| Steregoi a întrebat:

In general un credincios care crede in Dumnezeu isi simplifica viata si nu si-o complica si are mai putin stres decat un om necredincios si in general credinciosul traieste mai mult decat un necredincios fara sa apeleze prea mult si prea des la asistenta medicala.

Ce spuneti?

7 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Uiti ca noi putem sa dormim linistiti in dimineata de duminica, in timp ce voi sunteti la biserica.Niciodata pe planeta asta nu a avut efect rugaciunea, gandeste-te ca se roaga tot globul pentru un om cu cancer in ultima faza...iti zic eu ca ala nu se mai vindecarolling on the floorSi daca tot o dai pe credinta, chiar daca nu apelezi prea mult si prea des la asistenta medicala, ce ar fi sa nu mai apelezi deloc?tongue, cand o dai cu stiinta, cand o dai cu credinta...nici tu nu stii ce dracu vreirolling on the floorA da, am uitat sa mentionez ca noi nu dam bani la ninja cand apare la usa

| MrYonXtrez a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Eu unul personal mi-am exprimat opinia. Nu am raspuns in nici-un caz ca apărător al Biserici, deoarece nu pot sa suport nici eu câtă mafie este azi in biserica. Daca tu din toata ecuatia asta ai inteles ca o dau odata cu stiinta, altadata cu religia este treaba ta. Daca nu ma intelegi ramai atunci un încuiat a lui Darwin!

| Steregoi explică (pentru PumpkinDoll):

Dumnezeu l-a lasat pe om sa se descurce cum poate datorita pacatului si pentru Dumnezeu doctorii sunt niste oameni care fac si ei ce pot cu limitele lor pentru ca Dumnezeu nu-i ajuta sa treaca peste acele limite pentru ca Dumnezeu e cel mau mare doctor si ar putea sa inlocuiasca toti doctorii dar nu vrea pentru ca omul e pacatos si conform dreptatii omul moare si pentru ca Adam a spus prin pacatul sau ca "nu are nevoie de Dumnezeu si ca poate trai vesnic fara Dumnezeu ajungand ca Dumnezeu cunoscand binele si raul." Dumnezeu spune ca "plata pacatului e moartea" si astfel de ce o rugaciune ar salva pe cineva de la moartea adamica? Ne descurcam cum putem fiind dati pacatului de Adam si prin Adam. Nu scrie nicaieri in biblie ca eu Duminica trebuie sa merg la biserica. Cand se tinea sabatul intr-o zi a saptamanii "curgea lapte si miere". Ce-ai face tu daca "nu te-ai mai complica" si nu te-ai mai scula din pat si nu te-ai mai intalni deloc cu prietenii si ai ramane astfel izolat? laughing Nu scrie nicaieri in Biblie ca eu trebuie sa dau bani la popa. Cand cineva iti da ceva tu nu dai nimic sau nu te trage inima sa dai si tu din ce poti la randul tau? Tabernacolul ala nu era degeaba pentru ca asa ceruse Dumnezeu ca in el sa vorbeasca cu Moise desi putea vorbi si fara tabernacol. Totusi prin tabernacolul ala Dumnezeu arata ca exista si un univers imaterial si nu doar material. In universul imaterial sunt heruvimi.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru MrYonXtrez):

Nu ca asa am înțeles eu, asa e! rolling on the floor

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu crezi ca incepi sa pui intrebari ca sa te afli in treaba?

| MrYonXtrez a răspuns:

Intr-adevar, deoarece credinciosul isi are credinta pusă in creator si simte si in momente grele ale vietii un ajutor care poate fi prin alți semenii ai noștri, iar cel necredincios in momentele dificile din viata daca nu are un sprijin din familie sau un apropiat sufera si nu gaseste întotdeauna alinare. Sper ca te-am lămurit.

| HotShot a răspuns (pentru MrYonXtrez):

Steregoi mai du-te dracu cu conturile tale multiple.
Te numesti Iancu Ionut?
rolling on the floor

Tot martor prost ramai orice ai face.