| dishea a întrebat:

In cei nebotezati, salasluieste satana intransii?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Deci vrei. Ok. Satana si dumnezeu nu exista, e un simplu basm, credinta, numeste-o cum vrei, deci botezul nu are treaba cu educatia, aici pune si bunul simt, e un simplu ritual, traditie, o chestie care limiteaza mintea slaba, asa cum e orice credinta in prieteni imaginari.

22 răspunsuri:
| StefanPoblete a răspuns:

Da mai mult ca in cei botezatii

| ManStrong a răspuns:

Nu Numai daca omul insusi vrea sa faca peplacul lui.Satan nu are putere sa faca nimic daca nu ridici receptorul si intri in discutie cu el.
El nici macar nu aude cu cine esti tu pe fir daca nu i dai voie.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca bantuie ceva gramatica ta

| dishea explică (pentru RAY):

Gramatica nu are nimic, poate modul de exprimare ti se pare ciudat, am facut o inversiune.
Ciudat e ca acelasi lucru imi spun si eu cand citesc vreun raspuns de-al tau.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Satana cu toate gastile lui, sau ei, hermafrodit thinking

Daca vrei si un raspuns serios, sa imi zici.

| RAY a răspuns (pentru dishea):

Stiu ai scris mai in stil taranesc, nu te enerva glumeam si eu asa ca TPU =comedie, ce aia salasluieste?

Răspuns utilizator avertizat
| dishea explică (pentru Mădă0611):

De ce crezi ca n-as vrea un raspuns serios?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Duhul Sfant nu, ce mai ramane?

| ania a răspuns:

În Biblie spune că ne-am născut în păcat dar și că Împărăția cerurilor e a acelora ca ei (copiii), adică ne naștem cu o înclinație spre rău, într-un fel de mare a păcatului dar nu suntem responsabili și nici posedați de satan.Creă că copiii nebotezați merg în rai.

| Calininio a răspuns:

In cei botezati, salasluieste prostia intransii.

| William a răspuns:

Poti sa fii si botezat, daca duci o viata pacatoasa diavolul poate salaslui in tine la fel de bine ca intr-un on nebotezat. Botezul iti ofera doar posibilitatea de a te mantui, dar mai trebuie si sa vrei sa te mantuiesti.

| nesuferit a răspuns:

Botezu mi se pare o prostie, pentru ca nu mi se pare corect ca parintii sa aleaga pentru mine ce religie sa urmez. sa se faca botezu la 18 ani, si sa ai dreptu sa alegi tu, am o religie de *** cu ritualuri pagane, doar pentru ca unora li se pare normal sa aleaga pentru mine

| me92 a răspuns:

Satana salasluieste in toti care il acepta si care ii fac "pe plac"...cei nebotezati au pacatul stramosesc, cel facut de Eva, iar prin botez ei sunt curatati de pacatul stramosesc.

| tasmania a răspuns (pentru Calininio):

Tu nu esti botezat? Vorbesti de altii sau din experienta? Ca esti numai Gica-contra peste tot: aia nu e buna, aia pute, ailalta e aiurea...

| tasmania a răspuns:

Nu poti sluji la doi domni. Altminteri, de ce crezi ca se citesc lepadarile de Satana la Botez?

| Calininio a răspuns (pentru tasmania):

Prin botezat m-as reveferi la un om care a fost scufundat in apa, cica sfintita, de catre un preot, si cu slujba, etc, CU CONSIMTAMANT PROPRIU. Eu am fost scufundat in apa, dar nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa fiu crestin, asa ca nu ma simt botezat, ci doar expus pericolului de raceala la plamani cand eram mic. Sunt GIca-contra peste tot, pentru ca am argumente, adica am de ce sa fiu Gica-contra. Cand ceva mi se pare impotriva firii, o spun.

| tasmania a răspuns (pentru Calininio):

In raspunsul anterior n-ai definit ce inseamna botezat. Ca vrei sau nu, esti botezat pana cand s-or schimba termenii din dictionare.
Despre argumentele pe care le ai nu vorbim acum, ca sa lasam discutia deschisa. Numai bine!

| Calininio a răspuns (pentru tasmania):

Am scris raspunsul de mai sus doar ca sa ironizez intrebarea, care mi se pare una lipsita de bun simt. Imi cer scuze daca te-ai simtit jignit, nu acela era scopul. Daca "botezat" = persoana ce a trecut fizic prin slujba botezului, atunci da, si eu sunt botezat. Am vreo vina pentru asta?

| GRs a răspuns (pentru me92):

Si de ce ar fi un nou nascut vinovat ca Adam si Eva au pacatuit? Cum se naste un copil deja a si pacatuit fara macar sa aiba habar ce naiba se intampla in jurul lui? Si ce treaba am eu cu pacatul lor? Le-am spus eu cumva sa muste din mar?
Daca o sa spui ca noi suntem urmasii lor iar acel pacat a fost transmis, inseamna ca daca bunica mea a pacatuit atunci pacatul ei se transmite mai departe la parintii mei si apoi la mine?

| MMihai a răspuns:

In cei nebotezati, salasluieste satana intransii?== mare prostie!

| me92 a răspuns (pentru GRs):

Nu vreau sa ma contrazic cu tine, eu doar am dat un raspuns la intrebarehappy.dar si parintele spune ca pacatele parintilor pica pe copii.si pacatu lui eva, de aia se numeste pacat stramosesc pentru ca se transmite.si noi(scrie in biblie) ca suntem toti inruditi, si urmasi a lui eva si adam. evident ca daca ne gandim, copilu nu are nici o vina ca eva a muscat din mar, dar chestia asta nu o putem modificahappy