| Dorugar a întrebat:

In Evanghelia dupa Marcu, in cap 4, ucenicii ii cer lui Isus sa le explice de ce vorbeste mereu in pilde!
Si uitati-va si cruciti-va la ce le raspunde Isus Christos = Lucifer:
"Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI"
Ati inteles asta sau doriti sa va traduc?
Daca ati inteles oare va dati seama ce propagandist al minciunii si ce diversionist diabolic este Isus Christos = Lucifer care recunoaste in Apocalipsa 1.18 ca este Stapanul cheilor Iadului?
Ati inteles ce doreste el?
Sa nu va razganditi ca sa nu fiti IERTATI de Dumnezeu la Judecata de Apoi!

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cum crezi tu ca poti sa primesti iertarea daca respingi Jertfa Fiului lui Dumnezeu?"În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui iertarea păcatelor,,

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ce intrebare idioata!
Evident ca prin FAPTE conforme legii!
Prin jertfa diversionistului diabolic care si-a propus din start sa insele lumea prin pilde, nu sunt mantuiti decat hotii, ticalosii, curvele Talharii si criminalii!
Restul oamenilor cinstiti si corecti vor fi mantuiti prin faptele pozitive si prin viata conforma Legii, de catre singurul mantuitor care este chiar Creatorul, si nu cel care isi spune singur ca este Stapanul cheilor Iadului!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ai uitat ca acesti oameni dupa ce se pocaiesc isi schimba modul de viata si fac fapte placute lui Dumnezeu?! Cat despre tine, ma indoiesc ca vei putea fi mantuit prin fapte.Stii ca daca poti sa faci un bine si nu il faci ai savarsit un pacat? Dumnezeu a vazut ca oamenii continuau sa pacatuiasca si sangele animalelor jertfite nu mai putea sa spele pacatele de aceea a trimis pe Fiul Sau sa moara pentru pacatele noastre!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ma doare drept in gaura pantalonului de faptul ca un criminal in serie regreta sau nu, fapta sa de a ucide 50 de fete tinere si dragute si dupa aia se pocaieste.
Din partea mea ar merita sa atarne in streang chiar in altarul bisericii voastre in care se strand toate curvele si toti borfasii care il iertati pentru ca nu sunteti cu nimic mai buni ca acel ucigas.
Dar categoric nu-mi convine ca o astfel de bestie criminala, acum pocaita,( deci nu este gresit sa o denumesc "bestie pocaita") sa umble libera in societate si cu atat mai putin sa fie considerata "sfanta" asa cum este considerata si bestia ucigasa pe nume Saul din Tarsus, numit si Sf. Pavel!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Dragul meu este gresit sa generalizezi.In biserica mea formata dintr-o mie de membrii nu face parte nici un criminal.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Dar nici din betivi ordinari si curve?

| Oana92 a răspuns (pentru Dorugar):

Oamenii se nasc buni, viata ii face rai. Inclusiv acel criminal merita iertare daca regreta fapta lui. Dar acum sa fim sinceri, cati criminali in serie nu sufera de tulburari de personalitate si cati regreta fapta lor? Si nu cred ca Biserica militeaza pentru eliberarea criminalilor din puscarie pentru ca regreta fapta lor. Daca ce prezinti tu e real inseamna ca fie nu a fost niciodata prins, fie a facut inchisoare si a fost eliberat!
Si nu mai judeca ``curvele si borfasii`` nici lor nu le place ce sunt, dar e modul lor de a supravietui. Sau crezi ca daca o mama ajunge prostituata pentru ca nu are cu ce sa-si hraneasca copilul sau un batran fura lemne sa-si faca focul nu merita iertare? Si apropo, tu esti cumva fara de pacat, sau crezi ca daca nu ai omorat pe nimeni pacatele tale sunt mai mici si mai usor de iertat?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu mai conteaza ce au fost. Sfarsitul sa laude inceputul.Si ti-am mai spus ca sunt pocaiti care L-au cautat cu sinceritate pe Dumnezeu si L-au gasit.In cazul meu asa s-a intamplat.Si copiii mei au crescut in biserica cu principii si valori.Ei nu sunt nici criminali nici curvari ca sa ma exprim ca tine.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Sfarsitul sa laude inceputul?
ha aha haa
Asa o prostie mare de mult nu am mai auzit! Adica cand esti o baba ramolita trebuie sa laudam ca in tinerete ai fost o mare curva?
Hahahahha!
Ce tare!
Distractie curata ...nu altceva!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Sfarsitul vietii sa incununeze inceputul vietii crestine adica sa traiesti frumos pana la sfarsit.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ai dreptate, incununarea se face mai ales atunci cand dai in mintea copilului!
Ca la batrenete nu mai poti sa devii curva ca in tinerete desi poate te-ar duce mintea!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Cum ramane mai mincinoasa cu Lucifer?
Este Isus luceafarul de dimineata, adica Lucifer ...sau nu?
Cine minte? Minte Biblia sau minti tu? Nu cumva tu?
Vezi de ce te numesc eu o propagandista a minciunii aflata in slujba Satanei
Pentru ca minti ca la usa cortului!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu este cazul meu.Sunt mandra de modul cum mi-am trait viata.Nu am facut fapte de care sa ma rusinez!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

A,deci este greu pentru tine sa intelegi cum sta treaba cu traducerea!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Esti mandra din cauza ca nu ai constiinta si nu-ti dai seama ce faci si de gravitatea faptelor tale!
Hai sa revenim la adevar:
Este Isus Luveafarul de dimineata, adica Lucifer sau nu este?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Isus este Lumina, iar Lucifer este intunericul!

| EmaS a răspuns:

Numele Lucifer il avem din interpretarea pasajului din cartea Isaia (cap.14). El este acolo הילל - hêylêl (steaua diminetii) – dar are ca radacina ebraicul הלל - hâlal, avand ca sens, printre altele, a straluci, glorie, stralucire. Lucifer a ales sa NU il onoreze pe Dumnezeu ci sa incerce sa fie ca El. El a vrut sa fie CA Dumnezeu.
Lucifer (hêylêl) nu este acelasi cu Luceafarul de dimineata (orthrinos astēr in greaca), metafora cu care este asemanat Isus in Apocalipsa 22:16.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ce minciuna ordinara!
Minti ca o biblie atunci cand este interpretata de un pocait!
Acel Lucifer este chiar Luceafarul de dimineata si asta o spune chiar Biblia
Ia vezi aici:
2 Petru 1. 19 Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.
28 Şi-i voi da luceafărul de dimineaţă."

Chiar nu ti-e rusine sa minti cu atata tupeu?

| shadovv a răspuns:

De parca ar avea vreun sens...

| Oana92 a răspuns:

Desi nu obisnuiesc sa vorbesc asa, sincer esti un MARE DOBITOC! Nu intelegi nimic si datorita unor retardati imbecili cum esti tu au aparut atatea confesiuni, una mai aberanta ca alta! Dumnezeu este stapanitor peste tot si toate, inclusiv peste Iad, la judecata individuala el hotaraste cine merita sa mearga in rai sau in iad, nu e concurs sau lupta intre El si diavol. In apocalipsa, iadul se refera la dezastrele ce vor veni pe pamant-este o metafora-, iar versetul nu e deloc asa cum l-ai interpretat tu :``Eu tin cheila mortii si ale locuintei mortilor``- adica Dumnezeu, intreit ca persoana are putere peste moarte si o poate infrange, adica El ne poate darui viata vesnica.
Iar in legatura cu versetul din Evanghelia dupa Marcu acesta este tot o metafora, cand spune ca ``voua va e dat sa cunoasteti`` se refera la cei care au credinta(cu un verset inainte spune-cine are urechi sa auda-adica cine are credinta aude!, versetul e putin ironic si se adreseaza celor superficiali(privesc dar nu vad). Daca vrei e un gen de triere, cei care cred si inteleg invatatura lui Dumnezeu vor fi iertati, cei care nu o fac nu vor fi iertati! Acum depinde de tine de care parte vrei sa fi!

| Dorugar explică:

Hallo!
Nu imi raspunde nimeni la intrebare?
Cum vi se pare Isus cand vedeti ca in Biblie scrie cum vrea el sa va prosteasca prin pilde care sa va prosteasca in asa fel ca nu cumva sa fiti IERTATI

| reihiuke a răspuns:

Poate ca nu trebuie toata lumea iertata, decat daca are un nivel de intelegere mai ridicat happy Biblia e plina de astfel de exemple. In rugaciunea Tatal nostru se zice "ne iarta precum si noi iertam" Dar noi nu suntem in stare sa iertam nimic in starea asta. Prin urmare, nici nu ni se iarta nimic. Asa trebuie sa fie si e perfect logic. Ti se iarta doar cat poti ierta si tu. Si ca sa poti ierta, trebuie sa intelegi ca unele lucruri nu s-au putut petrece altfel, decat asa. Iar pentru asta trebuie multa intelegere. Intelegi?

| eaglewatch01 a răspuns:

In primul rind, cred ca subiectul intrebarii a fost inteles gresit.Isus nu cred ca se asemuie lui Lucifer, cred ca mai degraba luceafarului si atunci este alta poveste.De obicei luceafarul este considerat ca lumina diminetii, daci in acest context Isus va corespunde luminii cunoasterii binelui si a lui Dumnezeu.In ce priveste restul, priviti bine in jur:toata lumea priveste dar nu vede, aude dar nu intelege, sau se face ca nu intelege.Traim intr-o lume care s-a intors de la D-zeu, prin toate modurile de prezentare si a uitat sa mai faca bine.Nu ca as fi eu o exceptie de la regula, nici membrii diferitelor culte asa zise ale lui D-zeu, ar fi foarte in regula, dar soarta lumii este deja hotarita, daca e sa discutam din punct de vedere religios.

| Dorugar explică (pentru eaglewatch01):

1 Ai dreptate referitor la sensul intrebarii! Acesta se referea la faptul ca Isus ii invata pe apostoli sa MINTA folosind pildele!
2 Isus este Lucifer oricum o iei, chiar si daca ii zici Luceafar este exact acelasi lucru cu Luciferul din limba latina.
3 Gresit! Isus Christos, nu aduce lumina lui Dumnezeu asa cum si-a propus RABINUL Isusm ci INCALCA Legea lui Dumnezeu!
4 Evident ca traim intr-o lume intoarsa de la Dumnezeu din moment ce Isus Cgristos, Biblia si Biserica crestina ne cer si va impun acest lucru!

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Dorugar):

Scuza-ma,dar din ce punct de vedere abordezi credinta crestina, Biblia sau Noul testament, ca ai un mod de a le analiza, cu care nu m-am mai intilnit nici in contradictiile pe care le-am avut cu ''pocaiti'' si nici in cele cu preoti, catolici sau ortodocsi?

| Oana92 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu cred ca tu ai niste probleme...mari de tot

| Dorugar explică (pentru Oana92):

Nu ma mir de faptul ca, crezi asta pentru ca un credincios de aia e credincios pentru ca crede toate prostiile pe nemestecate, adica fara sa gandeasca suficient!

| Dorugar explică (pentru eaglewatch01):

Din punct de vere rational al unuia care a studiat Biblia cu ochii mintii larg deschisi!

| Laireen a răspuns (pentru Dorugar):

Mincinos mic ce esti, m-am uitat peste raspunsurile tale, n-ai studiat Biblia, n-ai studiat istorie, teologie, n-ai cunostinte profunde in nimic. Studiezi netul de dimineata pana seara, forum-anti-christi si alte balarii, de unde culegi "idei marete" si vii si faci pe profesorasul aici.

| Oana92 a răspuns (pentru Dorugar):

Hmm...un credincios crede ceva ce nu poate fi explicat, iar unul ca tine nu crede in nimic pentru ca e un nimic...

| Dorugar explică (pentru Oana92):

Fac pariu pe 10 ani din viata mea ca ai dori si tu sa ai parte de probleme si de viata pe care o am acum si am avut-o si pina acum!
Adica fericita si plina de impliniri!

| Oana92 a răspuns (pentru Dorugar):

laughingde asta esti asa batut in cap. adevarul e ca ai dreptate, prostii sunt mereu fericiti!

| eaglewatch01 a răspuns:

Daca ai ochii mintii atit de larg deschisi, de ce mai ceri lamuriri de la altii? Ar trebui sa treci tu la dreapta tatalui, ca prea le cunosti...