiintei si a indepartat ratiunea de la el.
Deci cat timp nu ne ascultam constiinta care merge mana in mana cu ratiunea, nu vom putea cunoaste adevarul.
Moise deci a scris ce i s-a aratat. Prima data el scrie ca Dumnezeu a facut cerurile si pamantul. La urma incepe sa scrie cum acestea au fost facute. Este ca si cu un film care incepe cu sfarsitul, unde pe tot parcursul acestuia nu vezi altceva decat cum s-a ajuns la acel final de la inceputul filmului.
Cerurile din Biblie sunt de fapt ape. Pentru ca mai tarziu explica cum au fost despartite apele de sus fata de apele de jos. Ca aceste lucruri este greu de imaginat in mintea noastra, este pentru ca nu le-am vazut cu ochii nostri. Si este cat se poate de normal acest lucru. Este la fel cum cineva te-ar pune sa faci un bec, chiar si fara sa stii ca sticla se face din nisip. Este imposibil de imaginat asa ceva. Deci nu este de mirare pentru ca oamenii se indoiesc si se mira de cele scrise in Sfintele Scripturi.
Altii L-au vazut pe Creatorul lor fata in fata. Si nu au facut altceva decat sa-L puna pe cruce. Si cainele isi musca stapanul daca nu si-l cunoaste.
Trebuie deci ca mai intai de toate sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu. Multe explicatii din Biblie le gasim pe parcursul cercetarii ei, si poate chiar la finalul ei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici chiar asa. Eu ma refer ca trebuie sa mergem pe acelasi fir; ca trebuie sa cunoastem contextul si timpul cand Moise a scris aceste lucruri.
1. Dumnezeu a scris personal doar cele 10 porunci.
2. Sunt rare cazurile cand Dumnezeu a dictat oamenilor ce sa scrie.
3. In cele mai multe cazuri oameni au folosit propiul limbaj atunci cand au avut viziuni, visuri sau alte lucru de felul acesta.
Daca 10 oameni ti-ar povesti un singur film, toti ar face-o diferit, si ar pune accentul pe lucrurile de care au fost atrasi cel mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu imi pasa in ce crede omul.Dar sa nu duca asta la extrem.Cum ar fi :Sa nu fie de acord cu ce se propune pentru binele nostru, invocand biblia si credinta lui."

Sunt de acord cu tine. Numai ca exista si oameni rai care se folosesc de Biblie ca sa-si duca planurile malefice la indelinire (a se vedea papalitatea si inschizitia in trecut; a se vedea acele biserici ahtiate dupa bani din prezent, etc.)

Dar chiar si asa, sunt lucruri de la Dumnezeu care nu ne plac, dupa cum nici copiilor nu le place sa se spele pe dinti. Bineinteles ca tot ce este de la Dumnezeu este spre binele nostru. De aceea spun mereu ca trebuie ca mai intai sa cunoastem pe Dumnezeu. La urma ne va fi usor sa recunoastem lucrarile Lui. Duhul Lui care va fi in noi, ne va descoperi lucrarile lui Dumnezeu. Ne va descoperi ca Biblia este de la Dumnezeu. Pana atunci nu va exista decat indoiala si confuzie, deoarece natura noastra omeneasca este doar impotrivire fata de Dumnezeu, chiar si in inimile si mintile multora care acum se delcara si jura ca sunt crestini si iubitori de Dumnezeu! Duhul lui Dumnezeu ne va descoperi si o astfel de credinta falsa de care cei mai multi nu sunt constienti ca o au.
Ratiunea si constiinta formeaza o educatie mai tare ca un munte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"In trecut vorbea cu multi, dar acum nu mai vorbeste cu nimeni, nici nu se mai arata, nici nu mai scrie, nici o Sodoma si o Gomora. Apropo de ce s-ar fi intamplat asa ceva cu Sodoma si Gomora? Ca doar era liber arbitru."

Daca nu Se mai arata este din pricina lipsei de credinta.
Au existat si in trecutul poporului Israel astfel de perioade. "Tanarul Samuel slujea Domnului inaintea lui Eli. Cuvantul Domnului era rar in vremea aceea, si vedeniile nu erau dese." (1Samuel.3:1)
Dar mai inainte de aceasta a exista genealogia lui Avraam, Isaac si Iacov. Toti au stat de vorba cu Dumnezeu. La urma, din pricina foametei, cele 75 de suflete care compuneau familia lui Iacov au ajuns in Egipt. Si timp de 400 de ani de robie egipteana, Dumnezeu nu S-a aratat deloc. "Si Domnul a zis lui Avram: "Sa stii hotarat ca samanta ta va fi straina intr-o tara care nu va fi a ei; acolo va fi robita si o vor apasa greu, timp de patru sute de ani."" (Geneza.15:13)
Le-a fost greu copiilor copiilor acelor suflete ecare au ajuns in Egipt sa creada in existenta lui Dumnezeu. La urma au vazut puterea lui Dumnezeu cand i-a scos din Egipt.
In principiu, Dumnezeu intervine atunci cand toate solutiile omenesti nu mai exista. Acest lucru il vedem si in cazul Sodomei si Gomorei si a cetatilor din jurul lor. Solutia pe care o lasase Dumnezeu era ratiunea si constiinta impotriva imoralitatii. Pentru ca oamenii ajunsesera atat de inradacinati in imoralitate si nu mai puteau fi scosi, Dumnezeu a trebuit sa intervina pentru a stopa nelegiuirea.
""Avraam a zis: "Sa nu Te manii, Doamne, daca voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate ca se vor gasi in ea numai zece oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."" (Geneza.18:32)
Parerea mea personala este ca istoria s-ar repeta cu orice oras, daca nu s-ar gasi in el macar 10 oameni buni.
A fost salvat Lot si casa lui (de fapt a ramas doar cu cele doua fiice ale sale).
Apostolul Petru spune ca Dumnezeu "a scapat pe neprihanitul Lot, care era foarte intristat de viata destrabalata a acestor stricati;
(caci neprihanitul acesta, care locuia in mijlocul lor, isi chinuia in toate zilele sufletul lui neprihanit, din pricina celor ce vedea si auzea din faptele lor nelegiuite). (2Petru.2:7,8)
Dumnezeu a spus ca sfarsitul pamantului va fi precedat de razboaie, foamete si boli. Acesta este rezultatul cand oamenii singuri indeparteaza ocrotirea divina. Daca noi spunem ca nu avem nevoie de Dumnezeu, atunci sa ne si ocrotim singuri in fata razboaielor, cataclismelor si bolilor. Avem liberul arbitru; dar daca facem raul, suportam consecintele. Liberul arbitru nu inseamna o societate fara reguli, sau fara reguli morale. Ci la baza inseamna libertatea de a alege intre a fi cu Dumnezeu sau impotriva Lui.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In cazul Mariei nu a fost vorba nici de viol, nici de incest. Din contra, a fost un privilegiu. Chiar ea a recunoscut acest lucru.
"Si Maria a zis: "Sufletul meu mareste pe Domnulsi mi se bucura duhul in Dumnezeu, Mantuitorul meu.[...]
Caci iata ca de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita, pentru ca Cel Atotputernic a facut lucruri mari pentru mine.
Numele Lui este sfant, si indurarea Lui se intinde din neam in neam peste cei ce se tem de El."" (Luca. 1:46-50)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Da? Asa zic multi violatori.Cum sa fie privilegiu?"
Pai nu inteleg: tu crezi ca Domnul Hristos S-a intrupat dintr-o fecioara, dar nu crezi ca ea s-a bucurat de acest lucru. Nu putem sa credem sau sa alegem ce ne place din Biblie si sa respingem ce nu ne place. Nu vom gasi niciodata un raspuns in felul acesta.
Deci dac Maria s-a bucurat de acest privilegiu, atunci asa si este, chiar daca acest lucru nu se potriveste cu indemnurile inimilor noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce imi place cand va prind." M-ai facut sa zambesc. Pai cine se ascunde? De mult am spus ca sunt crestin.

"Ete ca tu esti credincios. De ce nu se arata?" Aceasta este o intrebare care ma pune pe ganduri. Nu in sensul ca nu stiu de ce nu Se arata, ci pentru ca nu stiu cum sa-ti explic. Dar ca sa fiu pe scurt: toate la timpul lor.

"Tu zici ca Dumnezeu a distrus Sodoma si Gomora pentru ca au crezut in el?" Nu. Ci Sodoma si Gomora au fost distruse pentru ca erau cetati in care imoralitatea ajunsese pana la cer.
"Dar nu se culcasera inca, si oamenii din cetate, barbatii din Sodoma, tineri si batrani, au inconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colturile.
Au chemat pe Lot si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine in noaptea aceasta? Scoate-i afara la noi, ca sa ne impreunam cu ei."" (Geneza.19:4,5)
"Iata care a fost nelegiuirea surorii tale Sodoma: era ingamfata, traia in belsug si intr-o liniste nepasatoare, ea si fiicele ei, si nu sprijinea mana celui nenorocit si celui lipsit." (Ezechiel.16:49)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si acum nu este imoralitatea mai mare? Exemplu: ''Imoralitatea'' de a fi homosexual."
Deocamdata nu este la nivelul celei din Sodoma si Gomora. Cand va fi, va fi imposibil sa nu vedem acest lucru.
Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu va pedepsi popoarele si indivizii pentru legalizarea imoralitatii.

La fel stau lucrurile si cu pagina despre situatia incestului din lume. Cat le vezi de dezvoltate si infloritoare aceste state, in curand o sa miram de nenorocirea care va cadea peste ele. Nu se poate sa traim in pacat si sa fim si fericiti.
Dumnezeu nu este o persoana care de-abia astepat sa pacatuim ca sa ne pedepseasca. El ne ofera timp si ca individ si ca natiune pentru ca sa traim normal, sanatos la trup, suflet si minte, asa cum a lasat El. Dar lipsa pedepsei ar fi o incurajare pentru ceilalti sa traiasca si ei nesanatos.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In liberul arbitru vorbim strict de posibilitatea alegerii.
Dar liberul arbitru nu ne scuteste de pedeapsa sau de consecintele alegerilor noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Inca de atunci se mergea bine pe apa inainte sa se faca apa. Cel care a scris povestea statea prost cu logica si cu memoria. Povestea pe care a scris-o nici de poveste nu e buna. O poveste normala pentru copii are o logica. Povestile pentru adulti sunt mai proaste calitativ decat o poveste pentru copiii mici.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu este consemnata nicaieri ziua cand au fost create apele. Din ce ai citat si tu intelegem ca erau deja pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| Reghqen a răspuns:

Nu avem de unde să știm, nu a vorbit nimeni cu El să-l întrebe.

| alex598 a răspuns:

Tot pământul era pustiu și gol pentru că era numai apă pe fața pământului. Nu era uscat

Răspuns utilizator avertizat
| Sorin2k3 a răspuns:

E o poveste de adormit copiii și spălat creierul oamenilor închiși la minte, nu există nicio explicație științifică, daca ar fi sa o luăm puțin logic ceea ce e puțin probabil e că apa a apărut din cer, de la ploaie.

Răspuns utilizator avertizat