| andreisergiu123456789 a întrebat:

În definitiv:
Biblia mentioneaza în geneza ca pasarile au fost create inaintea reptilelor.
Realitatea susținută de clase de dovezi din paleontologie și geologie, spune clar ca reptilele au apărut înaintea păsărilor.
Realitatea e ceva palpabil, geologia straturilor de pământ, unde sunt fosilele e ceva palpabil și demonstrat, precum și datarea fosilelor în sine folosind se mijloace adecvate e ceva palpabil și real.

Pe scurt stiinta îmi spune ca reptilele au apărut înaintea păsărilor.
Zeul biblic îmi spune o minciuna, ce poate fi citita de oricine în geneza și anume ca pasarile au fost create inaintea reptilelor.

Este cam evident sfârșitul acestei povesti, care din nefericire a durat mii de ani și care din fericire, s-a terminat acum.

Bucurați va de aceasta viata, caci este singura garanție.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nici vorbă majoritatea trăiesc din basme

27 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zeul biblic îmi spune o minciuna. Nu o spune zeul ci cei ce au scria Biblia.
și care din fericire, s-a terminat acum. Nu s-a teminat. Mai sunt câteva miliarde de credincioși.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să menționez că credința nu are de-a face cu realitatea. Credința merge dincolo de realitate și de tot ce pot face și gândi ființele create.
Credința nu este doar când avem stomacul plin sau când ne bucurăm de clipe de fericire.

| CostinAlamariu a răspuns:

Super, perfect. De cand tot asteptam sa distruga cineva crestinismul, sa-l facă scrum si sa-l dea uitării. M-ai convins sa nu mai fiu crestin!

Acum ca suntem liberi de crestinism ne putem intoarce la lumea adevarata si naturala? Ne putem întoarce la darwinism? la rasism și tribalism? Ne putem întoarce la, O, dulcea violență și impunere prin forță împotriva celor slabi - celor care nu merita demnitate? În fond ce e gresit cu sclavia daca în natură exista doar cei puternici si cei slabi? Iar daca Dumnezeu nu exista ce nebunie cumplita ar fi din partea noastra sa ne agățăm de morală, nu? În fond ne-am uitat pe toate straturile geologice, în toate particulele atomice și subatomice și nicăieri n-am găsit morală și nici etică sau drepturi. Deci stiinta ne spune ca ele nu exista. Cand putem sa ne intoarcem la adevarata lume naturala fara de Dumnezeu? Ce zici?

| andreisergiu123456789 explică (pentru CostinAlamariu):

Zic ca ma mai repet odată, pe litere de data asta.

P a s-a r i l e n u a u a p a r u t i n a i n t ea r e p t i l e l o r.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Tu ai citit măcar ce am zis eu? Înțeles-ai?

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da, ai perfecta dreptate, pasarile se trag din reptile, si nu pot apare inaintea acestora, cum gresit scrie in Geneza. Totusi, esti un semi-analfabet functional si un rau comunicant care face chiar si acest adevar evident sa para o prostie. Tu aduci daune oricarei cauze pe care o sustii.

| andreisergiu123456789 explică (pentru minrest):

"Totusi, esti un semi-analfabet functional si un rau comunicant care face chiar si acest adevar evident sa para o prostie. Tu aduci daune oricarei cauze pe care o sustii."-Când afli ca nu ești suficient de deștept sa înțelegi un argument al unei persoane și incerci sa te scoți spunând, ca persoana respectiva nu a fost suficient de clara de la început. - Minrest 2023

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Biblia este un text de teologie si etica, nu stiinta.Nu poti acuza Biblia pentru ceva ce nu este.Procesul descris in cartea Facerii este metaforic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Hmm. Nu cred ca e metaforic ceea ce scrie acolo. Și Biblia are și versete care țin de știință, cum ar fi, în cartea Iov scrie ca pământul sta spânzurat sau ceva de genul, adică că plutește în spațiu și nu e ținut de 2 bețe uriașe sau ce credeau oamenii pe timpuri.

| andreisergiu123456789 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Alta scuza nu ai găsit?
laughing))))
O sa mi zici după ca soarele, care e creat în ziua 4 e creat de fapt, printr o gimnastica mentala înaintea pamantului.

Am și eu o întrebare dacă nu te superi.
Nu va e rușine, lichele ale lumii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Ție nu îți e rușine sa vorbești asa despre cei ce cred în ceea ce tu nu crezi? Dacă tu nu crezi într un lucru, nu înseamnă că cei ce o fac sunt inferiori. Fiecare are dreptul de a alege dacă vrea sa creadă în Dumnezeu sau nu

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Asta nu e o problema pentru noi.La un Dumnezeu Atotputernic, totul este posibil.

| andreisergiu123456789 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Tocmai ce l am invalidat asa ca...

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred ca nu exista, eu stiu ca nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Asta știi tu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

""Realitatea susținută de clase de dovezi din paleontologie și geologie, spune clar ca " °°°
Stimabile,multe din falsurile paleontologice au fost depistate chiar în anii de glorie ai Darvinismului. Iar Știința modernã nu a descoperit încã nicio metodã de datare infailibilã. Nu existã absolut nicio dovadã Științificã AUTENTICÃ,cã speciile s-au transformat în alte specii. Existã doar relicve cu specii distincte, unele asemãnãtoare, dar în stadii diferite de dezvoltare (adicã pui/adulți). Rasele unei specii, nu înseamnã specii diferite, așa cum prezintã multe "dovezi" evoluționiste.
Deci ce afirmi tu, e doar o aberație pseudoștiințificã.

| andreisergiu123456789 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Învață tabla înmulțirii, întâi.

| andreisergiu123456789 explică:

A apus vremea basmelor nemuritoare. laughing laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nici vorbă majoritatea trăiesc din basme

| Pocait01 a răspuns:

Da, Dumnezeu a făcut la început viețuitoarele ce trăiesc în apă și oviparele înaintea animalelor care trăiesc exclusiv pe uscat. Care este problema?

| andreisergiu123456789 explică (pentru Pocait01):

Problema e ca nu e adevărat?

| andreisergiu123456789 explică (pentru Pocait01):

Ce auzi?
Ovopare?
Ovipare.

| goodspeed55555 a răspuns:

Tu ești un idiot bătrân care crede că omul se înmulțește până la nesfârșit hai îți spun eu pământul susține 10 miliarde de oameni tu ești un idiot care crede in știință. Sfârșitul lumii e aproape daca treci de 2030 ești tare da nu o sa mai apuci și când o să dai nas in nas cu zeul biblic o sa te piși pe tine. Du-te in pl mea la biserica și nu mai crede toate bazaconiile științifice că pământul nu e infinit în anul 1920 erau 1.5 miliarde de oameni 2023- 9 miliarde de oameni 2120 - 43 miliarde de oameni 2220 - 344 miliarde de oameni e calculat de in inteligență artificială care și spune că pantul susține doar 10 miliarde. Voi sunteți niste cretini cu cifre de miliarde ani și cu dinozauri in 15 m. Idioților pământul susține 10 miliarde de oameni cu resurse.

| andreisergiu123456789 explică (pentru goodspeed55555):

Poți sa știu și eu cine te jigni pe tine?
Cine te baga în seama?
Mai ales cine te va mai baga în seama?

Bătrân?
Am 23 de ani.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru goodspeed55555):

De ce injuri? Nu stii ca asta e un pacat.Omul si-a transmis ideea intr-un fel relativ politicos si asta este ce crede el.Nu ai niciun drept sa il insulti.

| goodspeed55555 a răspuns:

De 30 de ani am dus-o prost din cauza voastră de handicapați 90 % din populația pământul e handicapata matematica e grea de clasa 2 idioților.

| andreisergiu123456789 explică (pentru goodspeed55555):

Sugerez un consult psihiatric.

| minrest a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu te margini sa il sugerezi. Programeaza-te.