| Maomau a întrebat:

In Evanghelia dupa Marcu, in cap 4, ucenicii ii cer lui Isus sa le explice de ce vorbeste mereu in pilde!(asa ca pocaitii)
Si iata ce le raspunde Isus:
"Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI"!

Oare cum interpretati aceasta justificare marsava pe care o rosteste chiar Isus?
Este ea demna pentru un Dumnezeu? Sau este o dovada ca Isus era de fapt un sarlatan care dorea sa prosteasca lumea?
Cum comentati versetul biblic?

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

A ascuns adevarul in pilde de raufacatori si oameni mandri. Cum ar putea un impaunat cu titluri si filozofii sa se gandeasca la o simpla ghicitoare, facuta parca pentru copii?

| Maomau explică (pentru costis):

Poi unu care ascunde adevarul, cum se cheama?
Nu cumva un MINCINOS?
Poi chiar atat de rau a decazut "dumnezeul" Isus incat sa minta ca un po...c?

| costis a răspuns:

Esti tanar si crezi ca viata asta va tine o vesnicie. O sa regreti aceste cuvinte care acum iti produc placere (sarlatan, mincinos ) si care te zugravesc pe tine foarte bine. In ce ma priveste, regret ca nu pot sa fiu mai aproape de Iisus, cel pe care il urasti atat de mult.

| Maomau explică (pentru costis):

Acele cuvinte sunt doar niste aprecieri corecte referitoare la afirmatiile lui Isus in Biblie recte versetul mentionat!
Eu il urasc pentru ca Biserica sa a ucis milioane de oameni nevinovati, si mai are tupeul nebun si nerusinarea de a se declara "sfanta"!
Cand de fapt ar fi trebuit sa fie condamnata si apoi interzisa asa cum este si fascismul!
Daca vrei sa ajungi cat mai rapid la Isus incerca sa tii post negru, ca Dumnezeu va stii sa-ti aprecieze iubirea ce i-o porti si te va chema degraba la el in ceruri!

| costis a răspuns:

"Daca vrei sa ajungi cat mai rapid la Isus incerca sa tii post negru, ca Dumnezeu va stii sa-ti aprecieze iubirea ce i-o porti si te va chema degraba la el in ceruri!" Dragut, ca totdeauna n-am ce zice; pentru unul care viseaza scaun electric pentru toti cei ca Sf Pavel nu ma mira. Si eu iti doresc ca de Craciunul asta sa mananci cat mai mult porc; nu cred ca te poti bucura de altceva.

| Maomau explică (pentru costis):

Nu vad ce motive sa am ca sa astept pina la craciun ca sa mananc preparate de porc?
Eu mananc carne de porc in fiecare zi, ca doar nu oi fi prost sa tin post, pentru ca in Biblie nu cere nimeni sa tii post!
Iar in privinta sarlatanului Pavel, Apostolul Diavolului, pentru ca a lui Isus nu era, evident ca m-as bucura sa-l vad condamnat la moarte pentru crime in serie si mi-ar face chiar mare placere sa-l vad cum se scutura de bucurie pe scaunul electric care-l duce unde ii este locul, adica langa "dumnezeul" sau cu coarne si coada!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Citeste istoria poporului evreu -adica vechiul testament- si vezi cat de indaratnici si de nemultumitori erau fata de Dumnezeu care le-a facut mult bine. CE se naste din pisica soareci mananca!

| PaulTalent a răspuns:

Iisus evreu fiind, era IMPOSIBIL sa nu fie sarlatan...