| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce zi a facut Dumnezeu caldura?

71 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand a facut Soarele.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zice undeva si ca tantarii inteapa? Zice undeva cat tine sezonul ploios in Japonia?

Daca te legi de un lucru, leaga-te de toate in acelasi timp.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci ia arata-mi un pasaj legat de Japoina si de tantari din Biblie happy

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai exact... nu e. Si ce inseamna, ca nu exista? La fel este si despre caldura. Nu intelegi... usoara ironie? :/

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Zilele reprezinta, de fapt, perioade mult mai lungi de timp.
Doar nu crezi ca lumea are 6000 de ani, nu-i asa?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si daca nu crezi, care e problema ta?
De ce nu-i lasi in pace?
In loc sa convingi pe cineva de ceva anume, ii faci pe astia care raspund la intrebari sa fie si mai crestini.
Au impresia ca sunt persecutati(adora mentalitatea de victima) si li se pare ca se apropie asa zisa apocalipsa.
Doar dai apa la moara, si degeaba.
Nu mai bine stai si citesti ceva in timpul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru RKBlue):

Nu se apropie nicio Apocalipsa stai linistit

| RKBlue a răspuns (pentru PaulStudio):

Nu sunt speriat deloc.
Dar mai multi crestini au ideea asta fixa ca va veni apocalipsa...

| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu,dar prin atacarea lor pe internet nu rezolvi nimic.(adica, uneori da, dar pe TPU nu prea)
Ar trebui inchisi preotii si aia mai inalti, cu functii si putere, si restul se vor linisti.

| PaulStudio a răspuns:

Dumnezeu a facut Universul in 6 zile iar in a 7 s-a odihnit zice Biblia.

Caldura ar face referinta la Soare, care a aparut in ziua a 4.
Geneza cap 1 versetele 16 - 19
"16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra"

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atotputernic = care poate face orice, cu puteri nelimitate

Se vede clar ca a facut tot ce si-a propus de ex a zis "Sa fie lumina" si a fost lumina,
Este omniprezent, omniscient, omnipotent

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Cum a putut sa creeze o stea ca soarele?

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Cum a putut crea Omul, Animlele, Plantele?
Deaia se numeste Dumnezeu si nu om, este atotputernic adica poate face orice doar zice si ia fiinta, simplu

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Dumnezeu este raspunsul la orice lucru necunoscut omului, eu te am intrebat cum a creat el, ca iahve nu era magician plus ca erau mai multi cu care vorbea

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Iahve inseamna „El face să devină" ai primit raspunsul
https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

Intrebarea "CUM" nu exista in fata lui Dumnezeu, exista doar in fata omului care e limitat

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Repet iahve nu este un magician, vrajitor, lea creat scrie si in geneza, nu a facut sa apara asa din nimic, vorbea cu alti zeii, lau ajutat sa creeze universul

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

A facut sa apara din nimic asa scrie in Geneza, nu stiu ce Biblie citesti tu.

"La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina."
Mai Simplu de atat nu poti sa ai

Creatia in cele 7 zile din biblie ca sa vezi cum au aparut
https://www.crestinortodox.ro/......79465.html

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Erau mai multe versiuni de geneza nu doar una, geneza crestina este mincinosa de la inceput, totul este la plural nu la singural, unde e prima sotie a lui adam?
Odată cu Adam: Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. (Geneza 1, 27)

După Adam și animale: Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om. (Geneza 2, 21-22)

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Daca stai sa analizezi fiecare cuvant nu ajungi nicaieri, pana la urma care e scopul Bibliei si esenta?

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Da,de ce nu? dumnezeu a pus ratiune in mintea omului sa inteleaga biblia, si asa ortodoxia este plina de chesti pagane

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Si tu in ce crezi pana la urma?

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Manipuleaza massmedia lumea mai mult decat Biblia de atatia ani stai linistit.
Multi nici nu mai citesc biblia, doar se uita la TV si inghit tot ce e acolo

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Eu nu cred, eu stiu, cunosc, eu va inteleg a gandi este obositor asa ca raspunsul la toate este dumnezeu, cat fac 2 plus 2 =dumnezeu stie de ce sa gandesc

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Daca cunosti atunci exista rai si iad?
Exista viata dupa moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste-o tu si poate intelegi care e treaba si o explici si ei

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Nici in biblie nu scrie de vreun iad sau rai, scrie asa cei vii macar stiu ca vor mori insa cei morti numai stiu nimic de ei, pana si amintirea lor este uitat, nici ala care la invitat iisus nu avea habar de nimic

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde stii?

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

E bine ca stii destul de multe din Biblie, imi place

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iahve nu a facut nici un iad, rai, dupa moarte iti purifici sufletul si atat, tot in biblie scrie ca cei fara iisus vor fii adormiti vesnic

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Si pasajul asta cum il explici?
Cand era pe cruce isus intre cei doi talhari si a zis talharului cel "bun":

"Celălalt însă l-a mustrat zicând: „Nu te temi de Dumnezeu, tu, care eşti sub aceeaşi sentinţă?
41 Pentru noi, într-adevăr, este drept, căci noi primim ceea ce merităm pentru ce-am săvârşit, dar Acesta n-a săvârşit nimic rău!"

42 Apoi a zis:

– Isuse, adu-Ţi aminte de mine când vii în Împărăţia Ta!

43 Isus i-a răspuns:

– Adevărat îţi spun, astăzi vei fi cu Mine în Rai!"

Despre ce Rai vorbeste?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Asta nu inteleg nici teologi

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fizic murim cu totii fie ca esti Ateu, fie ca esti Budist, Crestin, Ortodox, Bogat, sarac nu conteaza

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca e minciuna, dar fiecare crede in ce vrea pana la urma.
Dar trebuie sa stii ca, chiar daca nu ai auzit, vazut sau daca nu crezi tu, asta nu inseamna ca nu ar putea exista.

Doar cei ingusti la minte cred ca doar varianta lor este buna restul se ratacesc.

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Exista rai si iad, simplu

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moare de tot.
Sistemul de inmultire al plantelor este prin samanta.

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zisai, citeste => Moare de tot o planta ce sa mai invie

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inteleg multe, e vorba despre traditiile poporului evreu la nasterea unui copil de parte barbateasca si curatarea femeii dupa nastere de "sangele" nou nascutului. Iar in ziua a 8 de la nastere se facea taierea imprejur la baietelul nascut etc etc

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu chiar nu ai citit si inteles Biblia niciodata din intrebarile pe care le pui.

In vechiul testament sunt descrise si obiceiurile si istoria poporului evreu, de ex in cartile 1 Imparati si 2 Imparati sunt prezentate vietile imparatilor care au domnit peste israel.

Mai documenteaza-te inainte sa faci afirmatii din astea.

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Pierdere timp discutile cu voi

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai raspunsai la asta odata
Esti pierdut rau, ciao!

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa ma anunti daca iti iese fotosinteza ca la plante

Răspuns utilizator avertizat