| Holiday a întrebat:

In cursul serii si al noptii care urmeaza, intentionez sa fac vreo 10-20 pacate (in functie de gruparea crestina luata ca referinta) mai mici, sau mai mari.

Care credeti ca vor fi urmarile? Sau nu vor fi?

Sa ma astept ca toata comunitatea crestina de pe TPU sa fie alaturi de mine si, in spirit crestinesc, sa se roage pentru iertarea pacatelor mele?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Totul este in functie de pacate, sunt pacate care incalca legile umane iar "rasplat" o primesti LOCO si sunt pacate care incalca doar legile lui Dumnezeu si atunci v ei primi "rasplata" atunci cand va hotara Dumnezeu. Oricum plata pacatului este MOARTEA asa ca totul tine de tine DAR nu uita DOAR intentia poate fi considerata ca fapta asa ca atentie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bagă mare și trage tare, măcar să te simți bine o noapte întreagă.
Pe urmă cu iertarea, mai vedem, negociem. De exemplu violul poți zice că ai vrut să faci un bine, sex surpriză. Dacă furi un milion, te poți scuza că ăla avea prea multe și ai vrut să îl ajuți să îi cheltuie.

| Freya1 a răspuns:

Asta e mărturisirea crimelor dinainte? Sa nu uiti sa faci live pe Facebook cu ele ca e la moda laughing

| anonimg a răspuns:

Eu n-am nici o treaba; dar iti zic sa cauti sa nu fi printre aceia care batjocoresc ce nu cunosc.
Acum planurile nu tin in totul de vointa oamenilor. Planurile unora sunt schimbate de Dumnezeu spre binele lor -chiar daca nu le place; iar planurile altora sunt lasate de cei care le-au facut, sa mearga pe ele spre pieirea lor. Depinde de alegerea fiecaruia. De aceea nu te voi intreba pe care dintre acestea doua le alegi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In 1Ioan 5/16 sta scris: "Daca vede cineva pe fratele sau săvârșind un păcat care nu duce la moarte, sa se roage; si Dumnezeu ii va da viață, pentru cei ce n-au săvârșit un păcat care nu duce la moarte. Este un păcat care duce la moarte; nu-i zic sa roage pentru păcatul acela."Știut fiind faptul ca ai săvârșit de mult păcatul de moarte, sa nu te aștepți ca creștinii de pe TPU sa se roage pentru tine.

| Octavian199 a răspuns:

Fai cate vrei, dar sa nu faci prostii, de exemplu:Crime, violuri, etc, ca intri la bulau, nu de alta.

| Thecurious a răspuns:

Ar trebui sa stim pacatele.
Cum sa se roage pentru iertarea lor, daca nu le cunosc.
Biserica le clasifica.

| Daniel323 a răspuns:

La al câtelea pacat ai ajuns?
Au reusit sa zic doar vreo 3 rugaciuni.Si iarta-i Doamne pacatele lui Holiday cele fara de voie si mai ales cele cu voie!