| sopranaCadaverica a întrebat:

In gandirea iudaica, ce reprezinta Trinitatea? Dar conceperea lui Iisus? Evreii cred in aceste lucruri?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Doar evreii crestinati, ceilalti inca il asteapta pe Mesia (Isus Hristos).

| mihai69 a răspuns:

Iudaismul neagă existența lui Iisus ca fiu al lui Dumnezeu. Deci nu poate fi vorba de vreo Treime la ei.

| milan9 a răspuns:

Iudaismului din Vechiul Testament nu i-a fost revelata invatatura despre Trinitate... tot la fel ca multe alte lucruri prezentate in Noul Testament.

De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.
Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

Ei bine, Dumnezeu Fiul este de aceeasi Natura divina cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui...
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

De ce această asumare? Pentru că un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM, şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria!

| SG1995 a răspuns:

Nu. Mesia in conceptia ebraica e un lider militar, politic si religios, ceea ce nu se poate spune de Iisus, iar doctrina trinitati a aparut mai tarziu pe timpul lui Constantin, evrei nu aveau acest concept.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt evrei crestini si evrei care s-au limitat la Vechiul Testament. Altii atei.
Gandirea iudaica este vasta ca si gandirea globala a fiecarui neam.]
Evident, Crestinii CRED in TRINITATE si Fiul Lui Dumnezeu, Mantuitorul. Evrei sau ne-evrei.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus s-a nascut si a murit evreu.
Nici el nu credea in trinitate sau ca mama lui a ramas virgina.
A incercat sa ocupe cu forta tronul Iudeii ocupat pe vremea aceea de Irod Antipa vasal al Romei si a avut ghinion.
Bla, bla fiul lui Dumnezeu a fost inventat dupa.

| AC4S4 a răspuns:

Doar Evreii Mesianici cred ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, cred in Trinitate. De fapt ei sunt crestini care pastreaza inca traditiile Iudaice.
Dar in mod normal evreii nu cred ca Isus este Mesia.

| sopranaCadaverica explică (pentru AC4S4):

Asta a sunat ca si cand Crestinismul a aparut inaintea Iudaismului...

| AC4S4 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cum?

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Crestinismul mesianic e chiar cel biblic, pana cand Pavel infuzeaza doctrina crestina cu ceva filosofie greaca si face o diferenta doctrina intre evrei si neevrei crestini (vezi circumzitia de exemplu, sau abtinerea de la anumite produse), crestinismul era o secta pur iudaica, si probabil ar fi ramas la fel, si s-ar fi stins odata ce Titus a inadat Israelul in 70, chestie care s-a intamplat cu toate sectelele evreiesti in afara de doctrina fariseica, care a supravietuit.

| Mclaren12 a răspuns:

Rabinii antici nu credeau. Evreii de rând sunt la fel de îndoctrinați cu doctrina mozaică așa cum sunt și creștinii cu cea creștină.