| Idris a întrebat:

In drum spre Damasc, Pavel a vazut o lumina si a auzit o voce. Cei care erau cu el, au auzit si ei vocea?

"Oamenii care-l insoteau au ramas incremeniti; auzeau in adevar glasul, dar nu vedeau pe nimeni. " (Biblia Fapte 9:7)

"Cei ce erau cu mine au vazut bine lumina si s-au infricosat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea. " (Biblia Fapte 22:9)

O, oameni ai Cartii! Fiti cu frica de ziua in care va veti intalni cu Domnul vostru! Fiti cu frica! Veti da socoteala pentru tot ceea ce a-ti mintit impotriva lui, si pe umerii vostrii va sta raspunderea pentru ca i-ati dus in ratacire de la Calea cea Dreapta si pe altii dintre voi si tot a voastra este raspunderea pentru ca i-ati dus in ratacire si pe necredinciosi, pe atei. Din cauza credintelor voastre false si a scripturilor voastre plasmuite vor arde in foc cete de oameni care ar fi putut fi calauziti. O, voi cei care aveti constiinta! O, oameni! O, fii ai lui Adam! Intoarceti-va cu cainta spre Domnul vostru pana cand nu va veni la voi osanda din partea Lui.

"Spune: "O, voi robii Mei, care ați întrecut mãsura în defavoarea voastrã, nu deznãdãjduiți în privința îndurãrii lui Allah!" Allah iartã toate pãcatele. El este Iertãtor, Îndurãtor [Al-Ghafur, Ar-
Rahim]. Întoarceți-vã cu cãințã spre Domnul vostru și supuneți-vã Lui, înainte de a veni chinul la voi, cãci apoi nu veți mai putea fi voi mântuiți! Și urmați cele mai bune [porunci] care v-au fost vouã trimise de cãtre Domnul vostru, înainte de a veni la voi osânda pe neașteptate, fãrã ca voi sã bãgați de seamã! Înainte sã zicã un suflet: "Vai mie, pentru cã nu am luat seama [la
îndatoririle mele] fațã de Allah, fiindcã eu am fost printre batjocoritori!" Sau sã zicã: "Dacã Allah m-ar fi cãlãuzit, aș fi fost printre cei evlavioși!" Sau sã zicã, atunci când va vedea chinul: "O, dacã ar fi pentru mine întoarcere, astfel încât sã fiu eu printre fãcãtorii de bine!" "Dar semnele Mele au venit la tine și tu le-ai socotit mincinoase și te-ai semețit și ai fost tu printre cei necredincioși!" În Ziua Învierii vei vedea tu chipurile acelora care au mințit împotriva lui Allah, întunecate. Oare nu se aflã în Gheena sãlaș pentru cei semeți? Și Allah îi va mântui pe cei care sunt cu fricã, fãcându-i pe ei sã câștige [locul lor în Rai]. Nu-i va atinge pe ei nici un rãu și nu vor fi ei mâhniți." [Qur'an Surah Az-Zumar 53:61]

45 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

happy Din cauza copacilor nu vezi pădurea. Concentrat în obsedarea de a găsi contradicţii în Biblie mesajul ei îţi trece pe lîngă urechi, altfel ai înţelege sensul că cei care erau împreună cu Saul auzeau „sunetul glasului", dar nu înţelegeau ce spunea. Sau în cazul cailor lui Solomon - dacă trăgeai atenţie la cîţi cai i se aduceau lui Solomon anual înţelegeai că e vorba de două perioade de timp, cîţi avea la un moment şi cîţi în altul.
Şi încercînd cu disperare să cauţi contradicţii aşa şi na-i înţeles că îl acuzi pe Dumnezeu că n-a fost în stare să-şi păstreze scrierile intacte ci după ce a suferit două eşecuri a mai încercat o dată dictînd coranul.

| Idris explică (pentru iurii75):

Scrierile au fost pastrate intacte, insa voi cei care le urmati nu le luati in considerare, facandu-va alta scriptura si imprumutand fragmente din mesajul original. Lasa sunetul glasului, si glasul sunetului si alte talmaciri. Acolo scrie ceva, negru pe alb, daca era cum zici tu trebuia sa scrie negru pe alb nu sa fie nevoie de talmacirea si de reinterpretarea ta.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Scrierile au fost pastrate intacte," - şi eu asta afirm, doar că cu altă ocazie susţineai contrariul.
"facandu-va alta scriptura si imprumutand fragmente din mesajul original." - acuzaţii fără nici un temei şi fără dovezi

| Idris explică (pentru iurii75):

Pai dovada este Quranul. Ce este luat din Bible si nu corespubde cu ceea ce Dumnezeu a spus in Quran sunt nascocirile voastre

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

rolling on the floor
Nu prietene, nici pe departe!
Chiar invers! Dacă ar fi cuvîntul lui Dumnezeu Coranul ar trebui să corespundă Bibliei ţinînd cont că Dumnezeu a inspirat Biblia şi apoi ca şi cum ar fi inspirat Coranul. Dar ţinînd cont că a dezvăluit în Biblie care este scopul Său şi cum îl va duce la îndeplinire, arătînd care sunt cerinţele Sale şi ce se cere din partea noastră pînă la armaghedon - de o altă scriere ) care în plus s-o contrazică pe prima, ca şi cum Creatorul şi-ar schimba planurile la jumătate de drum asemenea unui om păcătos care nu-i în stare să termine ce a început) nici nu e nevoie.

| Idris explică (pentru iurii75):

Creatorul nu si-a schimbat nici un plan. Planul a fost acelasi, numai ca voi imbracati adevarul cu minciuna si prezentati oamenilor doar ce doriti voi. Asa cum am zis, ceea ce crezi tu, sau interpretarea ta, prea putin conteaza. Adevarul este spus doar de Dumnezeu si atat. Cuvantul Lui nu are nevoie de interpretarea ta, sau adaugirea ta sau mai stiu eu ce.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Prietene, ai scris mult şi ...nimic.
"Creatorul nu si-a schimbat nici un plan" mă bucur că eşti de acord.
"voi imbracati adevarul cu minciuna si prezentati oamenilor doar ce doriti voi. " - greşit, prezint ceie ce spune Biblib, cuvîntul lui Dumnezeu pe care el la păstrat intact.
"sau interpretarea ta, prea putin conteaza. "- Biblia se interpretează singură, e de ajuns să compari tot ce spune ea despre subiectul respectiv şi să nu ai idei preconcepute sau împrumutate din religiile păgîne cum face creştinătatea apostată din dorinţa de a se preamări, îmbogăţi...
"Cuvantul Lui nu are nevoie de interpretarea ta, sau adaugirea ta " - stai liniştit, nu adaug nimic de la mine, pentru toate sunt argumente Biblice.

| Idris explică (pentru iurii75):

Cand ai sa fii pregatit sa faci ceea ce scrie in urmatorul verset, sa aplici ceea ce te invata si sa demonstrezi acest verset, atunci te voi crede:

"vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi." [Marcu 16:18]

Sigur, in Biblia facuta de martori, acest verset este scos, sustinand ca Marcu:16 se termina la versetul 8. Voi duceti ipocrizia la cote maxime! Inca ceva, voi sunteti aceia care sunteti inspirati de duhul sfant?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Frate, mă tem că ipocrit e cel care în pofida dovezilor că aceste "versete" au fost adăugate în traducerile lor de unii răuvoitori ( care vor da socoteală) se face că nu aude şi nu vede şi persistă cu aceiaşi "dovadă" falsă.

| Idris explică (pentru iurii75):

Deci tu sustii ca de cand s-au scris evangheliile, pana in anul 1930 (aproximativ), pana cand s-a infiintat organizatia "Martorii lui Iehova" care si-au facut apoi Biblia proprie, in forma corecta, Dumnezeu a lasat pe toata lumea sa rataceasca asa-i?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"Dumnezeu a lasat pe toata lumea sa rataceasca asa-i?" - Nu prietene, asta o susţineai tu când afirmai că scrierile iniţiale au fost pierdute şi modificate aproape de la început şi nimeni nu avea acces la ele. happy Mai ales de evanghelii susţineai că deja în secolul 2 au fost distruse şi înlocuite.
" toata lumea sa rataceasca " cei fideli nu se rătăceau deoarece aveau la îndemână scriptura care "este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună."
În plus "pentru toate lucrurile este un timp fixat", Dumnezeu îşi duce la îndeplinire scopul în mod progresiv, corectând lucrurile la timpul lor. Chiar şi Isus le-a spus aceasta discipolilor săi ioan 16:12 Mai am multe lucruri să vă spun, dar acum nu le puteţi purta.
"si-au facut apoi Biblia proprie," - vorbeşti aiurea frate. sad

| Idris explică (pentru iurii75):

Din nou, raspunzi doar la ce vrei, invartindu-te in cerc, orice ai spune, ajungem in acelasi punct pe care trebuie sa il dovedesti si nu o faci. Nu ma mai repet. Raspunde-mi la ce te intreb si apoi continuam. Stiu ca voi martorii aveti aceasta pregatire sa va repeti si sa duceti discutia doar acolo unde aveti argumente.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

rolling on the floor
La ce nu ţiam răspuns dragă?
La unele lucruri la care ţiam răspuns în întrebările paralele nu mă mai repet.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Pentru că acuzaţiile merg la cealaltă întrebare, aici doar le repeţi pe majoritatea, lăsăm contrazicerile acolo iar aici să încercăm să găsim ceva comun.
La început Dumnezeu a creat cerul (ce include universul) şi pămîntul. Apoi a pregătit pămîntul pentru a susţine viaţa, la populat cu peşti, păsări şi animale. După ce a pregătit o parte a pămîntulti întrun mod deosebit (grădina eden), i-a creat pe primii oameni, Adan şi Eva şi i-a pus să locuiască în ea.
Până aici e bine?

| Idris explică (pentru iurii75):

De ce ma intrebi daca e bine, unde vrei sa ajungi? Continua ceea ce doresti sa spui sau sa subliniezi.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Păi ţiam scris - să vedem ce avem comun.
Deci -până acum e bine?

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Şi totuşi, este bine sau nu?

| VelaJohnny a răspuns:

laughing apreciez grija si interesul tau fata de noi happy Intai studiaza Biblia, si dupa ma apuc sa studiez Coranulwinking.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Negotul acesta la care ma chemi nu are nici un folos pentru nici unul dintre noi. Cine vrea sa creada sa creada si cine nu, sa nu creada. Daca tu studiezi Coranul sau nu, este strict problema ta si despre aste vei fi intrebat. Cu cine ma sfatuiesti sa studiez Biblia, cu Martorii lui IEhova sau cu crestinii-ortodoxi? Pentru ca se pare ca un om de unul singur, nu are capacitatea sa inteleaga Biblia dupa cum pretindeti. Atunci, de ce Dumnezeu ar fi trimis un mesaj care sa nu fie inteles de fiecare dintre noi, decat cu ajutorul altuia?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

laughing Din nou, ironizam urmatorul lucru, cum tu nu ai de gand sa studiezi Biblia pentru a o intelege, nici eu nu am de gand sa studiez Coranul. Singura diferenta e ca eu nu am nici o problema cu convingerile tale personale. Te inteleg ca persoana, si iti admir zelul.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Din nou, nu pui problema cum trebuie. Ca nu ai tu sa studiezi Coranul este strict, repet, strict problema ta. Insa trebuie sa fi sigur de intalnirea cu Domnul tau si Domnul meu, care este Unul, fara parteneri si fara asociati, care a trimis toti profetii, de la Adam pana la Muhammed, inclusiv pe Isus, Moise, Noe si Avraam. Atat!

Fii cu frica de aceea Zi si tineti explicatiile pentru atunci. Mie nu trebuie sa imi explici nimic. De ce nu studiezi Coranul, sau de ce il studiezi, sau de ce nu studiez eu Biblia. Daca tu studiezi Coranul, o faci pentru beneficiul tau si atat. Iar daca nu il studiezi, pierderea este a ta si atat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

happy multumesc!

| reihiuke a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ei studiaza Biblia. Si cred ca a fost ok la baza, dar a fost modificata in timp. Si eu sunt de aceeasi parere.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"care a trimis toti profetii, de la Adam pana la Muhammed, inclusiv pe Isus, Moise, Noe si Avraam."

Mare noroc ca in afara de unul sunt toti furati de la astilalti si nu mai trebuie sa ne chinuim sa citim povestea reeditata ca sa intelegem ca e doar o fantezie. Deja stim ca toti sunt niste personaje fie inexistente, fie in cel mai bun caz indoielnice care au spus, sau li s-a pus in gura de catre altii, lucruri traznite.
Nu ca Mohamed ar face exceptie de la regula, bate si el campii la fel ca astilalti.

| Idris explică (pentru Holiday):

Eu sunt plictisit sa aud vorbe in vant de la voi. Veniti cu dovezile alea, si demonstrati clar ca erau toti profetii ori nebuni, ori bateau campii ori asa. In orice instanta din lumea asta se cer dovezi. Daca chemi pe cineva in instanta si pretinzi despre el diferite lucruri trebuie sa le dovedesti. Asa puteti sa vorbiti pana cand vreti. Pana in Ziua Judecatii veti vorbi, atunci nu veti mai avea dreptul la vorba ci mainile si picioarele voastra vor marturisii pentru voi.

Ce om normal la cap, ar zice incontinuu verzi si uscate fara sa isi sustina cu ceva ceea ce zice. Daca pentru tine e o norma sa calomniezi oamenii sa fii sanatos. Pentru mine nici decum. Nici nu e etic, nici nu e moral sa vorbesc urat de niste oameni, fara nici o dovada.

Apoi sunt oameni mult mai insemnati care au trecut pe acest pamant, si au adus laude la adresa altor personalitati din istorie, unele dintre ele mentionate de mine pe aici, insa nu se iau in considerare si se mentine aceeasi "placa". Se aduc injurii in ciuda celor spuse de oameni care merita mentionati si nu... fel de fel de... Pe bune, ce om normal ar face asta?

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Ce om normal la cap, ar zice incontinuu verzi si uscate fara sa isi sustina cu ceva ceea ce zice."

Te-ai descris perfect aici. Cand afirmatiile pe care le faci sunt "sustinute" cu povesti religioase, si eu ma intreb daca esti normal la cap...

Apropo, mai exact ce speri tu sa primesti daca spiridusul tau e multumit de prestatia ta? Dar concret, nu copy-paste de prin poveste.

| Idris explică (pentru Holiday):

Eu sustin ceea ce afirm, cu Îndreptarul. (Qur'an) Deci eu nu vorbesc din capul meu, ci vorbesc aducand argumente din cuvintele Creatorului nostru. Ca tu le consideri "povesti religioase" este problema ta. Dar sustine si tu ceea ce zici cu ceva concret, nu doar cu ceea ce iti trece tie prin cap, pentru ca imaginatia omului e foarte bogata. Daca am incepe fiecare sa vorbim ceea ce ne trece prin cap, ignorand ceea ce se intampla in jurul nostru, unde am ajunge?

"Apropo, mai exact ce speri tu sa primesti daca spiridusul tau e multumit de prestatia ta? Dar concret, nu copy-paste de prin poveste." - Sper sa primesc tot ceea ce El a promis celor care "presteaza" cum trebuie happy ca sa folosesc exprimarea ta. Nu vrei copy-paste, asa ca iti spun scurt si cu, cuvintele mele.

Sper la Paradis-ul promis de El, la tot ceea ce se afla acolo, sper la intalnirea cu El si imi doresc mult sa fiu alaturi de iubitul nostru Profet, in Paradis, de cei dreptcredinciosi si aceasta este suficient pentru mine. Imi doresc Paradisul pentru ceea ce ne-a promis Allah, pentru ca vom avea tot ceea ce ne-am dorit si cel mai mult imi doresc sa il intalnesc pe Allah si sa pot fi alaturi de Profetul Muhammed (Salallahu alayhi wasallam) in Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti musulman? Nu mai incerca sa convertesti crestini ca ei nu vad ce este gresit nici la religia lor, ce sa zic de alte religii.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt musulman. Eu nu incerc sa convertesc pe nimeni, ci imi spun punctul de vedere. Datoria mea este sa fac cunoscut Mesajul lui Allah, iar apoi fiecare decide pentru el.

| TabletaSB a răspuns:

Care este intrebarea?

| Idris explică (pentru TabletaSB):

In drum spre Damasc, Pavel a vazut o lumina si a auzit o voce. Cei care erau cu el, au auzit si ei vocea?

| TabletaSB a răspuns (pentru Idris):

Da, au auzit si ceilalti dar nu au vazut pe nimeni, doar Saul/Pavel a vazut lumina: "Iar bărbaţii, care erau cu el pe cale, stăteau înmărmuriţi, auzind glasul, dar nevăzând pe nimeni. (cap 9, verser 7)".
In pictura de michelangelo se observa acelasi lucru:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Conversion_of_Saul_(Michelangelo).
Dar de ce intrebi?

| Idris explică (pentru TabletaSB):

Eu zic ca nu au auzit.

"Cei ce erau cu mine au vazut bine lumina si s-au infricosat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea. " (Biblia Fapte 22:9)

Tu spui ca au auzit.

"Oamenii care-l insoteau au ramas incremeniti; auzeau in adevar glasul, dar nu vedeau pe nimeni. " (Biblia Fapte 9:7)

Care este varianta corecta?

| TabletaSB a răspuns (pentru Idris):

Stiu pe cine sa intreb de ce apare aceasta contradictie, insa cred ca in orice sciere vei gasi acestea: in bhagavad gita de eg.
In cazul de sus, este chiar posibil ca unii sa fi auzit si altii sa fi vazut, si de aceea apare scris asa; acum poti auzi un glas dar nu inseamna ca il si intelegi, de eg auzi un copil gangurind dar nu-l intelegi, sau o limba straina. Cred ca doar Saul a inteles ce spunea glasul.

| Idris explică (pentru TabletaSB):

"In cazul de sus, este chiar posibil ca unii sa fi auzit si altii sa fi vazut, si de aceea apare scris asa; acum poti auzi un glas dar nu inseamna ca il si intelegi, de eg auzi un copil gangurind dar nu-l intelegi, sau o limba straina." - Pai care au auzit si care au vazut, cine spune ca unii au vazut si altii au auzit, unde scrie? De unde stii ca interpretarea ta e una corecta? De la a auzi ceva, si pana la a intelege acel ceva, este diferenta mare. Plus de asta, nu scrie nicaieri nimic de a intelege sau a nu intelege glasul, ideea e ca ei nici nu l-au auzit. Sau l-au auzit! S-au nu l-au auzit? Ma doare capul... happy

| TabletaSB a răspuns (pentru Idris):

Singurul care a inteles a fost Saul/Pavel, pentru ca doar el s-a convertit; mesajul a fost adresat doar pentru el, pentru ca el era tinta.
ceilalti au vazut sau auzit ceva, pentru a fi martori ca acel eveniment s-a intamplat; altfel putea sa spuna Saul orice.

| Idris explică (pentru TabletaSB):

Acest post al tau, nu imi raspunde la intrebare. In drum spre Damasc, Pavel a vazut o lumina si a auzit o voce. Cei care erau cu el, au auzit si ei vocea? Daca nu au auzit-o, de unde stim ca Pavel nu a mintit, mai ales ca stim ceea ce le facea crestinilor inainte de convertirea lui?

| TabletaSB a răspuns (pentru Idris):

Ei au fost martori deci ceva au auzit, insa doar Pavel a inteles mesajul pentru ca era pentru el. La cum era el inainte, cu siguranta s-a intamplat ceva acolo care sa l schimbe, sa devina crestin.
Nu sunt specialist sau biblist, daca vrei cauta la sursele originale si la specialisti.

| Incredere1 a răspuns:

Cele doua afirmatii par a fi contradictorii, una aratand ca oamenii care-l insoteau pe Pavel au auzit glasul in timp ce cealalta spune ca nu s-a auzit nici o voce. Si totusi, daca se cunoaste limba greaca, dificultatea poate fi rezolvata. W.F. Arndt, specialist in greaca veche, explica aceasta situatie in felul urmator:

"Constructia verbului ‘a auzi’ (akouo) e diferita in cele doua relatari. In Fapte 9:7 acesta e folosit la genitiv iar in Fapte 22:9 el apare la acuzativ. Constructia cu genitivul indica doar faptul ca ceva a fost auzit sau ca anumite sunete au ajuns la urechile oamenilor; nimic nu trimite insa spre ideea ca ceea ce s-a auzit a fost si inteles.

Pe de alta parte, constructia cu acuzativul exprima un mod de a auzi care include si intelegerea mentala a mesajului anuntat. De aici decurge cu claritate faptul ca cele doua pasaje nu sunt contradictorii.

| Andreizoltan1999 a răspuns:

Atat Mahomed al vostru cat si Pavel al nostru aveau probleme psihice.
Amandoi au inventat religii cu care au prostit milioane de persoane.

| Idris explică (pentru Andreizoltan1999):

Mi-ar placea sa sustii cu dovezi cele afirmate. Daca totul se rezuma doar la niste boli mintale, cum se face ca profetiile facute de Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) s-au implinit si continua sa se implineasca? Care ar fi putut fi sursa cunoasterii acestuia?