| Truly88 a întrebat:

In Exodul 32:25-29 Dumnezeu le-a poruncit levitiolor sa ii omoare pe semenii sai pentru a le ierta păcatele. De ce un Dumnezeu iubitor ar face asa ceva? Nu spune El ca toți sunt egali în fata Sa si ca pe toți ne iubește?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Răspunsul îl găsim chiar în versetul 25: "Moise a vazut ca poporul era fara frau, caci Aaron il facuse sa fie fara frau, spre batjocura vrajmasilor sai".
Cu durere Dumnezeu a trebuit să recurgă la această acțiune drastică, tot la fel cum un medic este nevoit să recurgă la amputarea unui membru care nu mai poate fi vindecat, pentru ca boala să nu se extindă, și astfel să poată fi salvat ce mai poate fi salvat.
Acțiunea nu s-a desfășurat pentru iertarea păcatelor cuiva. Dumnezeu nu iartă păcatele in felul acesta. [O astfel de metodă este diavolească, pentru că Mântuitorul spune: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu."(Ioan.16:2)]
Moise a cerut ca cine este de partea lui Dumnezeu să vină la el. Deci ceilalți ajunseseră în imposibilitatea de a mai putea fi mântuiți. Atât de departe ajunseseră în destrăbălarea închinării lor idolești, încât și păgânii care se închinau tot idolilor ajunseseră să râdă de poporul evreu.
Și astfel de lucruri s-au mai întâmplat în drumul lor către țara Canaanului, și chiar și după ce s-au stabilit în ea.

La fel va fi și la sfârșit când rădăcina și ramurile păcatului nu vor mai fi. De aceea Dumnezeu ne îndeamnă astăzi sa căutăm mântuirea Sa ca să fim salvați.

27 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Conform Bibliei nu ne iubeste chiar pe toti. Lui Moise i-a spus "ma voi indura de cine-mi va placea sa ma indur si voi avea mila fata de cine-mi va placea sa am mila."

| Mircea08 a răspuns (pentru mentholinks):

Exact! ...Nu pe toti ii iubeste...tu poti sa-i iubesti pe cei care fac rau pentru placerea lor de a vedea cum altii sufera?

| mentholinks a răspuns (pentru Mircea08):

Nici n-am pretins ca i-as iubi nici macar pe cei care poate ar merita dapai pe cei care mai fac si rau. Oricum, ma bucur ca esti de acord cu mine.

| anonimg a răspuns (pentru mentholinks):

"Mă voi îndura de cine Îmi va plăcea..."
Și de cine se îndură Dumnezeu?
"- Iata spre cine Imi voi indrepta privirile: spre cel ce sufera si are duhul mahnit, spre cel ce se teme de cuvantul Meu." (Isa.66:2)
Avem relatarea celor doi tâlhari răstigniți și ei: unul la dreapta și celălalt la stânga. Amândoi pe drept găsiți vinovați; dar numai unuia i se spune că va fi mântuit. Cu siguranță că Mântuitorul aștepta și de la celălalt acel duh mâhnit, părerea de rău și credința că Domnul Hristos putea să îl ierte.
" Talharii care erau rastigniti impreuna cu El, Ii aruncau aceleasi cuvinte de batjocura."(Matei.27:44)
Avem iarăși experiența celor doi ucenici: Iuda și Petru. Amândoi L-au trădat pe Domnul Hristos, dar numai unul i-a părut rău de ceea ce a făcut: Petru- s-a dus afară și a plâns.
Și Iuda putea să fie mântuit. Dar mărturisirea lui nu l-a ajutat atunci când a spus: "Am pacatuit, caci am vandut sange nevinovat."(Matei.27:4), pentru că el nu a avut credința că Domnul Hristos putea să îl ierte. În toți cei 3 ani și jumătate cât a fost lângă Mântuitorul, inima lui Iuda a rămas rece ca gheața și tare ca o stâncă. Iuda era un om inteligent, și era privit cu respect de către toti ceilalți ucenici. Dar poziția aceasta nu l-a ajutat cu nimic in vremea necazului.
Dumnezeu are o îndelungată răbdare cu fiecare om în parte. El dorește și poate să-i mântuiască pe toți oamenii. Da, pe absolut toți. Numai că oamenii nu doresc aceasta din diferite motive. Jertfa lui Hristos este irosită in dreptul celor mai mulți, pentru că oamenii nu caută iertarea. Dumnezeu risipește harul Său peste tot pământul. Zilele noastre trec una după alta, iar cei mai mulți nu se gândesc la Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Razboaiele lui YHWH erau pentru a jefui popoarele invecinate.
Zeul evreilor era la fel de iubitor de oameni precum Stalin sau Hitler.

| Mircea08 a răspuns:

Ai citit Biblia dar nu ai inteles-o. Daca o intelegeai nu puneai o intrebare din Vechiul Testament ...STUDIAZA Noul Testament si vei vedea la Epistola catre Evrei ca totul s-a schimbat - crestinii traiesc in conformitate cu invatatura lui Iisus nu cu Legea - " Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel – 7/6)

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Matei cap. 5 te contrazice ca la usa cortului.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti alege sa respecti Vechiul testament si Legea, dar mai intai studiaza Evanghelia - "Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
"Iar El a zis: Vai şi vouă, învăţătorilor de Lege! Că împovăraţi pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeţi sarcinile nici cel puţin cu un deget."
(Sfânta Evanghelie după Luca –11/46)

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este adevarat, si insuflat de Dumnezeu tot Vechiul Testament, dar prin Iisus Dumnezeu ne-a lasat un alt testament, Testamentul Nou. Nu e prima oara cand Dumnezeu schimba poruncile - la inceput nu era nici o lege, mai tarziu a dat una care a venit prin Moise - trebuia ca lumea sa nu o respecte?

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Incurci erele, baiatule laughing

| Romanul86 a răspuns:

Și un soldat care a ucis mulți oameni în realitate e un criminal dar pentru că a urmat Adevărul și Dreptatea e declarat erou.
Moralitatrea ține de ADEVĂR și de DREPTATE fără acestea două nu există moralitate ci doar cultură.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosminaaaa1 a răspuns:

Daaa.El ne iubește cu o iubire veșnică. Fiul Lui a murit pentru noi.
Citește toată cartea Exodul.
Biblia e o carte perfectă. Dumnezeu e perfect.
Trebuie sa știi contextului, nu un verset scos din context.
Asa oamenii isi fac o părea rea și falsa despre Domnul.
Citește întreaga carte. Afla contextul.
♥️
✝️
?

? ️

| Truly88 explică (pentru Cosminaaaa1):

Sunt pe teologiehappy asa ca am citit de la Geneza pana la Numeri semestrul asta, pentru ca am dat teză... Însă pot spune ca sunt atee... Cam ironic, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La care te referi?

| Cosminaaaa1 a răspuns:

De ce ești atee?
Ce tea determinat?

| Truly88 explică (pentru Cosminaaaa1):

Studiul Bibliei

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru Truly88):

Pe mine Biblia mă fascinează.
Când mă gândesc la ea de la Genezală sau Apocalipsă parcă aș zbura.
Iubesc cartea asta. O ador. Nu știu dar dacă ai citit noul Testament și Tot Vechiul ai vedea iubirea și măreția alături de Sfințenia și dreptatea Lui Dumnezeu, care sunt într-o armonie imposibil de combătut sau blamat.
♥️
Să știi că Dumnezeu te iubește. Roagă-te să îți arate dacă e real sau nu (El e real desigur, din fericire)
Nu știu dacă este la teologie (pentru. Ortodocși, penticostali sau baptiști) dar cred ca știi ca toti oamenii trebuie sa se pocăiască și sa se întoarcă la Dumnezeu.
In jertfa Lui Isus e iertare pentru oricine dar nu oricând (cândva poate devini prea târziu).
♥️ JESUS LOVES YOU.
♥️
✝️
?
te pup. Gândește-te. Cine ar fi putut crea o lume atât de măreață?

| Truly88 explică:

Lor*

| Truly88 explică:

Semenii lor*