| TamplaruAnisoara a întrebat:

In Decalog (cele 10 porunci) la porunca a 6-a sta scris:"Sa nu ucizi!"Romania se declara o tara creștină nu numai pentru ca statisticile arata ca peste 90% din populație se declara creștină ci si pentru ca pedeapsa cu moartea a fost abolita iar legea eutanasierii "inca" nu a fost legiferata.Va întreb:legea avortului cat si legea prelevării de organe nu sunt tot un fel de condamnare la moarte si eutanasiere?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16)

"De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templul lui Dumnezeu, care sunteti voi. "(Cor1.3:17)

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avortul e crimă.
Prelevarea unui rinichi voluntară, nu.

| TamplaruAnisoara explică (pentru sadrian46):

M-am referit la prelevarea de organe de la pacienții aflați in moarte clinica.M-a determinat sa va întreb după o discuție auzita intr-un magazin in care se spunea ca in timpul prelevării de organe de către medici, pacientului ii curgea lacrimi si firește ca nu avea cum sa se apere.

| sadrian46 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În moarte clinică nu se prelevează organe. Dumă mediatică ca să scoată lacrimi de la consumatori.

| Celcestietot a răspuns:

Legea avortului = să nu avortezi? Este valabilă în România? Prelevarea de organe după moarte fără voia celui decedat? Există așa ceva? Am înțeles eu bine ce ai întrebat?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Celcestietot):

Moartea clinica nu înseamnă ca ești declarat mort, iar prelevarea de organe nu se face de la persoane declarate moarte, deoarece nu mai sunt bune de nimic.Cel in moarte clinica este inca viu un fel de coma din care multi își revin si trăiesc mai departe.Iar eutanasierea in tarile unde nu e legiferata nu se face nici la cererea pacientului.Cat despre avort, de ce sa ucizi un suflet care nu a greșit cu nimic si nici nu se poate apăra?

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok, am inteles. Sunt tot condamnare la moarte toate cate ai zis.

| Panamax a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii tot pe naiba.Nu stii nimic, doar te agiti ca crestinul si tu.

| Mircea08 a răspuns:

In orice caz, statisticile arata ceea ce a raspuns populatia la recensamant, numai ca 90% din populatie nu stie ce inseamna sa fii crestin. Cei care au spus ca sunt crestini sunt ortodocsi, catolici, protestanti, poate au mai fost si din PNTCD (partid national taranesc CRESTIN si democrat). Nu toti care spun ca sunt crestini chiar sunt

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16)

"De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templul lui Dumnezeu, care sunteti voi. "(Cor1.3:17)

| Pocait01 a răspuns:

Bună!
Îți răspund la mesaj aici pentru că "statutul de junior" nu-mi permite să-ți răspund tot printr-un mesaj.

Nu este o carte care să explice astfel de lucruri(calcule și profeții specifice pentru a ne arăta un astfel de domeniu: proximitatea venirii Domnului) pentru că scriitorii ar fi imediat puși la zid de edituri și asociații creștine(baptiste, penticostale, BOR, etc.).
Îți recomand, evident, Biblia dar citită cu extrem de mare atenție; iar ca și cărți extra... caută cărți scrise de evrei pocăiți(nu știu de ce, dar li se spun evrei misionari) cum ar fi Richard Wurmbrand sau Baruch Korman(nu am citit nici o carte de a lui, dar te poți sfătui cu Biblia și cu Domnul prin Duhul Sfânt deci nu contează).