| OctavianDanielMaria a întrebat:

In ce zi a facut Dumnezeu celelalte planete? Ca nu scrie asa ceva.Scrie ca a facut doar Pamantul.

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Biblie NU SCRIE cand a facut Dumnezeu Universul, planetele si nici Pamantul in schimb SCRIE cand a facut SOARELE SI LUNA. Probabil Pamantul este la fel de vechi ca Universul si tot atunci a fost facut.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inseamna ca nu are nici o relevanta pentru omenire. In Biblie scrie ca Dumnezeu a facut Universul dar nu scrie cand. Ce ai castiga tu daca ai sti ca le-a facut acun 10 miliarde de ani sau acum un miliard? Lumineaza-ma si pe mine ce ai tu de CASTIGAT din aceasta informatie in afara de o curiozitate lipsita de temei?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie si de pamant dar nu cand.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu ai de lucru?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu sunt aici ca să ajut oamenii TPU.
Dta ai pus această întrebare pentru că ai nevoie chiar nevoie de un răspuns?
Dta nu vezi ce se întâmplă pe TPU când te legi de Biblie? Unii sar să te înjure, alții sar să îi înjure pe precedenții. ȘI urmează 100 de răspunsuri care nu duc la nici un rezultat.
Astfel consider întrebarea dtale un spam.
La ce îți folosește să provoci aceasta aici cu întrebarea dtale, asta am vrut să îți spun. și te întreb și acum. Dta chiar nu știi răspunsul, și dorești să îl afli de aici?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ma cobor la nivelul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz stie,

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbesc de prezent. Dz stie care e nivelul tau. Stie tot despre tine. Dz nu stie tot ce vei alege sa faci in continuare pentru ca exista libertate de alegere.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru sadrian46):

El nu doreste un raspuns, doreste sa provoace cearta si dezbinare, se hraneste cu asta, de ceva timp, si tot continua.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz nu stie ce vei alege tu dar stie sigur ca din 8 miliarde de oameni unii vor alege sa-L recunoasca si sa-L respecte. Dz stia ca exista posibilitatea ca Adam sa pacatuiasca si de aceea l-a facut fara suflet nemuritor. Dz stie ca esti pe un drum gresit si in functie de asta te poate condamna. Esti ceea ce alegi sa faci acum, si nu ce vei alege sa faci maine.

| Meme10Memu a răspuns:

Scrie la Facerea 1:1.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cerul din Geneza 1:1 e universul. Acum te intreb eu pe tine daca ai citit Geneza 1:1.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca Pamantul urma sa fie singura planeta care avea sa sustina viata biologica din tot restul universului. Din Geneza 1:1 putem intelege clar acest lucru.

| Algo098 a răspuns:

E interesanta intrebarea. Recunosc ca nu stiu raspunsul. Daca exista un raspuns clar, atunci e minunat ca stim direct de la creator prin intermediul autorilor de carti, care cel mai probabil au vorbit cu Dz si au aflat de la el tot, cand au fost facute si restul planetelor, ca sa nu ne mai obosim sa aflam lucrul asta prin cercetare si stiinta, sa pierdem timp si sa depunem efort pentru a afla un lucru care e deja cunosct din cartea cu invataturi. Evident ca se mai pune problema daca putem avea incredere in cele scrise in acele carti si in autorii lor. Eu nu am asa mare incredere happy

| Dandinelle a răspuns:

Buna intrebare, daca te intereseaza originile universului atunci merita sa te uiti si la alte teorii in afara de Biblie.
Nu mai sariti pe el ca ce intrebare e asta, sau e irelevant. Ca om are dreptul sa-si puna intrebari existentiale, are relevanta pentru el.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu exista putere mai mare decat a lui Dz si deci Dz a facut universul inainte de a teraforma Pamantul. Reiese din Geneza 1:1. La inceput Dz a facut cerul si pamantul ca astru.