| Iunicu a întrebat:

In credința creștină există o dispută între Dumnezeu și Lucifer. Fiecare dintre ei se consideră mai bun decât celălalt.
In vechiul testament avem un dumnezeu zelos și crud. Sunt descrise mai multe situații în care a nimicit populații întregi. A instigat la crimă și violență a inundat și incendiat numai în scopul de a impune să fie iubit.
Sunt curios ce rele a făcut dușmanul lui, care se crede mai bun.
Cine este de fapt cel rău?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Stai calm, e WW1 beta version. Aia a fost inainte de a fi lansat jocul pe piata.

Am stat putin sa ma gandesc, daca gluma asta o sa fie inteleasa, si am zis sa o las asa.

| h379m3973423 a răspuns:

"In vechiul testament avem un dumnezeu zelos și crud." laughing
Lumea este a Satanei, nu a lui Dumnezeu. De ce? Pentru că omul este pus stăpân peste Univers și el ascultă de cine vrea. A ales să asculte de Satan și de propriile pofte. Deci unde vezi tu acolo atrocități și alte scârboșenii... sunt din cauza degradării stării omului și ascultării față de Satana. Dumnezeu, datorită bunătății Sale, nu a putut decât să insiste asupra salvării omului(ne-a dat porunci bune de care să ascultăm și Un Salvator de care să ascultăm și să putem fi salvați din mâinile Satanei Mica 6:8, Matei 5-7).
Din momentul în care cineva acceptă și este sub autoritatea lui Dumnezeu, El are dreptul absolut asupra omului respectiv. Așa cum ai tu asupra corpului tău, când ai cancer faci tot posibilul să-l dai afară, la fel faci și cu lucrurile ce-ți fac rău. Credincioșii lui Dumnezeu sunt asemănați cu Trupul Său, deci evident că cei ce strică Trupul sunt înlăturați.

| Iunicu explică (pentru h379m3973423):

Comparația este nefericită.
Inchipuie-ti că ai mai mulți copii. Unii dintre ei plecați pe căi greșite. Îi ucizi ca să salvezi pe cei buni?

| h379m3973423 a răspuns (pentru Iunicu):

Și în Biblie găsești tabloul ăsta. A așteptat încontinuu copilul plecat pe căi greșite(ba chiar a plecat ca un nesimțit) și când copilul și-a dat seama că-i este mai bine acasă, s-a întors smerit și Tatăl s-a bucurat nespus.

"Comparația este nefericită." Care comparație? Și dezvoltă că nu înțeleg la ce te referi.

| Iunicu explică (pentru h379m3973423):

Comparația între oamenii care nu mai credeau în Dumnezeu și cancer.
Asta spun. Căutați scuze dintre cele mai ciudate unui criminal.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Iunicu):

Ce scuze?

| Antisistem11 a răspuns:

Satan nu este dușmanul lui Dumnezeu.este prietenul lui.fac pariuri împreună daca citesti biblia cu atentie.din cate stiu eu singura crima comisa de satan este uciderea copiilor si a servitorilor lui iov.si asta cu permisiunea explicită a lui Dumnezeu.

| SociopatuI a răspuns:

Cartea de povesti ne arata ca satana decat a influentat oamenii sa comita pacatele biblice. Dumnezeu este cel care a facut sute de milioane de crime, atrocitati pentru nimic in scopul de a da o lectie sau a fi iubit, astfel clasandu-se ca fiind cel mai mare criminal al omenirii. Satana a influentat, Dumnezeu a facut. Oamenii au aceeasi tendinta de comportament, de a fi pacatosi iar cartea de povesti ne spune ca Dumnezeu ne-a facut dupa asemanarea lui, adica pacatosi ca el. Sa iei viata a 40 si ceva de copii printr-o atrocitate pentru ca au ras de un chelios este clar un pacat in carca celui care a dat sa fie asa.

| Iunicu explică (pentru SociopatuI):

Așadar, avem o entitate care ne împinge la activități recreative.
Fă sex cât vrei și cu cine vrei oricând!
Poți să fumezi, să bei și să te distrezi cu muzică în orice zi!
Dacă îți place carnea, poți să mănânci oricând.
In principiu nu am nimic împotriva sa faci ce te taie capul. Dacă vrei, pune-ti ștreangul că nu mă deranjează.
Pe de altă parte
Dumnezeu ne interzice anumite alimente, nu agreează nici una dintre activitățile care ne satisface simțurile.
Ba mai mult. Încurajează sărăcia și supunerea față de stăpânii noștrii, tot oameni și ei.
Inițiază de două ori incestul prin Adam și Eva iar apoi prin familia lui Noe.
Și pretinde iubire nețărmurită față de iubitul conducător.
Trebuie să stai toată ziua și să îl venerezi. Trebuie să îi mulțumești chiar și pentru mâncarea la care nu a mișcat nici un deget. Trebuie să fi recunoscător pentru fiecare zi in care te-ai trezit.
Dar el e cel bun.