| beligan a întrebat:

In deuteronomul 15, ni se descrie cum Yehova Dumnezeu,invata pe evrei cămataria.
La un moment dat ii indeamna la urmatoarele,,Vei putea sa silesti pe strain sa-ti plateasca,dar sa ierti ce ai la fratele tau"
Credeti ca adevarata Divinitate poate indemna la asa ceva, chiar daca este scris chiar in biblie!?
Urmariti : http://www.youtube.com/watch?v=7Y4RUuaogyI

2 răspunsuri:
| clau44 a răspuns:

A se vedea si:
De la fratele tau sa nu iei camata; nici camata de la bani, nici camata de la bucate, nici camata de la orice lucru cu care-l imprumuti.
Iar in NT
Daca vei intra in holda aproapelui tau, aduna spice cu mainile tale, dar secera sa n'o pui in holda aproapelui tau.
Mt 12:1, Mc 2:23, Lc 6:1

Matei 5, 42. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
Iată ce spune Iisus Hristos:
Luca 6. 32-36
"Şi dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteţi avea? Căci şi păcătoşii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
Şi dacă faceţi bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulţumire puteţi avea? Că şi păcătoşii acelaşi lucru fac.
Şi dacă daţi împrumut celor de la care nădăjduiţi să luaţi înapoi, ce mulţumire puteţi avea? Că şi păcătoşii dau cu împrumut păcătoşilor, ca să primească înapoi întocmai. Ci iubiţi pe vrăjmaşii voştri şi faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi nimic în schimb, şi răsplata voastră va fi multă şi veţi fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulţumitori şi răi.
Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru este milostiv."

Iată că Dumnezeu INTERZICE camata!

| beligan explică (pentru clau44):

OK.
Totusi esti de acord ca este o contradictie grosolană?
Intr-o parte spune,, Vei putea sa silesti pe strain sa-ti plateasca''
iar in alta parte spune,, daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi nimic în schimb''
Ce-i asta? Ce,, interpretare'' ce metaforă'' mai este si asta?