| tavadaresti a întrebat:

In China, unde Revolutia culturala a epurat 7 milioane de credinciosi si unde lideri credeau ca au desfiintat crestinismul, sondajul din 2006 releva existenta a 130 de milioane de urmasi ai lui Hristos. Care e explicatia? Cum se explica renasterea crestinismuluiintr-o generatie lipsita de instruire religioasa? Cu siguranta ea nu poate veni din afara.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intrucat Biblia este cea mai raspandita carte cu siguranta multi au citit-o si au urmat invataturile date de Cristos. Oricum Biblia spune ca vestea buna despre Dumnezeu va fi raspandita pe tot pamantul si asa e.Matei24:14

| AvalohAlyn a răspuns:

Crestinismul este dreapta credinta, este credinta adevarata a lui Dumnezeu.Hristos este Calea, Adevarul si Viata si a prezis ca credinta in El nu va inceta niciodata.A zis ca credinta in El va domni pana la a doua venire a Lui.

| n0matterman a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Buna explicatie, pacat nu este una.In rest, perfect.Continua.

| WhatheWow a răspuns:

Cu ce ne laudam! laughing Pai acolo sunt o gramada care munceau pe un castron de orez; daca le cumpara o pereche de ghete cred si-n Inorogul Roz! Mai vorbim peste vreo 15 ani sa vezi ce de chinezi crestini cumpara biserici intregi din Romania si le tansforma in muzeu. laughing

| Zenit313 a răspuns:

"Oamenii cred mai repede o minciuna mare, decat una mica"

Ce este asa de special la Crestinism?

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

"Ce este asa de special la Crestinism? "
Special, citeste documenteazate vei putea singur realiza.

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Stiu mult mai multa religie ca tine,chiar si crestinism!

Daca vrei putem vorbii de Budism,Hinduism,Islam, Confucianism, Shintoism, Panteism, Deism..etc.

TU trebuie sa citesti si alte religii ca sa "tragi linie" pentru concluzii! laughing
Tu esti crestin pentru ca asa a fost familia ta, ai crescut aici, nimic special.
Tu nu ai ales sa fii crestin pentru ca aceasta religie reprezinta adevarul..sa fim seriosi!
Inainte sa critici cu ignoranta si aroganta alte religii, iti spun ca trebuie sa le cunosti prima data!

| yanira4u a răspuns:

Omul are nevoie de speranta. si in vremuri grele lumea e cea credincioasa