| Antisistem11 a întrebat:

In Geneza lot își oferă fiicele sa fie violate de o gașcă de "îngeri". Ce exemplu de moralitate e asta?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da parca ingeri nu au organe sexuale, asa era sistemul moral divin, dar crestini scot tot ce nu le convine, astia se cred Dumnezeu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu intelegi Biblia numai fă mișto ca se vede ca esti praf.

| Antisistem11 explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa te anunt cand o sa imi pese de opinia ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Antisistem11):

Du te bă

| halogen001 a răspuns:

Religioasa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu scrie nicaieri de niciun inger care vrea sa violeze fete. Ar trebui sa citesti Biblia in loc sa te prefaci ca o citesti.

De fapt istorisirea era in felul urmator: locuitorii cetatii Sodoma (oameni) voiau sa-i violeze pe cei 2 îngeri. Lot in disperarea de moment a propus (cel mai probabil ca o diversiune) ca isi ofera fiicele ca sa-i crute pe cei doi îngeri.

Asta in primul rand. In al doilea rand nu scrie nicaieri ca asta e un exemplu de moralitate. E pur si simplu o istorisire.

| Antisistem11 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu se presupune că biblia e o carte de moralitate?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

Nu e doar o carte de moralitate. De fapt nici macar nu e o singura carte. Biblia este o colectie de carti in care avem exemple de oameni sfinti, curajosi, rabdatori si foarte morali, dar de asemenea avem si contra-exemple de oameni rai. Avem sfaturi de intelepciune, profetii, rugaciuni si alte lucruri.
Intamplarea cu Lot e o intamplare foarte speficica, iar ideea principala in acea poveste nu e deloc felul in care Lot a procedat in acea situatie, ideea principala este urmarea dezastruasa a pacatului pentru cei din sodoma și gomora

| RAY a răspuns (pentru Antisistem11):

Sistemul moral il stabilieste crestini ei sunt Dumnezeu, tot ce scrie in biblie ne invata ce e moralitatea, daca pazesti ingeri iti dai fetele la violat

| Werrich a răspuns:

Lot nu voia ca Dumnezeu sa distrugă cetățile Sodoma și Gomora din cauza păcatelor locuitorilor. Asta era singura soluție.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu.lipsa de ospitalitate.

| Werrich a răspuns:

De fapt barbatii din Sodoma voiau sa aibă acte sexuale cu Îngerii.

| h379m3973423 a răspuns:

Deci nici să înțelegi ce citești nu poți.

| alex598 a răspuns:

Lot gazduia trei ingeri. Oamenii din cetatea aceea au vrut sa violeze ingerii pe care Lot ii gazduia. Lot si-a oferit fiicele sa fie violate ca oamenii aceia sa nu ii violeze pe ingeri. Deci nu, Lot nu si-a dat fiicele sa fie violate de ingeri.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 explică (pentru alex598):

Ok.rectific.lot si-a dat fiicele sa fie violate de o gașcă.era ceva normal?

| RAY a răspuns (pentru alex598):

Sa fie violate de oameni